Kultura a společnost

Velmi nebezpečný piercing

Piercing je nádherná a vzrušující ozdůbka těla, bohužel je zároveň i zdrojem bolesti, alergií a vážných zdravotních komplikací. Máš piercing nebo o něm teprve přemýšlíš? Určitě by sis před rozhodnutím, zda piercing do svého těla aplikovat nebo ne, měla přečíst tenhle článek. Piercing totiž mnohdy není žádná sranda a já ti povím proč.

Nebezpečný piercing jazyka

Piercing jazyka je jedním z nejproblémovějších vůbec. Je jedním z možností přenosu žloutenky, teoreticky je možný i přenos HIV. V ústech se nachází velké množství bakterií, které našemu tělu normálně neškodí. Když ti v salonu do jazyka vsadí piercing, ránou ti bakterie mohou proniknout do těla a vyvolat zánět. V nejhorším případě může dojít k zánětu v srdci či v mozku. V tom lepším případě tě může čekat alergie na kov, projevující se krvácením, afty, neobjasnitelnými bolestmi v krku, otoky jazyka a s nimi spojeným ztíženým mluvením a dýcháním. Často se piercingem zničí množství chuťových pohárků, a tak přijdeš o část svého smyslu. Ani zubaři z piercingu jazyka nejsou nadšeni. Piercing narušuje sklovinu tím, jak naráží na zuby, kov v něm obsažen ubližuje i dásním. Občas se stává i to, že se piercing uvolní a můžeš ho spolknout či vdechnout. Navíc kousnout si do něj při obědě také není nic moc pocit.

Nebezpečí piercingu pupíku

Pupík je prý druhým nejhorším místem, kam je možné piercing umístit. V okolí pupíku dochází k častému odírání oblečením. Piercing v pupíku se velmi obtížně hojí. Může se hojit až rok, to znamená, že ho nesmíš koupat ve vaně, v bazénu nebo moři a musíš ho denně čistit antibakteriálním mýdlem a solným roztokem. V okolí pupíku je poměrně vlhko, proto se tam drží bakterie, ty potom drobnými oděrkami kolem piercingu vstupují dále do těla a zapříčiňují záněty. Říká se, že zároveň překáží při těhotenství.

%CODE1%

Intimní piercing

Piercing bradavek způsobuje zjizvení mlékovodů, což může vést k problémům při kojení. Pokud tě láká piercing genitálií, ber na vědomí, že zpočátku nebudeš moci pohodlně sedět, nosit těsné kalhoty nebo jezdit na kole či koni:) Jedná se zároveň o nejbolestivější piercing vůbec.

Piercing v uchu

V uchu se nachází velké množství nervů a akupunkturních bodů, proto při neodborném píchnutí hrozí jejich přerušení a ztráta citlivosti v určitých částech těla, rozhodně si tedy uši nepropichuj sama. Nemusíš chodit ani do salónu, stačí zajít k tvému obvodnímu lékaři nebo na chirurgii.

Pár rad na závěr

Jestli tě možná nebezpečí piercingu neodradila, dej si především pozor na výběr kovu. Nejlépe se osvědčila chirurgická ocel, na kterou je známo minimum alergických reakcí. Stříbro zezačátku raději nevybírej, protože tělo se ho snaží zbavit. Rozhodně nedoporučuji nakupovat piercing v obchodech s bižuterií, přesto, že píšou, že se jedná o stříbro, není tomu mnohdy tak. Co se týče zlata, obvykle obsahuje množství niklu, který rovněž může vyvolávat alergické reakce. A nezapomeň před rentgenem vždy piercing odstranit, může totiž zkreslovat rentgenové snímky.

19 komentářů

Klikni pro přidání komentáře

  • Fámy, pověry, výmysly… x] Problémy můžou nastat pouze při nesprávné aplikaci (doma nad umyvadlem a/nebo nezkušený piercer) nebo při nesprávné péči o pierc. Více si přečtěte zde (nebaví, mě na každou druhou stránky vypisovat, jak to je doopravdy o každé fámě): http://www.protisedi.cz/article/kdyz-se-propichne-bod-smrti-aneb-kecy-zvasty-blaboly-o-piercingu
    Nic proti autorce, ale nejspíš neví dost, aby mohla o tomto tématu psát.

  • Neznalost autorky se projevu již její mylnou představou o piercingových materiálech a vhodnosti jejich použití.

  • Jsem ráda, že jsem si před píchnutím piercu přečetla inteligentnější článek než je tohle.

