Tvá kámoška neustále básní o tom speciálním kole umístěném v posilovně, o hodině zvané spinning? A ty pořád nevíš co to ten spinning vlastně je? Chtěla bys to zkusit, ale máš strach, že se v tělocvičně plné namakanců ztrapníš, že tam budeš vypadat blbě? A nejsi si jistá ani tím, jak se připravit na první lekce spinningu, co si vzít s sebou a jak se v tělocvi

avatar

Veronika Nečasová

Tvá kámoška neustále básní o tom speciálním kole umístěném v posilovně, o hodině zvané spinning? A ty pořád nevíš co to ten spinning vlastně je? Chtěla bys to zkusit, ale máš strach, že se v tělocvičně plné namakanců ztrapníš, že tam budeš vypadat blbě? A nejsi si jistá ani tím, jak se připravit na první lekce spinningu, co si vzít s sebou a jak se v tělocvičně chovat? Nezoufej, Kámoška ti poradí!

Spinning

Počítej s tím, že u tohohle sportu se doopravdy pořádně zapotíš.

Co to ten spinning vlastně je?

Spinning, v ČR poměrně nový, přesto velmi oblíbený sport, je stejně jako většina jiných tělesných aktivit zdraví prospěšný. V podstatě se jedná o jízdu na speciálním spinningovém kole za asistence instruktora, který pouští hudbu a dává pokyny.

Jaký má spinning efekt?

Jedná se o velmi vhodný sport, co se hubnutí i udržování již dosažené váhy týče. Při spinningu jsou nejvíce zatěžovány nohy (především stehna) a zadeček. Spinning ti ale pomůže procvičit i horní polovinu těla. Je to především díky protažení a také díky tomu, že je jízda na spinningovém kole dynamická a proměnlivá – chvíli jedeš pomalu, chvíli s vyšší zátěží, chvíli rychleji, občas sedíš a někdy jedeš ze sedla (tedy vestoje). Krom toho si určitě zamiluješ spinning v případě, že máš ráda hudbu. Spinning je hudbou totiž doplněn a takové cvičení na muziku je velmi příjemné a rychle uteče. Však to zkus a uvidíš. Jo a ještě jedna věc. Pokud chceš hubnout či formovat některé partie svého těla, určitě tě potěší, že pokud pojedeš v aerobním pásmu (65 až 80% z maximální tepové frekvence, kterou zjistíš tak, že od 220 odečteš svůj věk), můžeš spálit až 700kcal za pouhou hodinu cvičení, což je poměrně slušný výdej energie, který ti určitě pomůže v cestě za splněným snem :-) . Spinning je tedy velmi vhodný i při hubnutí. Navíc díky tomu, že neskáčeš ani nedopadáš, nevadí ani větší nadváha, při spinningu se klouby neničí.

Jak se připravit na první hodinu a kolik to bude stát?

Cena jedné lekce se pohybuje kolem 100 Kč, což vzhledem k cenám spinningových strojů a profesionálních trenérů není zas tak moc. Když jdeš poprvé na spinning, sbal si s sebou určitě pohodlné sportovní oblečení (zda dlouhé či krátké rukávy a nohavice je na tobě, ale dávej pozor na své klouby, ty musí být v teple, jinak tě velmi brzo začnou bolet vazy a úpony), nezapomeň také na boty, ručník a láhev s pitím (v ideálním případě s čistou vodou). Velmi vhodné je po příchodu na spinning upozornit terenéra na to, že se jedná o tvou první lekci a potřebuješ poradit. Pravděpodobně ti dá rady a tipy do začátku, upozorní tě, na co si dávat pozor. Častou chybou je jízda na velmi nízkou zátěž. Nejen že se tím ulíváš, ale ničíš si i klouby, tak na to pozor. Nejspíš si tě posadí blízko k sobě, aby tě mohl kontrolovat. Brzy již pravděpodobně začne lekce. Určitě se nejprve pomalu zahřej, ať si neublížíš. Po úvodních pár minutách následuje protažení a poté již znovu hurá do sedla a šlapat. Instruktor uděluje pokyny jak jet (vždyť od toho v tom fitku je), ale nemusíš je brát jako dogma, spíše jako doporučení. Raději poslouchej své tělo a řiď se tím, co ti radí. Nejdůležitější je samozřejmě zdraví. S tím se také pojí to, že bys nikdy neměla odejít před závěrečným protažením.

Zábava pro každého

Vidíš, spinning není nic hrozného. Hodina uteče velmi rychle, však uvidíš sama. Hudba i lidé kolem ti ji zpříjemní. Jo a ještě jedna věc, když už jsme u toho. Vůbec se nemusíš bát, že se ztrapníš. Na spinning totiž nechodí pouze spousta namakanců bez jakéhokoliv tuku na těle, ale i mnoho obyčejných lidí, kteří mají tu a tam nějaký špíček, kterého se chtějí zbavit. Krom toho každý někdy začínal a na spinning šel poprvé, takže se opravdu vůbec, ale vůbec nemusíš bát, že si uděláš ostudu. Zkušení návštěvníci spinningu mezi sebe určitě rádi přijmou nováčka a ty sama uvidíš, že po pár lekcích na tom budeš podobně jako oni. Budeš se cítit lépe, zdravěji a nabitá energií.

      

Líbí se ti tento příspěvek?

Tagy

Tagy: ,

Nepřehlédni další zajímavé příspěvky

Přidej komentář