Pro dobrou kondici organismu je velmi důležitý poměr mezi patogenními mikroorganismy uvnitř střev a nepatogenními bakteriemi mléčného kvašení (tzv. probiotickými bakteriemi). Oč se jedná? O střevní mikroflóru, která tvoří velmi důležitou součást imunitního systému našeho těla.

avatar

Redakce Kámoška.cz
Píšeme o všem, co nás zajímá a baví!

Udržujte imunitu v pohotovosti

Jaké bakterie a organismy bychom si měli hýčkat? „Mezi zdravé bakterie se řadí rody Laktobacillus, Bifidobakterium a Streptococcus. Vylučují látky, které potlačují růst patogenů, soutěží s nimi o živiny a vazebná místa na povrchu střevního epitelu a tím, že zkvašují cukry za vzniku kyseliny mléčné, posunují pH uvnitř střev do kyselé zóny, což blokuje růst a množení patogenních mikrobů. Pokud je probiotických bakterií uvnitř střev dostatek, hovoříme o normální střevní mikroflóře (tzv. střevní eubióze). Pokud získají převahu patogenní mikrobi, pak tento stav označujeme jako střevní dysbiózu,“ vysvětluje gastroenterolog a odborný konzultant společnosti LR Health & Beauty MUDr. Pavel Hanzelka.

Na co si dávat pozor, aby nenastala střevní dysbióza?

Užívejte antibiotika, jen pokud je to nezbytné, potlačují totiž růst a množení probiotických bakterií. Střevní mikroflóru negativně ovlivňuje také  léčba kortikoidy, cytostatiky a imunosupresivy. Určitě se vyhýbejte civilizační stravě s nadměrným příjmem masa a bílkovin živočišného původu a s nedostatkem rozpustné vlákniny. K dysbióze může rovněž dojít při užívání hormonální antikoncepce u žen a samozřejmě při onemocněních zažívacího traktu.

Jak můžete probiotika tělu dodat?

Probiotické bakterie můžete dodat tělu zvenčí, a posílit tak jejich vliv na úkor patogenních mikrobů. Stav střevní dysbiózy tak díky tomu můžeme vrátit do fyziologické eubiózy. Tělu je můžete dodat ve formě potravinových doplňků, které obsahují probiotické bakterie (tzv. probiotika). Potravinové doplňky, které obsahují jen rozpustnou vlákninu, jež podporuje růst zdravé mikroflóry, se označují jako prebiotika. Přípravky, které obsahují obojí, se označují za symbiotika. „Doporučit lze v tomto směru velice kvalitní a čistě přírodní doplněk stravy od společnosti LR Health & Beauty LIFETAKT Pro 12 Kapsle. Jedná se o symbiotikum, které obsahuje jak zdravé bakterie (12 kmenů!!!), tak i jejich výživu. Jedna kapsle obsahuje až miliardu těchto bakterií a je dvojitě zapouzdřena, což znamená, že uvnitř makrokapsle jsou ještě mikrokapsličky, které jsou odolné vůči kyselině chlorovodíkové, a minimalizují tak poškození vlivem kyselého prostředí v žaludku,“ říká MUDr. Pavel Hanzelka.

Kdy a proč probiotika užívat?

- dlouhodobé užívání probiotik může snížit riziko rakoviny tlustého střeva, stimuluje imunitní systém a zdravě ho trénuje,

- jejich užívání má význam u všech onemocnění, při nichž lze očekávat poškození střevní mikroflóry. Jedná se např. o zánětlivé střevní choroby (Crohnova choroba, ulcerosní kolitida), průjmovitá onemocnění infekčního i neinfekčního původu, pozitivně ovlivňují akné, ekzematické kožní nemoci včetně atopického ekzému, astma bronchiale a ostatní respirační alergie, opakované kvasinkovité vaginální infekce, ale působí i při únavovém syndromu, migréně apod.,

- při nesnášenlivosti mléčného cukru (tzv. laktosové intoleranci), která se projevuje průjmy a bolestmi břicha.

Probiotika představují silný nástroj k ovlivnění průběhu i prevenci řady onemocnění. Více o produktu LIFETAKT Pro 12 Kapsle naleznete na https://www.lr-czech.com/lr-lifetakt-pro-12-kapsle.

Text vznikl ve spolupráci s MUDr. Pavlem Hanzelkou, gastroenterologem a odborným konzultantem společnosti LR Health & Beauty.

Líbí se ti tento příspěvek?

Tagy

Tagy: ,

Nepřehlédni další zajímavé příspěvky

Přidej komentář