  • Holky, děkuji za věcné připomínky. Článek předávám redaktorce k přepracování a doplnění, aby vše sedělo. Aspoň je vidět, že články čtete pečlivě a jen tak vás nikdo neopije rohlíkem :-). Díky za pochopení.

  • Zdravim, autorka ví o čem píše…měla jsem piercing v jazyce, ale po nějaké době šel pryč. Přesně kvůli tomu o čem se tu píše, sice žádný zánět v mozku, ale časté afty a bolesti v krku, u doktora mi řekli, že to byla alergie na kov…jinak pěkný článek

  • Ano, alergie na kov je mozna. Vetsinou se da vyresit vymenou sperku bud za titan
    (protoze vetsina alergii je vyvolana zlatem, stribrem nebo chir. oceli), ktery je
    telem lepe prijiman, nebo za bioplast, ktery je prijiman asi tak nejlip (je navic
    ohebny, takze se i trochu prizpusobi). Osobne se piercingem a bodytuningem (upravou
    tela) zabyvam jako amater ctyri roky, takze vim, o cem mluvim.

  • Když si dám v 15 letech pierc do pupíku… budu mít nějaké problémy při těhotenství ? :-/

  • Wendy:
    Pokud si jej necháš píchnout v ověřeným salonu profesionálem a budeš se o něj řádně starat, tak je velmi malá pravděpodobnost pozdějších problémů.

  • to co tu píšete jsou hlouposti, nejbezpečnější šperk je titan. Ty problémy co tu vypisujete mohou mít pouze lidé co nerespektují péči o pierc a nebo alergici, ale ty už to o sobě většinou vědí. Pokud má slečna náušnice v uších, nemá alergie na jídlo, prášky, barvy na vlasy a pod., nejspíš vše proběhne naprosto hladce, jazyk a pupík jsou nejbezpečnějšími pierci, mám je a žádný problém nenastal:), zničení zubů lze předejít plastovými kuličkami a HIV se určitě nebojte :D, když zajdete do normálního salonu a ne za feťákem, můžete být klidný. U pupíku jsem se dřív bála zatržení, ale to také nějak zvlášť nehrozí, normálně spím na břiše a dělám vše bez omezení. Někdy je lepší si ho sundat, třeba při tělocviku na hrazdách atd… Jsou mnohem nebezpečnější věci 🙂

  • Já jsem si píchala ucho sama a vůbec nic se nestalo. 😀 Takže super. ;))
    Teď si chci propíchnout ret ( pod retem ) a bojím se, a přitom,jak tady čtu, nepíšeš o něm,že je nebezpečný. a ucho naopak ano, a nebála jsem se. 😀

  • Asi před měsícem a půl jsem si nechala od kamarádky píchnout piercing do pupíku. Píchala mi to kanilou(vydesinfikovanou) a píchaly sme to na záchodě v MCDonaldu po taneční soutěži. Skoro vůbec to nebolelo, byl to spíš takový nezvyklý tlak v břiše. Po 1 měsíci jsem jela do Tuniska a v moři se mi to hezky vyčistilo a už to ani nehnisá, takže všechno OK. Nemám s tím žádné problémy.:-)

  • pravda je, že záleží na tom, jak je piercing píchnutý, např. mně píchala kámoška piercing do pupíku sterilní kanylou u nich na zahradě, mojí jiné kámošce také… mně to absolutně nehnisalo, nemusela jsem se o to starat (kromě toho, že jsem se nekoupala, jen sprchovala – btw zvlášt ze začátku pozor, aby vám sprcháč nenatekl na pupík, bude to štípat…radši se vyhněte pupíku úplně) ale kámošce to hnisalo pořád a to si tam dávala ty drahé mastičky a vodičky antibakteriální.. až si ho musela vyndat. takže dost záleží, jak se komu to podaří píchnout. já už jsem spokojená s piercem rok a půl, za oblečení mě absolutně netahá, kdyžtak si kupte menší, třeba i jinam určený ;).. což mi připomíná, že tu není nic o piercu pod ret – na ten chci jít ted 😛

  • To psal “hoodně chytrý člověk”.. Vůbec nemám radost z toho, že na takhle známých stránkách radí člověku uplně to nejhorší a to – jít s tim k doktorovi.. Doktor, narozdíl od piercerů ve studiích, ví prd o bodech a správném umístění šperků.. Dále.. Chirurgická ocel v hodně případech způsobuje alergii.. To titan je antialergení.. Uplně miluju jak všude děší a straší s tim co se vám stane.. Když je člověk zodpovědný nic se nestane..