Tvoje víčka jsou najednou neuvěřitelně těžká. Máš pocit, že tvoje končetiny ztrácí sílu. Chceš se znovu ponořit do své postele. Poznáváš se? Nejsi sama – 34 % z nás během dne spí. Proč?

avatar

Jana Lipková
Milovnice zvířat a (snad) budoucí doktorka.

Spíš přes den jako kočka? Zjisti, v čem to vězí!

Je normální, dát si po obědě šlofíka

Energie v našem těle v odpoledních hodinách prudce klesne. V momentě, kdy se poprvé ráno probudíme, naše tělo začne produkovat hormon melatonin, který nás připravuje na další spánek. Je velmi důležitý pro řízení rytmu den-noc. Ta část těla, která řídí nespavost, se však obvykle zapojuje do procesu až v pozdních odpoledních hodinách. A tady je zakopaný pes. Mezitím, co jsme na spánek připravováni už několik hodin, procesy pro nespavost ještě nebyly jaksi nakopnuty. Proto se po obědě cítíme ospalí a jako malé děti ve školce chodíme spát. Ale kdo by si to odpíral, že?

…ALE méně normální je spát celý den

Pokud jsi unavená téměř celý den, cítíš se ospalá a za žádnou cenu se nemůžeš probudit, pak je pravděpodobné, že trpíš nedostatkem spánku. A to neznamená pouze to, že spíš málo hodin. Tvůj spánek může být i narušovaný, např. v podobě snu, který tě za noc několikrát vzbudí, což si ty sama ani nemusíš uvědomit. Dalším zlem může být mobil blízko tvé postele, který ti za noc několikrát ohlásí nějakou tu zprávu na facebooku nebo nový mail. I když na tyhle podněty nereaguješ a za okamžik znovu usneš, tvůj spánek je tak něčím oslabený, což se další den projeví tím, že ve škole ležíš na lavici nebo v práci na stole.

Může to být tvými LÉKY

Je jasné, že mnoho léků má plno nežádoucích účinků, mimo jiné také ty, co způsobí unavenost a ospalost. Patří mezi ně zejména antidepresiva, antihistaminika a léky proti nachlazení. Některé z nich obsahují složky, na které jsou jistí jedinci díky dědičným dispozicím více náchylní. Nepřidá ti ani to, pokud bereš prášky v noci. Než totiž lék z těla zmizí, trvá to pěkných pár hodin.

Prášky
Nezapomeň si vždy přečíst příbalový letáček s nežádoucími účinky.

…nebo tím, že jsi ŽENA

No jo, už je to tak. Chlapi to prostě vždycky budou mít jednodušší. Je prokázáno, že ženy trpí v noci nespavostí více než muži. Ptáš se, čím je to způsobeno? Jako ženy máme více hormonů, které nám klidný spánek mohou narušit, a taky máme tendenci mít větší starost. A kdo může klidně spát, když mu v hlavě pořád něco šrotuje? Probdělé hodiny pak doháníme přes den, kdy se nám to ale moc nehodí
.

…nebo tvým VĚKEM

Předpokládám, že tebe se tohle ještě týkat nebude, jelikož jsi mladá holka, ale pro představu si to pojďme vysvětlit. Připrav se na to, že čím budeš starší, tím se ti bude chtít spát víc a víc. A není za tím mylná představa, že by starší lidé potřebovali více spánku. Ve skutečnosti je to do značné míry proto, že nemají dostatek slunečního záření, které jim pomáhá zůstat vzhůru. Se stárnutím je totiž člověk méně náchylný na světlo. Pak je tu taky skutečnost, že starší lidé mají i další, jiné zdravotní problémy, které jim spaní mohou znepříjemnit.

…taky PROLEŽENÝM VÍKENDEM

Kdo by se netěšil na víkend, kdy se konečně vyspí. Žádný budík – jen spát do kdy chceme. Jestliže v týdnu vstáváš o půl šesté a v sobotu si pospíš do desíti, nečekaně tak nabouráš svůj denní rytmus a vystavuješ se riziku únavy. Prospaným víkendem se ti taky může stát, že se v pondělí ráno probudíš ještě dřív, než ti budík stačí zazvonit. Tím se obíráš o minuty, někdy i hodiny, které jsi ještě klidně mohla trávit v říši snů.

Budík
Přispat si o víkendu klidně můžeš. Dej ale bacha na to, o kolik hodin, jinak si rozházíš svůj denní rytmus a tvoje tělo bude další dny reagovat únavou.

…v neposlední řadě tím, CO JÍŠ

Ano, i jídlo může ovlivnit to, jestli se ti bude chtít přes den spát. Takový oběd, skládající se z brambor ve slupce nebo fazolí, způsobí to, že hladina cukru v krvi nejprve rychle stoupne a následně prudce klesne. To má za následek stav hypoglykemie, tedy nedostatku cukru v krvi. Cukr, jak je známo, je zdrojem energie. A bez něj těžko nějakou budeme mít. A tak se nám chce spát a spát… tak dobrou ;-) .

Vybírej potraviny pečlivě
Vybírej pečlivěji potraviny. Ty správné ti dodají potřebnou energii a probudí tě k životu.

      

Líbí se ti tento příspěvek?

Nepřehlédni další zajímavé příspěvky

Přidej komentář