Máš obavy z rakoviny, nepřirozené barvy nebo vrásek, a tudíž nepatříš mezi příznivkyně solárií? Nebo si naopak nedokážeš sama sebe představit bez jiné než čokoládové barvy ze solária? Poté, co Česká obchodní inspekce provedla v létě 2009 kontrolu deseti solárií a osm z nich nevyhovělo (protože překračovala platnou normu vyzařování), se první skupina –

avatar

Evril Štádlerová

Máš obavy z rakoviny, nepřirozené barvy nebo vrásek, a tudíž nepatříš mezi příznivkyně solárií? Nebo si naopak nedokážeš sama sebe představit bez jiné než čokoládové barvy ze solária? Poté, co Česká obchodní inspekce provedla v létě 2009 kontrolu deseti solárií a osm z nich nevyhovělo (protože překračovala platnou normu vyzařování), se první skupina – odpůrci – výrazně rozrostla. Proč tedy chodit a nebo nechodit do solária? Co ti může hrozit?

Solárium – Vzhled nebo zdraví?

Pohoda v soláriu se může lehce proměnit ve zdravotní problémy

Co je vlastně solárium?

Solárium je technický přístroj vyzařující UVA záření, jenž se nejčastěji používá pro kosmetické důvody, a to zbarvení pokožky do tmavšího odstínu. V nemocnicích se solárium používá také pro zdravotní účely – k léčbě kožních nemocí (jako je například lupénka). Existují tři typy ultrafialového záření. První je nebezpečné UVC, které ale blokuje zemská atmosféra díky ozónu, a tudíž pro nás nepředstavuje riziko. Další dva druhy záření UVA a UVB ve větších dávkách už ohrožují naše zdraví.

Pro koho solárium určitě není?

Solárium je zejména nevhodné pro děti, mladé lidi do 18 let a těhotné ženy. Dále by se soláriu měli vyhýbat i lidé se sníženou imunitou, světlou pletí a světlými či zrzavými vlasy (fototypy 1 nebo 2) a také ti, kteří mají větší počet mateřských znamének. Solárium také nenavštěvuj, pokud máš čerstvé jizvy nebo jsi po laserovém ošetření. A na solárium raději zapomeň, jestliže někdo z tvé rodiny měl nebo má kožní nádor.

Solárium a jeho pozitiva

Příznivci solária argumentují, že pokud se použije správná solární kosmetika a přiměřené opalování, nemůže solárium ublížit a naopak prospívá psychice – zejména v zimě, kdy tam člověk relaxuje v nedostatkovém teple a světle. Dalším argumentem pro solárium je také příznivý tepelný vliv na klouby. Ale co si budeme povídat, hlavní důvod proč nás solárium tak láká, je krásná bronzová pokožka.

Solárium a jeho negativa

Jak už bylo vědci dokázáno, pravidelné používání solária může vést k rakovině kůže, a to zejména pokud se opaluješ v soláriu, kde nehlídají stáří trubic. Trubice se musí po 500 – 800 hodinách vyměnit – čím jsou starší, tím jsou nebezpečnější.

Solárium vyzařuje hlavně UVA záření, které proniká pod vrchní část pokožky, kde poškozuje kolagenová a elastická vlákna. Při častém opalování v soláriu tvoje kůže rychleji zestárne – více se vysušuje a rychleji se tak tvoří vrásky. Časté opalování v soláriu může mít také za následek nepravidelnou pigmentaci a tvorbu stařeckých skvrn i v mladém věku.

Jak poznám kvalitní solárium?

Při kontrole solárních studií Českou obchodní inspekcí, jenž odstartovala v létě minulého roku byly zjištěny alarmující výsledky – naprostá většina z nich překročila povolenou hranici vyzařování stanovenou na 0,3 W/m2, a to dokonce několikanásobně. Dosavadní kontroly prováděl expert z Nizozemska a kvůli vysokým nákladům a náročnosti zjišťování bylo prozatím zkontrolováno pouze kolem dvaceti solárií. To se ale změní, protože ČOI zakoupila vlastní měřící přístroj a v příštích dvou letech by měla být zkontrolována všechna solária v ČR. Pokud se i přes rizika, která jsou s opalováním v soláriích spojená, rozhodneš nachytat bronz, nepodceňuj výběr solárního studia. Zajímej se, jestli solárium prošlo testy a je schválené krajským hygienikem. Obsluha solária by ti měla umožnit nahlédnout do materiálů, jenž to stvrzují a také by tě měla informovat o tom, kdy byly naposled měněny trubice. Obsluha v dobrém soláriu by měla být kvalifikovaná a zajímat se. Měli by tě poučit o používání a fungování solária, nabídnout vhodnou kosmetiku, zapůjčit brýle, doporučit dobu a intenzitu opalování podle toho jaký jsi fototyp a vydezinfikovat solární lůžko.

Návštěva v soláriu

Než začneš do solária chodit, tak si pro jistotu sama zjisti jaký jsi fototyp, ten ti napoví, jak se co nejvhodněji opalovat. Jednotlivé fototypy se od sebe liší tím, že snesou rozdílnou intenzitu a délku opalování. Pokud užíváš nějaké léky, přečti si příbalové letáky. Některé léky mohou vyvolávat na pokožce nežádoucí účinky. Než se začneš opalovat, tak se odlič, setři parfém a deodorant  a sundej šperky. Kůži si chraň vhodnými opalovacími prostředky – pro pobyt v soláriu se nehodí opalovací krémy na venkovní opalování. Investice do přípravků určených do solária se vyplatí a zakoupit je můžeš ve většině drogerií a samozřejmě také v samotném solárním studiu.

Po opalování

Po opalování ošetři pleť kvalitním krémem po opalování, několik hodin se nesprchuj a vyhni se pobytu na přímém slunci. Odborníci se shodují na tom, že není rozhodně dobré kombinovat opalování v soláriu s opalováním na slunci – dochází tak ke kumulaci negativních vlivů UV záření. Solárium navštiv maximálně dvacetkrát za rok. Pokud ti na pokožce naskáčou červené skvrny, objeví se otoky nebo jiné neobvyklé reakce, navštiv kožního lékaře.

      

Líbí se ti tento příspěvek?

Tagy

Tagy:

Nepřehlédni další zajímavé příspěvky

Přidej komentář