V dnešní době známe nepřeberné množství způsobů, jak se zbavit nemoci jak fyzické tak psychické. Naše psychická pohoda je velice důležitá, protože úzce souvisí s naším tělem. Když tedy nebudeme mít zdravou duši, ani naše tělo nemůže vzkvétat. Hlavní příčinou psychických neduhů může být i nedostatečné poznání sebe sama.

avatar

Aneta Baklová
Miluje zvířata a přírodu, do které ráda vyráží na výlety.

V dnešní době známe nepřeberné množství způsobů, jak se zbavit nemoci jak fyzické tak psychické. Naše psychická pohoda je velice důležitá, protože úzce souvisí s naším tělem. Když tedy nebudeme mít zdravou duši, ani naše tělo nemůže vzkvétat. Hlavní příčinou psychických neduhů může být i nedostatečné poznání sebe sama. Naštěstí čas jde dál a vymýšlí se další a další způsoby, jak si navodit psychickou pohodu. Nyní mám na mysli dunkelterapii. Zajímá tě, co tohle německé slovo znamená? Čti dál a zaručeně se to dozvíš.

Tma dokáže léčit, ale z delšího pobytu v ní některým z nás naskakuje husí kůže

Tma dokáže léčit, ale z delšího pobytu v ní některým z nás naskakuje husí kůže.

Síla terapie tmou

Dunkelterapie znamená terapie tmou. Pochází z tibetské učení yangtik. U nás se stala velmi silnou a zaručenou terapií, ale i pomocníkem na cestě k sebepoznání. Principem terapie je dlouhodobý pobyt v naprosté tmě. Terapie probíhá 24 hodin denně, po dobu 1 až 7 týdnů. Vhodnou délku terapie tmou určí terapeut. Terapie probíhá v prostorech k tomu uzpůsobených. Člověk má k dispozici dostatek jídla a pití tak, aby byla pokryta jeho denní potřeba vitamínů, minerálů a dalších látek. K dispozici je mu samozřejmě i koupelna se sprchovým koutem, postel, křeslo, stolek s židlí, crossový trenažér a skříň. Z bezpečnostních důvodů je nutná i nepřetržitá pomoc na telefonu. Na mobil a rádio ale při terapii zapomeň.

O co go v terapii tmou?

Každý den našeho života jsme zásobeni množstvím vjemů, které odpoutávají naši pozornost od nás samotných. Smyslem terapie tmou je zastavit se a pohroužit se do hloubi vlastní duše. Tma člověka uklidňuje a navozuje mu hluboké prožitky v podobě představ, světel, vizí nebo dokonce setkání s mrtvými. Přesto, že je člověk v naprosté tmě, má pocit, že vidí stíny. Někdo dokonce popisuje, že ho tma hřeje. Tma člověku zpomaluje metabolismus, skoro nejí, nepotřebuje spát. Někdo dokonce terapii tmou provází půstem.

Co terapie tmou s člověkem dělá?

První dojmy z pobytu ve tmě jsou nezvyklé. Člověk se neorientuje v prostoru, neví, kde co je, pomalu si ohmatává místnost a zvyká si na to, že si zrakem nepomůže. Posílí se tím však jeho další smysly a poměrně rychle si na tmu zvyká. Tma člověka uklidní a otevře mu skryté stránky jeho nitra. V určité chvíli člověk může propadat úzkosti a panice, protože začne zpochybňovat své dosavadní životní hodnoty a doslova se přestává orientovat i sám v sobě. Tím začíná velmi důležitý vnitřní dialog. Tato cesta pak vede k novému pohledu na sebe sama a tím na celý život. Terapie tmou slouží k tomu, aby si člověk uvědomil, co od života chce, ne každý je však schopný tuto cestu podstoupit. A co ty, šla bys do toho?

      

Líbí se ti tento příspěvek?

Tagy

Tagy:

Nepřehlédni další zajímavé příspěvky

Přidej komentář