Problém, se kterým se potýká nejedna mladá žena včetně mě. O čem je řeč? O nevzhledných metličkách, kterých se můžeš zbavit hned několika způsoby!

avatar

Michaela
Redaktorka, vizážistka, milovnice zdravého stylu, módy, krásy a jídla

Metličky

Velký seriál o metličkách začíná

S metličkami bojuje každá druhá žena, a proto jsme se ve spolupráci s Žilní klinikou a primářem této kliniky, MUDr. Otou Schützem, rozhodli přinést obsáhlý seriál, ve kterém se dozvíš vše důležité. Těšit se můžeš na zajímavá doporučení, aktuální informace a dokonce i reportáž ze samotného zákroku, kdy podstoupím sklerotizaci metliček.

Co jsou to metličky?

Metličky (neboli mikrovarixy) nalezneš nejčastěji na vnější straně stehen a v místech mezi kolenem a nártem. Můžeš je však objevit prakticky kdekoliv na dolních končetinách, v horším případě dokonce na obličeji. Menší modré, nafialovělé, ale i modročervené žilky o proůměru 1 až 1,55 mm jsou vidět na první pohled a rozhodně nepředstavují pouze estetický problém. Mnoho žen je postižena křečovými žílami a metličkami zároveň, výskyt navíc mohou doprovázet i další zdravotní nepříjemnosti, za všechny lze jmenovat častou bolest nohou. Už jen několik metliček je jasným signálem tvého tělo o tom, že něco není v pořádku. Konzultace ve zdravotnickém zařízení je tak rozhodně na místě.

Metličky nejčastěji nalezneš na vnější straně stehen a bérců
Metličky nejčastěji nalezneš na vnější straně stehen a bérců

Proč máš metličky zrovna ty?

Věř, že za výskytem metliček stojí až z 80 % genetické dispozice, které ty sama nemůžeš ovlivnit. Absolutní prevence zkrátka neexistuje. To však ale neznamená, že nemůžeš ovlivnit jejich zhoršení. Mezi negativní faktory se řadí nadváha, nedostatek pohybu, kouření a v neposlední řadě také hormonální nerovnováha.

Pozor na metličky a hormonální antikoncepci

Jako jeden z impulsů pro rozvoj metliček byla zmíněna hormonální nerovnováha, ta se u ženy může dostavit například v pubertě, těhotenství či menopauze. Příčina nerovnováhy však může být také v něčem jiném. „Rozvoj metliček u žen s genetickými dispozicemi výrazně ovlivňuje také kombinovaná hormonální antikoncepce s estrogeny,“ varuje primář MUDr. Ota Schütz z pražské Žilní kliniky. Co to znamená? Pokud máš metličky, je pro tebe vhodnější hormonální antikoncepce bez estrogenů.

Jak metličky léčit?

Možnosti a jednotlivé způsoby léčby budou přesně rozebrány již v dalším díle našeho seriálu o metličkách, který připravujeme společně se Žilní klinikou. Dozvíš se, jak probíhá vstupní vyšetření, jaký způsob léčby vyžadují jednotlivé lokality výskytu a kolik jednotlivé zákroky průměrně stojí. Pokud už nyní sníš o krásných nohou do léta, sleduj náš seriál a s léčbou rozhodně neotálej!

Líbí se ti tento příspěvek?

Nepřehlédni další zajímavé příspěvky

Přidej komentář

  • Karla Králová

    Tak to já teď používám Priessnitz mazání a metličky mi světlají a netvoří se další. Jsme moc spokojená, protože to opravdu nebyl pěkný pohled. Jsem moc ráda, že se to ztrácí a věřím, že bude úplně lépe :)