V Západní Evropě je sterilizace zcela běžný lékařský krok, jenž se provádí ženám, které již nechtějí mít děti. I v České republice dle stávající právní úpravy, je možné ženu na její přání sterilizovat. Hovoří se o tzv. alternativní antikoncepci, která byla před rokem 2012 v Česku v podstatě tabu.

Sterilizace žen v České republice

Který zákon se zabývá sterilizací?

Prozatím poslední právní úprava je dána zákonem 373/2011 Sb. – Zákon o specifických zdravotních službách, který vstoupil v platnost 1. dubna 2012.

Kdo může dle právní úpravy zákrok podstoupit?

Pacientky, kterým může být zákrok vykonán, se rozdělují do dvou skupin.

1) V první jsou pacientky, u kterých je sterilizaci nutné provést z vážných zdravotních důvodů. V případě, že by žena otěhotněla, byl by její život vážně ohrožen, popřípadě by v důsledku těhotenství nesla vážné trvalé následky po celý život. Pacientka musí dosáhnout 18 let věku a ke sterilizaci udělit písemný souhlas. Zdravotní důvody, kvůli kterým by měla být sterilizace vykonána, musí posoudit dle zákona v platném znění odborná komise, která se bude vždy skládat ze tří nezávislých lékařů z oboru gynekologie a porodnictví, musí být přítomen klinický psycholog a v neposlední řadě také právník.

2) Do druhé skupiny se řadí pacientky, které si přejí vykonat proces sterilizace na svou vlastní žádost, a musí být zanesena do vedené zdravotnické dokumentace. Pacientka musí dosáhnout minimálně 21 let věku, a je podobně informována o všech následcích tohoto zásahu – zpravidla se jedná o poučení o nevratnosti stavu, zdravotních následcích a rizicích s tímto procesem spojených. Přítomen této instruktáži musí být svědek, kterým je zpravidla zdravotní personál. Lhůta o udělení souhlasu musí být minimálně s dvoutýdenním odstupem od rozhovoru s pacientkou.

Na jakém principu sterilizace funguje?

Hlavním principem je přerušit transport vajíčka směrem k děloze, kde by mohlo dojít k jeho oplodnění. V současné době se provádí dvě metody: hysteroskopická metoda a laparoskopická metoda, pod narkózou.

Hysteroskopická metoda je rozšířenější a šetrnější. Přes pochvu se do děložního hrdla zavede kamera a tubusem je vpravena látka (silikon, quinacridin), která hrdlo zcela uzavře. Další možností je vpravení tělíska (z polyethylenu či nylonu) do děložního hrdla, které jej uzavře a působí jako zátka. Tento zákrok se provádí ambulantně, bez použití narkózy. Nejrozšířenější metodou je sterilizace ESSURE, jejíž výhodou je snadné a rychlé provedení, které trvá kolem 10 minut, bez nutnosti narkózy. Okluzivní implantáty, které jsou měkké a pružné, jsou hysteroskopicky zavedeny do obou vejcovodů. Implantáty jsou vyhotoveny ze směsi titanu a niklu, tedy z materiálu, který se využívá na výrobu stenů pro kardiovaskulární účely.

Laparoskopická metoda, tedy metoda, k níž je potřebná narkóza, byla hojně využívaná v minulosti. Zpravidla je její provedení méně finančně nákladné. Operační nástroj s optikou přeruší vejcovody tepelnou úpravou a vejcovody přestřihne. Narkóza trvá přibližně od 15 do 20 minut. Po operaci, díky zavedení laparoskopu, zůstane v oblasti pupku malá jizva.

Je nutný nějaký speciální režim po sterilizaci?

Nutné je pouze správné předoperační vyšetření. Po laparoskopické operaci je efekt sterilizace okamžitý a není potřeba žádné opatrnosti či speciální kontroly. Při aplikaci metody ESSURE je nutné po tři měsíce užívat alternativní metodu a následně se pacientka musí dostavit po čtvrt roce na kontrolu. V případě, že je po kontrole tělísko prokazatelně uloženo ve vejcovodu, není třeba žádný speciální režim a účinek je stoprocentní.

Jak je finančně náročný tento zákrok?

Cena se odvíjí v závislosti na tom, jaké zdravotnické zařízení navštívíte a jakou metodou chcete sterilizaci podstoupit. Laparoskopie je levnější zákrok, který stojí okolo 10 000 Kč. ESSURE vyjde přibližně na 25 000 Kč. Tyto ceny jsou uvedeny pouze orientačně, závisí na zařízení, do kterého se rozhodnete zajít.

Které ženy si přejí tento zákrok vykonat?

Nejčastěji přijdou ženy, které mají dostatek dětí a žádné další nechtějí. Zpravidla se jedná o matky se dvěma a více dětmi, popř. o ženy, které dosáhly 40 let věku a těhotné již nechtějí být kvůli riziku, které by s sebou gravidita nesla. Dále ženy, které dosáhly vyššího věku, nechtějí být těhotné a hormonální antikoncepce jim nedělá dobře – zhoršují se jim křečové žíly, přibývají na váze. Do této skupiny patří i ženy, které porodily více dětí císařským řezem, a které ví, že další porod by pro ně byl riskantní. Shrnuto a podtrženo: hlavní skupinu tedy tvoří ženy, které dosáhly 40 let věku, nechtějí být znovu těhotné a nemohou užívat hormonální antikoncepci.

Má sterilizace vliv na hormonální změny a ovlivní ženský přechod?

Sterilizace nemá na hormonální změny vliv, a dokonce neovlivní menstruaci a nesouvisí s přechodem.

Jak často se stane, že žena zpětně svého rozhodnutí lituje a pro koho je sterilizace vhodná?

Obyčejně ženy svého rozhodnutí nelitují, protože ho předem pečlivě a dlouze zvážily. Vhodná je pro ženy, které mají dostatek dětí a jsou si jisté, že další děti nechtějí, popř. pro pacientky, pro které by bylo těhotenství rizikové (zpravidla se týká žen po čtyřicítce).

Článek připraven s gynekologickým centrem CMCPraha
http://www.cmcpraha.cz/

Líbí se ti tento příspěvek?

Nepřehlédni další zajímavé příspěvky

Jaké dámské parfémy bodují na českém trhu?

Prohlédni si žebříček nejoblíbenějších parfémů, se kterými ho zaručeně okouzlíš.

Sponzorovaný tip

Přidej komentář

  • Barbora

    naopak-přes děložní hrdlo se to zavádí do ústí vejcovodů

  • Barbora

    Ani v jednom případě se určitě nic nezavádí do děložního hrdla… Vím,jak to autor asi myslel,ale vyznívá to takto….