Známe to asi všichni, dostaneme nějaký úkol, musíme se učit na test či zkoušku a děláme všechno možné, jen ne to, co musíme. Dáme přednost dokonce i jindy velmi neoblíbeným činnostem jako je mytí nádobí nebo mytí oken. Někdo odkládání povinností nazývá lenost, odborníci tomu však přisuzují termín prokrastinace. Tou trpí až 30 % mladých lidí.

avatar

Aneta Baklová
Miluje zvířata a přírodu, do které ráda vyráží na výlety.

Známe to asi všichni, dostaneme nějaký úkol, musíme se učit na test či zkoušku a děláme všechno možné, jen ne to, co musíme. Dáme přednost dokonce i jindy velmi neoblíbeným činnostem jako je mytí nádobí nebo mytí oken. Někdo odkládání povinností nazývá lenost, odborníci tomu však přisuzují termín prokrastinace. Tou trpí až 30 % mladých lidí. Chceš s chorobným odkládáním povinností bojovat a nevíš jak? Tvá Kámoška ti dá zaručené tipy.

Co můžeš udělat hned, odlož na později? Vyhýbání se úkolům trápí velké množství lidí.

Co můžeš udělat hned, odlož na později? Vyhýbání se úkolům trápí velké množství lidí.

Boj s leností?

Než se do samotného boje pustíš, musíš vědět, že každý jednou za čas odkládáme nepříjemné úkoly, o chorobné odkládání se jedná v případě častého odkládání povinností, a to až do takové míry, že úkol nestihneš dokončit v daném termínu, zároveň přitom trpíš výčitkami svědomí, čímž si postupně snižuješ sebevědomí k dokončení dalších úkolů.

Co za odkládání povinností může?

K chorobnému odkládání povinností může přispívat nízké sebevědomí, kvůli kterému můžeš mít pocit, že nemáš na to úkol dotáhnout do konce, ale i třeba závislost na internetu, kde jsi schopná strávit celé odpoledne. Od povinností tě odlákávají také každodenní seriály. Dalším důvodem odkládání může být, že tě daná činnost prostě nebaví a nenaplňuje tě. Problémem v odkládání povinností je také strach z neúspěchu nebo perfekcionalismus, kdy se do úkolu nepouštíš z důvodu, že si myslíš, že výsledná práce by stejně nebyla podle tvých nadsazených představ.

Sebepoznání, základ úspěchu

Nejdříve je potřeba se znát, vědět, jestli jsi schopná pracovat spíše v klidu nebo v časovém presu a podle toho si vše rozplánovat. Někteří lidé jsou schopni ze sebe vydat maximum až teprve pod velkým časovým tlakem. Musíš taky vědět, že úkol dokončit chceš, že na to máš.

Anketa

Odkládáš úkoly a povinnosti na poslední chvíli?

Zajímá tě, jak doposud Kámošky hlasovaly? Koukni na aktuální výsledky.

Loading ... Loading ...

Time management a odkládání povinností

Jdeš do toho? Tak se zbav všeho, co tě rozptyluje. Jestli máš více úkolů, sepiš si je podle důležitosti a rozplánuj si je časově. Pokud se k úkolu nemůžeš donutit, zkus si říct, že se mu budeš věnovat jen pět minut. Uvidíš, že tak oblafneš svoji vůli a za chvilku se do úkolu ponoříš a půjde ti to samo. Každý úkol si rozděl do několika částí, mezi kterými dělej přestávky. Můžeš si mezi nimi zacvičit nebo kouknout na nějaký ten seriál. Po dokončení každého úkolu si ho na papíře škrtni, odfajfkni nebo začmárej, budeš tak mít přehled o tom, co máš za sebou a co ti ještě zbývá. Výborným tipem, jak předejít odkládání nepříjemných povinností je kroužkování dní v kalendáři, kdy jsi dílčí úkol dokončila. Smyslem je nepřetrhnout řetězec ze zaškrtaných dnů. Uvidíš, že tak budeš pracovat každý den, protože se ti nebude chtít řetěz přerušit. Za každý dokončený úkol se nezapomeň pořádně odměnit, jak, to už nechám na tobě. Že je to těžké? Tak nezoufej, vědci zjistili, že s přibývajícím věkem pravděpodobnost odkládání povinností klesá, protože se naučíme lépe odhadovat svoje schopnosti.

      

Líbí se ti tento příspěvek?

Tagy

Tagy: ,

Nepřehlédni další zajímavé příspěvky

Přidej komentář

  • http://fashionbydee.blogspot.com Denisa

    řekla bych, že tím mírně trpím. Nebo je to lenost?