Kousání nehtů je velmi nepěkný zlozvyk, s kterým bojuje poměrně hodně dívek, ale také mužů. V případě mužů se kousání nehtů příliš neřeší, ovšem u žen to opravdu dobře nevypadá, když místo pěstěných nehtíků dávají na odiv ožižlané nehty a také okolní kůži.

avatar

Lucie Dneboská
Módní inspirace a styl

Kousání nehtů je velmi nepěkný zlozvyk, s kterým bojuje poměrně hodně dívek, ale také mužů. V případě mužů se kousání nehtů příliš neřeší, ovšem u žen to opravdu dobře nevypadá, když místo pěstěných nehtíků dávají na odiv ožižlané nehty a také okolní kůži. Jak nad kousáním nehtů zvítězit?

Kousání drápků je zlozvyk, kterého se můžeš zbavit. Chce pouze znát několik doporučení a rad.

Kousání drápků je zlozvyk, kterého se můžeš zbavit. Chce pouze znát několik doporučení a rad.

Ujasni si důvody

Důvodů ke kousání nehtů je poměrně mnoho. Nejčastěji začínají v období dětství, kdy si většina dětí nehty okusuje. Pokud se tento zlozvyk včas nezarazí, vyskytuje se i v období dospělosti. Hlavní důvod může pramenit také ze stresu, strachu, nervozity, nebo čehokoliv podobného. Proto je důležité uvědomit si ten pravý důvod, který tě ke kousání nehtů vedl a s tím můžeš výrazně pokročit dál. Někdy je hlavní problém zakořeněn v podvědomí, což je daleko těžší.

Začni kousání nehtů řešit

Jestli je tvůj hlavní důvod nějaký stres, strach nebo nervozita postav se k problému čelem a neřeš ho kousáním nehtů. Často může být hlavní problém zbytečný a děláš si s tím velkou hlavu. Pokud je to však závažnější problém, snaž se ho vyřešit a nepodstatné věci pusť z hlavy. Je jasné, že pokud je viníkem škola nebo práce, tak ty vypustit z hlavy a ze života nelze. Přesto se snaž klíčový problém řešit a to buď popovídáním, vysportováním nebo čímkoliv jiným, co ti od problémů uleví. Dopřej tělu i mozku odpočinek. Vyhýbej se stresovým situacím a pravidelně prováděj příjemnou relaxaci. Pomoc ti mohou také různé doplňky stravy, které bojují proti jakékoliv nervové nerovnováze, popřípadě pokud cítíš, že sama problém nevyřešíš, je vhodné navštívit psychologa, který ti může pomoci s řešením. Kousání nehtů však může být i spojené s tím, že nemáš momentálně co dělat a pak, třeba i nevědomky, začneš s kousáním nehtů. Proto je dobré se nějakým vhodným způsobem zabavit, aby ses do kousání nehtů nepouštěla.

Chybějící vápník a špatný životní styl

Kousání nehtů nemusí být vždy způsobené nějakým stresátorem. Může to být klidně i tím, že trpíš nedostatek vápníku, který si jakoby doplňuješ kousáním nehtů. Proto je třeba doplnit tvůj jídelníček o mléčné výrobky a v případě, že je nesneseš, vzít na pomoc tabletky s vápníkem. Určitě zkus změnit svůj dosavadní životní styl a snaž se o dostatečný přísun látek, které tělo potřebuje. Začni více sportovat a najdi si takový sport, který tě zbaví jakéhokoliv stresu, hodí tě do pohody a na kousání nehtů pak ani nepomyslíš. Zajisté také dostatečně odpočívej a najdi si nějakou chvilku pro sebe, kdy si dopřej dostatek relaxace a uvolnění od napětí.

Nevábný vzhled okousaných nehtů

Kousání nehtů nevypadá dobře, zvlášť když se toho dopouštíš mezi lidmi. Zároveň na pohled okousané nehty nejsou moc pěkné a tak se může stát, že se je budeš snažit ukrýt za každou cenu. Kousání nehtů a jeho míra se podepíše na stavu nehtíků a také bolestivých záděrek, které se stávají bránou pro nejrůznější infekce. Navíc se na nich nachází spousta bakterií, které si při kousání nehtů zanášíš přímo do těla. Okousané nehty ztrácejí svou sílu, ztenčují se a v horších případech mají problémy s celkovým zotavováním. Nehty by měly být především tvou vizitkou a tak moc dobře nepůsobí ohryzané nehty, které by jinak mohla zaujmout.

Motivace s pevnou vůlí

Kousání nehtů je, jak už bylo řečeno, pouhý zlozvyk, kterého se dá zbavit. Především musíš chtít a mít pevnou vůli při odvykání. Pokud bys jí neměla, stávalo by se kousání nehtů tvým bludným kruhem. Pomoci ti mohou také různé laky proti kousání nehtů, které zakoupíš v lékárně a které tě mají, díky hořké chuti, od kousání nehtů odradit. Bohužel se však najdou tací, kteří i hroznou chuť překonají a dál v kousání nehtů pokračují. Proto je důležité zvolit si motivaci a tou může být třeba hezký lak, který by sis ráda nalakovala, ale bohužel nemáš na co. Dále to také může být touha po stejně tak krásných nehtech, jako má tvoje kamarádka nebo klidně nějaká pěkná věc, kterou si chceš koupit. Nákup však uskutečni až po tom, co si nehty okusovat nebudeš a následně se potěš vysněnou věcí. Veškeré motivace, které v sobě najdeš, si dej dohromady a začni s nimi pracovat. Zajít můžeš i do salónů, kde ti okousané nehtíky upraví a dají jim potřebnou péči. Klidně si promluv i s odbornicí na nehty a nech si od ní poradit, jak máš správně při obnově nehtů pokračovat.

Jsem šikulka …

Každý den, kdy kousání nehtů nebudeš provozovat, se pochval. Možná to v první chvíli vyslouží tvůj úsměv, ale opravdu to funguje. Zrovna tak, jako tě motivuje jakákoliv jiná pochvala, tě motivuje i to, když si řekneš „jsem dobrá, zvládla jsem to“. Zase tě to posune o krok dál, až jednoho dne zjistíš, že kousání nehtů je pro vždy minulostí.

      

Líbí se ti tento příspěvek?

Nepřehlédni další zajímavé příspěvky

Přidej komentář