Vaginální problémy jsou především v letním období velkým strašákem žen. Ať už se jedná o obtěžující výtoky, záněty či vyrážky, všechny tyto obtíže ti mohou letní radovánky znepříjemnit. Vaginální problémy mohou mít spoustu podob a většina z nich se projevuje typickými příznaky.

avatar

Lucie Dneboská
Módní inspirace a styl

Vaginální problémy jsou především v letním období velkým strašákem žen. Ať už se jedná o obtěžující výtoky, záněty či vyrážky, všechny tyto obtíže ti mohou letní radovánky znepříjemnit. Vaginální problémy mohou mít spoustu podob a většina z nich se projevuje typickými příznaky. A jak vaginální problémy odhalit, přecházet jim nebo s nimi zatočit, aby sis naplno užila léta?

Vyrazit jen tak v létě k vodě? Raději si dej pozor na své zdraví a pohlídej si kvalitu vody, do které chceš skočit.

Vyrazit jen tak v létě k vodě? Raději si dej pozor na své zdraví a pohlídej si kvalitu vody, do které chceš skočit.

Narušení vaginálního prostředí

Vaginální problémy jsou důsledkem narušení optimálního vaginálního prostředí. Běžně se v pochvě vyskytují lactobacily (mléčné bakterie), které ji chrání proti mikroorganismům, zajišťují její samočištění a příslušné vaginální pH, ovšem jen do doby, než dojde k přemnožení určitých bakterií. V tomto momentě lactobacily výrazně ubývají, snižuje se hodnota pH, pochva se nedokáže „náletům“ bakterií ubránit a mění se její flóra. Existuje spousta vaginálních problémů, které se v období léta vyskytují, z nichž nejznámější jsou kvasinky nebo bakteriální infekce a jejich druhy. A právě v letním období se tyto vaginální problémy vyskytují nejčastěji. A jak se proti nim bránit a rozpoznat, že vaginální problém máš?

Nejčastější symptomy

Snad nejvíce dokáže o případném vaginálním problému vypovědět výtok. Standardně mívá průhlednou barvu a nijak nezapáchá. V případě přemnožení nechtěných návštěvnic dochází ke změně jeho barvy, struktury i pachu. Pokud má výtok nazelenalou, žlutou i velmi bílou barvu, jedná se o vaginální infekci. Je-li struktura výtoku tvarohovitá či naopak příliš vodnatá a výtok zapáchá, rovněž se jedná o nějakou infekci. Kromě toho je u těchto obtíží typické svědění, pálení, které může přejít i do močové trubice, dále i otoky pysků, bolesti v podbřišku, při sexu a další. V každém případě, pokud se ti něco nezdá, navštiv svého gynekologa. Někdy se může jednat o „pouhou“ mykózu, ale někdy může jít o vaginální problémy, které by mohly zasáhnout ženské orgány.

V létě se jim nejvíce daří

Pro tyto vaginální problémy je právě léto zcela optimální. Je velké teplo, navštěvuješ přírodní či chlórovaná koupaliště, dlouhou dobu pobýváš v mokrých plavkách, věnuješ se sexu v přírodě, ale můžeš jim nahrávat i nevhodnou stravou s převahou sladkého, které v létě láká. Vaginální problémy však vznikají i při nošení těsného a neprodyšného oblečení, při příliš častém mytí, používání mýdel a gelů s parfemací a při mnoha dalších faktorech.

Užij si léto bez problémů

A co z toho všeho plyne? Mysli především na prevenci, kterou sama můžeš ovlivnit. Snaž se delší dobu nepobývat ve vlhkých plavkách a klidně sebou nos jedny suché plavky navíc, které si převlékneš, když budeš chtít pobývat mimo vodu. Vyhýbej se viditelně znečištěným koupalištím a klidně si kvalitu vody ověř na webových stránkách, které informují o její jakosti (např. na www.kdesekoupat.cz, ale existují i další stránky týkající se kvality vody jednotlivých krajů). Vždy se však podívej, zda jsou informace o kvalitě vody aktuální. Dále se snaž omezit příjem sladkého a choď v dostatečně volném a prodyšném oblečení. Hygienu dodržuj, ale zase to extrémně nepřeháněj. Kromě toho se snaž zvyšovat svou imunitu, která zde hraje podstatnou roli (například pomocí Femivaxinum Neo 30tbl., cca 255 Kč) a po koupání zkus preventivně bránit své vaginální prostředí pomocí volně dostupných čípků (např. Fytofontána Gyntima 10tbl., cca 150 Kč). Některé vaginální čípky nebo tablety dokážou již vzniklý problém vyléčit (např. Globulus cum natrio tetraborico 0,6 csc 10 čípků pro léčbu mykózy, cca 70 Kč). Někdy je však návštěva gynekologa zcela nezbytná.

      

Líbí se ti tento příspěvek?

Nepřehlédni další zajímavé příspěvky

Přidej komentář