90 % antibiotik předepisují praktičtí lékaři či pediatři (hovoříme o tzv. primární péči) a velice často zcela zbytečně. V čem tkví nebezpečí nadměrného užívání antibiotik a jak přistupovat k léčbě těmito léky, které jsou považovány za jeden z největších objevů moderní medicíny, se dozvíte na následujících řádcích.

Vliv antibiotik na imunitní systém je zásadní

Jedním z největších rizik, která v sobě nese nadměrné užívání antibiotik, je narušení střevní mikroflóry. Z posledních studií vyplývá, že podání antibiotik dětem do jednoho roku věku zvyšuje riziko vzniku zánětlivého onemocnění střeva až pětkrát. Přičemž pouhá jedna týdenní kůra antibiotik způsobuje snížení počtu střevních bakterií i zúžení spektra této mikroflóry. Další problém představuje riziko vzniku zánětu střeva (colitidy způsobené bakterií Clostridium difficile) a dále riziko vzniku alergie. Antibiotika by měla být předepisována na základě dostatečného zvážení všech okolností. O rizicích a účincích, která s sebou antibiotika nesou, by měla být informována i laická veřejnost. Pokud budou lékaři předepisovat antibiotika neuváženě a zbytečně, sníží se citlivost mikroorganismů vůči antibiotikům a poklesne i jejich účinnost. Dle Národního antibiotického programu, který byl zahájen v roce 2009, se účinnost antibiotik značně snižuje, a to díky rychle se šířící rezistenci mikrobů. Tato rezistence zvyšuje nemocnost i úmrtnost, a ohrožuje bezpečí pacientů.

Ve střevech sídlí jádro imunitního systému

Provázanost střev s imunitním systémem je dána tím, že střeva zajišťují nejen trávení potravy, ale musí se také vyrovnat s patogeny, které se do něj s potravou dostanou. Střevo jako takové je velmi komplexní orgán – je dlouhé 7–10 metrů, jeho povrch je velký jako tenisový kurt a bakterie, které ho osídlují, váží zhruba kilogram. Všem těmto bakteriím se říká lidský mikrobiom a jsou velice důležité pro zdraví každého člověka. Na všechny bakterie, které plní v lidském těle spoustu důležitých funkcí, samozřejmě působí i antibiotika.
Pokud jsou užitečné bakterie v těle ve správné rovnováze, produkují vitamin K a B12 a mají nezastupitelnou roli v trávicím procesu a v imunitních reakcích organismu (kupříkladu zamezují osídlení střeva patogeny). Odchylky ve složení těchto mikroorganismů narušují imunitní regulační mechanismy – jsou příčinou autoimunitních chorob, alergií a vedou například i k obezitě.

Vliv antibiotik na zdraví člověka

Podávání antibiotik má vliv na střevní mikroflóru, na imunitu, a jejich prostřednictvím může dojít i k superinfekci jinou bakterií, která vede ke komplikované léčbě. Jedním z následků častého užívání antibiotik je oslabení střevní mikroflóry, ve které se usadí bakterie. Ty mohou způsobit značné problémy – rozsáhlý zánět, průjmy nebo krvácivost. Z hlediska léčby jsou problémem stavy, díky nimž ve střevní sliznici dojde k zánětům či autoimunitním procesům. Nadměrné a nesprávné užívání antibiotik (zejména v raném dětství) může být příčinou zánětlivého onemocnění střeva u dospělého jedince (např. Crohnova choroba).

Jak pečovat o lidský mikrobiom

Správná péče začíná již během porodu a raného dětství – porodem dochází ke kolonizaci bakterií ve střevech a k nastartování celého procesu budování imunity sliznice. Tato imunita se dotváří již v době kojení. Kojené děti mají odlišnou skladbu střevních mikroorganismů, než děti krmené umělým mlékem. Nezanedbatelným prvkem při vytváření imunity je zdravá strava, jelikož konzervanty mohou mít velký vliv i na bakterie v těle. Záporný element představují samozřejmě antibiotika, a proto je třeba k jejich užívání přistupovat s rozmyslem. S léčbou antibiotiky a narušením střevní mikroflóry souvisí užívání probiotik – jejich užívání se doporučuje i pro posílení imunity, například při alergiích a zvláště u dětí.

Více na:
http://www.cmcpraha.cz/cs-CZ/antibiotika-se-musi-predepisovat-s-rozumem
http://www.cmcpraha.cz/cs-CZ/obor/pediatrie

Líbí se ti tento příspěvek?

Nepřehlédni další zajímavé příspěvky

Jaké dámské parfémy bodují na českém trhu?

Prohlédni si žebříček nejoblíbenějších parfémů, se kterými ho zaručeně okouzlíš.

Sponzorovaný tip

Přidej komentář

 • Jakub

  No já jsme teď měl angínu a nasadil jsem antibiotika, po asi 8 letech. No hnedka jsem měl bolesti břicha a bylo mi špatně, ale ano vyléčil jsem se. Pak jsem šel opět do práce, kde jsem pracoval v dešti a mrazu a hnedka jsem tu angínu dostal zase. Imunitní systém totiž nebyl řádně obnoven a ani naučen jak bojovat s danou nemocí, protože za něho odvedla práci antibiotika…Takže za mě si už antibiotika nedám. Problémy s nimi převáží případný zisk.. Radši budu o zázvoru a česneku…

 • Martina

  Je fakt, že
  antibiotika vždycky v těle nadělají pořádnou paseku. Imunita je hodně
  poškozená, to je bez debat. Mně se ale celkem osvědčilo pokračovat v užívání
  probiotik i po dobrání antibiotik, protože ty probiotika dají tělo zase
  dohromady a posílí i tu imunitu. Ale zase je třeba koukat na to, aby to byly
  probiotika, která můžete užívat dlouhodobě. Například biopron premium, který si
  k antibiotikům kupuju já, se dlouhodobě užívat smí a mám s ním skvělé
  zkušenosti, ale samozřejmě člověk musí vyzkoušet, co sedí právě jemu.