V pravěku byla trombofilie plusem. Ženy méně krvácely při porodu a mužům se rychle hojily rány z lovů. Ale dnes ti trombofilie žádné plusy nepřináší. Říkáš si, že nevíš, co je to ta “trombofilie” zač? To je ale chyba! trombofilie je dědičná krevní choroba, kvůli které máš větší pravděpodobnost trombózy. Trombóza se může vyvinout i u normálního člověka, který trombofílií netrpí, ale má špatnou životosprávu. Každý člověk, a obzvlášť každá dívka, by měla znát rizika trombózy a seznámit se s prevencí.

avatar

Emm
Psaní článků o vztazích má jako koníček pro volný čas.

Trombofílii nepoznáš pohledem, dotykem ani pocitem. Odhalíš jí pouze díky krevním testům.

Trombofílii nepoznáš pohledem, dotykem ani pocitem. Odhalíš jí pouze díky krevním testům.

Co je to trombofilie?

Trombofilie je dědičná choroba, která se projevuje větší srážlivostí krve. To znamená, že máš větší pravděpodobnost vzniku trombóz (sraženin krve), většinou v oblasti dolních končetin. Neléčená trombóza může vést až k plicní embólii a následné smrti.

Jak můžu zjistit, že mám trombofílii, nebo trombózu?

Trombofílii nepoznáš pohledem, dotykem ani pocitem. Odhalíš jí pouze díky krevním testům, které ale nejsou v Česku povinné. Pokud se v tvé rodině vyskytl někdo s trombózou, většinou tě tvůj gynekolog nebo praktický lékař pošle na hematologii na vyšetření, aby zjistil, jestli jsi zdravá, a jestli můžeš brát hormonální antikoncepci. Nicméně, tyto testy by měla podstoupit každá dívka, která chce začít brát antikoncepci. Samotné příznaky trombózy závisí na rozsahu a umístění trombózy. Někdy se projeví bolest a nápadné otoky a někdy pouze menší otok nebo pobolívání lýtka. Vyskytují se také vředy a křečové žíly.

Co může zvýšit riziko trombózy?

Samozřejmě trombofilie. Ale s ní se její riziko zvyšuje pouze o necelých 5 %. Pokud budeš žít zdravě, trombóza se u tebe nikdy neprojeví. Hlavními riziky jsou:

  • Antikoncepce
  • Málo pohybu
  • Nedodržování pitného režimu (minimálně 2 litry vody denně)
  • Kouření (i pasivní kouření ti škodí!)
  • Požívání alkoholu
  • Fixace dolních končetin, dlouhodobé upoutání na lůžko
  • Těhotenství
  • Delší cesty (např. zaoceánské lety)

Zjistila jsem, že jsem trombofilik. Omezuje mě to?

Pokud budeš žít zdravě a obloukem se vyhýbat rizikům, můžeš být bez obav. Nikdo na tobě nepozná, že trombofílií trpíš. Nemusíš se bát, že by jsi někoho nakazila, trombofilie se pouze dědí. Jestliže budou tvé krevní testy pozitivní, hematolog ti vystaví jakýsi “průkaz”, který budeš muset nosit všude s sebou. Kdyby se ti stal nějaký úraz, tvůj nálezce hned bude vědět, že máš trombózu. Průkaz si ber také k lékaři, trombofilie ti zakazuje používání některých léčiv. V případě fixace končetin, upoutání na lůžko, operace, nebo dlouhé cesty (například již zmíněné zaoceánské lety) ti bude aplikován heparin, který zabrání případnému srážení krve.

Riziko podstoupíš ty

Ale jedním z největších omezení je nedoporučované braní antikoncepce. Lékař ti hormonální antikoncepci vyloženě nezakáže, je jenom na tobě, jestli budeš chtít podstoupit riziko trombózy. Ale jestliže žiješ zdravě, antikoncepce ti neublíží. Ke vzniku trombózy potřebuješ zkombinovat několik rizik, např. jsi kuřačka, nedodržuješ pitný režim, bereš antikoncepci a zlomíš si nohu, kterou ti zasádrují. Pravděpodobnost trombózy je i bez trombofilie velmi vysoká.

Zdraví na prvním místě

Ať už jsi, nebo nejsi trombofilik, měla by jsi dodržovat zdravý životní styl. Trombóza není příjemná věc. Často končí smrtí. K úspěšné léčbě musíš podstoupit operaci. Proto si pořádně rozmysli, jestli chceš, nebo nechceš brát pilulky, používat podkožní tyčinky, náplasti, nebo jinou hormonální antikoncepci. Neboj se zeptat svého gynekologa na krevní testy. Já sama jsem trombofilik a žiji úplně obyčejným životem. Nikoho by ani nenapadlo, že něco takového můžu mít, nebo že něco jako trombofilie existuje. Doufám, že jsem vám alespoň trochu poukázala na něco, co by vás v budoucnu mohlo ohrozit. A jestliže trombofílií také trpíš, hlavu vzhůru! Na světe jsou i horší věci.

      

Líbí se ti tento příspěvek?

Nepřehlédni další zajímavé příspěvky

Přidej komentář