Dnešní uspěchaná doba plná starostí a stresu s sebou nese i druhý fenomén – hledání míst odpočinku a způsobů, jak dopřát tělu i duši očistu a chvilku uvolnění. S tím souvisí i budování wellness center a rostoucí obliba lázní. Bohužel si však lázně nemůžeme užívat tak často, jak bychom potřebovali.

avatar

Radka Křivánková

Dnešní uspěchaná doba plná starostí a stresu s sebou nese i druhý fenomén – hledání míst odpočinku a způsobů, jak dopřát tělu i duši očistu a chvilku uvolnění. S tím souvisí i budování wellness center a rostoucí obliba lázní. Bohužel si však lázně nemůžeme užívat tak často, jak bychom potřebovali. Naštěstí existuje i dostupnější alternativa, kterou je vlastní koupelna. Právě zde si můžeme dopřát odpočinek a luxus lázní, očistit tělo i hlavu od každodenních starostí a vychutnat si chvilku relaxace.

Relaxační koupel ve vaně plné horké vody by měla ideálně trvat 20 – 40 minut.

Relaxační koupel ve vaně plné horké vody by měla ideálně trvat 20 – 40 minut.

Voda je základem života

Už od počátku lidstva byl vznik všech vyspělých civilizací spojen se snadnou dostupností k tekoucí vodě nebo pramenům. Mnohé řeky byly a dodnes jsou považovány za posvátné. Léčebné vlastnosti minerálních pramenů byly známé již dávno. Očistné koupele a související zkrášlovací procedury využívaly mnohé významné královny, jednou z nich byla i krásná Kleopatra. Proslulé římské lázně byly považovány za nedílnou součást tamního života, byly ceněny pro své léčebné, očistné a relaxační účinky, zároveň představovaly významná společenské centra. I dnes si dokážeme představit očistné vlastnosti lázní při upevňování našeho zdraví, tělesné a duševní kondice a rádi si je vychutnáme. Právě dnes si můžeme díky vymoženostem moderního pokroku dovolit luxus lázní i ve vlastní koupelně.

Dopřej si chvilku pro sebe

S lázněmi je spojen odpočinek a relaxace, péče, kterou věnuješ právě sama sobě, čas, který je určený jenom pro tebe. Proměnit koupelnu v domácí lázně vyžaduje zejména vyhradit si na to čas, stačí hodinu až dvě. Čím déle, tím lépe. Vždyť odpočinek potřebuje lidské tělo stejně jako aktivitu a pohyb. A právě na odpočinek v dnešní uspěchané době plné stresu a starostí mnoho času nezbývá.
Ideální je načasovat procedury domácích lázní na večer. Po očistné, zkrášlovací a relaxační koupeli tak můžeš jít rovnou do postele a podpořit uvolňující procesy ještě posilujícím spánkem. Vytvořit doma atmosféru pravých lázní vyžaduje zbavit se všech rušivých vlivů, nachystat si dopředu heboučké ručníky, houbu a kartáče a pak si to jen umět dopřát a zplna vychutnat. Dopomůže ti k tomu sklenice dobrého vína nebo lahodného džusu, příjemná hudba, zapálené svíčky, vonné esence a další relaxační koupelové přípravky, které se dají běžně koupit.

Vytvoř si doma pravé lázně

Tlumené světlo svíček samo o sobě odnese náladu do zcela jiných sfér, nezapínej světlo, ale rozsej po koupelně romantické svíčky. Aromalampa s přírodními rostlinnými oleji oblíbených vůní relaxaci ještě prohloubí. Esenciální vonné oleje se dají využít i přímo ve vodní lázni. V tom případě je potřeba smísit je s emulgátorem, může jím být smetana, mořská sůl nebo panenský rostlinný olej. Emulgátor je nutný pro zředení čistého esenciálního oleje, který se nerozpouští ve vodě a neředěný by mohl podráždit oči nebo sliznice. Horká koupel pomáhá oživit ztracenou energii, uvolnit namožené svaly, zlepšit pohyblivost kloubů, uklidnit mysl. Teplá voda má skvělé regenerační účinky, přispívá k vylučování toxických látek z těla, posiluje imunitu, zlepšuje metabolismus. Teplo otevírá póry a čistí pleť.

Skutečné uvolnění

Vodu ve vaně lze také obohatit dalšími blahodárnými přísadami, kterými může být vedle esenciálních olejů i mořská nebo starodávná himálajská sůl. K dostání jsou i koupelové olejové směsy. Rozhodně se vyhni chemickým přípravkům a mýdlům, které vysušují a narušují pokožku. Lázeňské procedury skvěle doplní i peeling a různé masky na vlasy, obličej nebo problematické tělové partie. Relaxační koupel ve vaně plné horké vody by měla ideálně trvat 20 – 40 minut. Po ní můžeš věnovat své pokožce ještě další dávků vitamínů a hydratace ve formě tělového oleje, nejlépe ve formě masáže. Po koupeli budou uvolněné nejenom svaly, ale také mysl a masážní hmaty si tak lépe vychutnáš. Jako všechny procedury, i v případě koupelí je třeba hledět na svůj aktuální zdravotní stav. Horké koupele se nedoporučují lidem s onemocněním srdce, vysokým krevním tlakem, trpícím zánětem žil a náchylností k embóliím. Nejsou také vhodné pro těhotné ženy.

Autorka: Radka Křivánková, www.siladoteku.cz

      

Líbí se ti tento příspěvek?

Nepřehlédni další zajímavé příspěvky

Přidej komentář