Ne nadarmo se říká, že snídaně je základ. Většina z nás však na tohle pravidlo bohužel dost často zapomíná. Než aby ses pořádně najedla, raději běžíš na autobus, jen abys přijela do školy včas. A pak se divíš, co že jsi to dnes zase celá vyčerpaná. Je na čase říci stop! Snídaně by měla být tvým každodenním ranním rituálem.

avatar

Aneta Prozrová
Zajímá se o zdravý životní styl a duševní očistu.

Ne nadarmo se říká, že snídaně je základ. Většina z nás však na tohle pravidlo bohužel dost často zapomíná. Než aby ses pořádně najedla, raději běžíš na autobus, jen abys přijela do školy včas. A pak se divíš, co že jsi to dnes zase celá vyčerpaná. Je na čase říci stop! Snídaně by měla být tvým každodenním ranním rituálem. Své dosavadní špatné návyky bys měla co nejdříve úplně vysadit. Nejenže budeš po celý den postrádat sílu a energii, ale mohla by sis dříve nebo později zadělat na zdravotních potížích.

Pro někoho je představou ideální snídaně kus dobře usmažené slaniny a bílé pečivo s vajíčkem. Jak snídáš ty?

Pro někoho je představou ideální snídaně kus dobře usmažené slaniny a bílé pečivo s vajíčkem. Jak snídáš ty?

Výmluvy, pořád samé výmluvy

Spousta z nás vynechává snídaně kvůli nedostatku času. V takovém případě je dobré si každé ráno naplánovat tak, abys měla jistotu, že budeš skutečně všechno stíhat. Pokud máš pocit, že každý odchod do školy pro tebe bývá doslova honičkou, měla bys překonat lenost a nařídit si budík o pár minut dřív, aby ti na jídlo zbyl čas. Pokud máš naopak času dost, ale snídaně často vynecháváš, protože zkrátka po ránu nemáš hlad, zkus si snídání trochu zpestřit a připrav si něco úplně nového. Máš ráda bílý jogurt? Smíchej ho pro změnu s trochou marmelády nebo müsli!

Od vápníku po vitamin B12

Několikrát za týden by měla tvá snídaně obsahovat mléko. To v sobě totiž ukrývá spoustu vápníku, který je důležitý nejen pro kosti, ale navíc prospěje i tvým zubům a nehtům. Nemáš-li ráda mléko, doplňuj vápník sýry nebo tvarohem. Tvaroh si můžeš připravit naslano se zeleninou. Teď na podzim je jí na výběr nepřeberné množství, tak si ji dopřávej klidně i každý den. Jako přílohu můžeš zvolit tmavé celozrnné pečivo, které nejenže skvěle chutná, ale hlavně prospívá trávení díky vysokému obsahu vlákniny. Snídaně by rozhodně neměla postrádat ani vitaminy. Pokud máš časté potíže s prokrvením kůže a každou chvíli se potýkáš s nepříjemným „mravenčením“, sáhni po másle. Velkým pomocníkem ti bude vitamin K. Vynechávat bys neměla ani ovoce bohaté na vitamin C. Najdeš ho zejména v mandarinkách nebo pomerančích. Jednou za čas si připrav vajíčka obsahující důležitý vitamin B12, který je výborný na nervy. Dají se jíst na mnoho způsobů a je jen na tobě, zdali dáš přednost těm klasickým míchaným nebo natvrdo uvařeným.

Není snídaně jako snídaně

Co si vybavíš, když se řekne zdravá snídaně? Někdo si vzpomene na nízkotučné bílé jogurty, jinému se vybaví vločky s mlékem. Taková snídaně je sice velmi zdravá a nízkokalorická, ale přiznejme si, komu by se tak chtělo snídat každý den? Zkus si připravit takovou snídani, která ti bude nejen chutnat, ale zároveň tak něco uděláš pro své zdraví.

Sladké i slané snídaně

Ráno bys měla doplnit tekutiny, kterých se naše tělo zbavuje přes noc. Namísto přeslazených nápojů si připrav ovocný čaj. Osladit ho můžeš hnědým cukrem nebo medem. Nic nezkazíš ani pár kapkami citronové šťávy. Naopak by ses měla vyhnout kávě, ta totiž deficit vody rozhodně nedoplní. Pokud se ovšem bez svého ranního životabudiče neobejdeš, nemusíš se ho úplně vzdávat, ale měla bys vypít také dostatek vody. Jestliže máš ráda sladké snídaně, připrav si do misky klasické vločky, které dochutíš bílým jogurtem nebo mlékem. Přisyp ovoce nakrájené na kousky a vše završ lžičkou medu. Preferuješ-li spíše slané snídaně, přichystej si celozrnný chléb nebo tmavé toasty. Pečivo potři nízkotučným taveným sýrem a oblož plátky tvrdého eidamu a šunkou. Nakonec si udělej míchaný salát z nadrobno nakrájené papriky, rajčat a okurky. Přidat můžeš i trochu tvarohu nebo balkánského sýra.

      

Líbí se ti tento příspěvek?

Nepřehlédni další zajímavé příspěvky

Přidej komentář

 • http://kajina-s.blogspot.com/ Kájina

  Mmmmm…. Dala bych si ;-)

  http://kajina-s.blogspot.com/

 • Betty

  já mám ráda spíš sladké snídaně :-) taky bych si někdy ráda udělala po ránu třeba ten salátek, ale to bych musela překonat holt svojí lenost, no…

 • http://mind-for-sale.blog.cz luula

  komu by se chtělo pachtit se po ránu se salátem?