Léto se nenávratně blíží a ty se pořád necítíš dobře ve svých dvoudílných plavkách? Po zimě ti zbylo pár přebytečných kil navíc a máš strach, že to bude u rybníka poznat? Pokud ses rozhodla s tím něco dělat, ale nechceš utrácet přebytečné peníze za posilovnu a vyhledáváš spíš přátelské prostředí, kde se můžeš přiučit něco nového zábavnou formou,

avatar

An
Vitpná a milá, zkrátka jako vždy!

Léto se nenávratně blíží a ty se pořád necítíš dobře ve svých dvoudílných plavkách? Po zimě ti zbylo pár přebytečných kil navíc a máš strach, že to bude u rybníka poznat? Pokud ses rozhodla s tím něco dělat, ale nechceš utrácet přebytečné peníze za posilovnu a vyhledáváš spíš přátelské prostředí, kde se můžeš přiučit něco nového zábavnou formou, je šerm právě pro tebe!

Myslíš si, že šerm je jednoduchý sport? Tak to vůbec není, pravděpodobně se dost zapotíš!

Myslíš si, že šerm je jednoduchý sport? Tak to vůbec není, pravděpodobně se dost zapotíš!

Nějaké mávání klackem, to není nic pro mě!

Tuhle větu si jistě řekneš i ty, tedy pokud nejsi filmový nadšenec a zapřísáhlá fanynka Pirátů z karibiku, Zorra, či dalších podobných filmů. Překvapilo by tě ale, jak náročné to „mávání klackem“ je.

Zhubni zábavnou formou!

Říkáš si, že při šermování se přece nehubne? Tak to jsi na omylu! Šermování posiluje prakticky každý sval v tvém těle, takže na povánoční hubnutí je ideální. Ale jakto? Už udržet se v základním postoji dá začátečníkovi docela zabrat, takže hubneš prakticky ihned po příchodu. A také v začátcích to nejvíce pocítíš. Zároveň se zdokonalováním šermu budeš zdokonalovat i svou kondici a posilovat svalstvo.

Nic pro padavky!

Pokud si potrpíš na dokonale čistou pleť, žádný pot a krátké sukně, šerm rozhodně není sport pro tebe. Někdy se pořádně zpotíš a pár šrámů obdrží ze začátku každý. Tím tě ale samozřejmě nechci zastrašit, jen, jak už to bývá, přežijí jen ti nejsilnější a nejodhodlanější.

Jak probíhají tréninky?

Pokud tě mé vyprávění zaujalo natolik že tě zajímá, jak to celé probíhá, tady jsou mé zkušenosti. Jen upozorňuji, že záleží na tom, kdo trénink vede, jak vše proběhne. My měli ale vždycky trochu volnější tréninky, všichni si tykáme a jsme něco jako rodina.

Nábor a tréninky

Nejdříve jsme se dostavili na nábor, který probíhal v naší škole. Ale pokud nábor nestihneš, můžeš se kdykoliv domluvit s tím, kdo tréninky vede a zapsat se. Nábor není vylučovací, či na nějaký podobný způsob. Dozvíš se vše potřebné o šermu, dalších trénincích, co si vzít apod. A jak vlastně probíhají tréninky? Jak už jsem řekla, to záleží na mnoha věcech. Nejdříve je samozřejmě rozcvička, aby sis nenatáhla nějaký sval, což je dost možné při nepečlivém rozcvičení, proto ho nezanedbávej (vlastní zkušenosti).
Potom většinou přichází na řadu něco, čemu s oblibou říkám spartakiáda. Mistr (chceš-li, trenér), si stoupne před ostatní, jmenuje jednotlivé kroky a postoje a ty je po něm opakuješ. Já, jelikož dělám scénický šerm, poté cvičím scénky, které předvádíme na různých akcích. Tenhle druh šermu ti rozhodně doporučuji, pokud nejsi typ rváče, nebo tě neuchvátil sportovní šerm.

Scénický šerm

Jelikož právě jím se zabývá, pokusím se ti nějak popsat, v čem vlastně spočívá. Jedná se o styl šermování, který jsi mohla vidět na mnoha akcích od táborů po dny města. Kromě znalosti šermování k scénice potřebuješ i trochu herectví. Výhodou, oproti sportovnímu šermu, ale je, že všechny kroky máš se svým „soupeřem“ předem nacvičené, takže když se dělají dobře, nemůže se vám vlastně nic stát. Pokud tě šerm zaujal, či se chceš jen ze zvědavosti dojít podívat na trénink, na internetu jistě najdeš plno šermířských škol.

      

Líbí se ti tento příspěvek?

Nepřehlédni další zajímavé příspěvky

Přidej komentář