Přináším ti rozhovor s instruktorkou Pole Dance, která tě přesvědčí, že toto taneční cvičení není nic vulgárního. Díky němu si vytvaruješ postavu, dáš sbohem atopickému ekzému a nebudou tě bolet záda.

avatar

Martina Kalinová
Má vystudován roční kurz žurnalistiky a zajímá se o zdravý životní styl.

V roce 2009 získala 1. místo na Mistrovství Čech v latinskoamerických tancích s partnerem Štěpánem Kunstýřem. Miluje tanec a její motto zní: „Život je jako divadlo a záleží jenom na tobě, jakou roli v něm budeš hrát.“ Mezi její největší úspěchy z roku 2011 patří 2. místo ve Flirt Dance soutěži s choreografií „Express“, 2. místo na 1. Mistrovství Pole Dance Česka a Slovenska, Bratislava a 5. místo na European Pole Dance Champion v kategorii „professional“, Holandsko, Vuht. Z roku 2012 se může pochlubit 2. místem v Pole Battle League, Praha a 1. místem v Pole Battle Freestyle, Praha. V roce 2006 dokonce vyhrála se svým tatínkem 1. místo na Mistrovství České Republiky v kulečníku, na které je náležitě pyšná.

Růženka Halamková (instruktorka Pole dance)
Růženka Halamková (instruktorka Pole dance)

Pole dance je především cvičení na tyči

1) Ahoj Růženko, předem ti děkuji, že jsi souhlasila s rozhovorem. Co pro tebe znamená pohyb?

Ahoj Martino a kámošky! Pohyb pro mě znamená spoustu věcí. Je to široký pojem, a pokud se na něj zaměřím obecně, tak pohyb je život. Co se hýbe, je živé, a co je živé, pohybuje se různými způsoby. Asi nejběžnějším pohybem pro člověka je chůze a pro mě je to asi nejspíš tanec (hned po chůzi). První, co se mi vybavilo, když jsem teď uslyšela slovo „pohyb“, byl pohyb primabaleríny stojící v tanečním sále u baletní tyče v baletní sukýnce a drdolem na hlavě, který jí zdůrazňuje krásnou, dlouhou šíji. Tak třeba takhle já vidím pohyb – jako dokonalost sama na tisíce způsobů.

2) Jsi instruktorkou velmi zajímavého cvičení Pole dance. Co tě přimělo k tomuto rozhodnutí?

Co mě přimělo? No, od roku 2006 vyučuji latinskoamerické tance v Centru Tance, kterým jsem se vrcholově věnovala 15 let, tudíž léta zkušeností, které mohu bezpečně předávat dál. Tuším, že v roce 2008 zde vznikl nový taneční styl – Flirt dance, což je ve zkratce i kabaretní tanec s různými rekvizitami (židle, klobouk, boa…) a pro velký zájem se hledaly nové lektorky, které mají zkušenost s různými styly a mohly by je vyučovat a oslovili i mě. Souhlasila jsem a vymýšlení svádivých choreografií, ze kterých dámy mají radost, mě bavilo. Pár měsíců na to se v Centru Tance zrodil úplně první sál v ČR s 12 tyčemi. Eva Procházková, která k nám tyto dva nové styly dovezla, si vyškolila pár lektorek, a tak to fungovalo do roku 2010, kdy se jedné lektorce stal úraz, a tudíž nemohla Pole dance dále vyučovat. Jelikož jsem vyučovala Flirt dance, nabídli mi, jestli bych také nechtěla zkusit Pole dance. Souhlasila jsem v domnění, že to bude velmi podobné Flirt dance a šla na schůzku. Když jsem se dozvěděla, že Pole dance je především cvičení na tyči a že se tam musí umět nejen šplhat, ale i třeba viset hlavou dolů, začala jsem odmítat, jelikož mé umění na tyči ze základky a ze střední bylo vyskočit alespoň do dvou metrů, abych měla za čtyři. Nicméně mě přemluvili, že je to jednoduché, že jsem šikovná a ať to jdu rovnou s lektorkou Johankou zkusit. V sále na mě vybafly tyče dlouhé hrůzných 4,5 metru a Johanka mi vlídným hlasem vysvětlovala dvě základní otočky (kupodivu jsem je zvládla), šplh (ten mi nešel) a pak pověšení hlavou dolů (hned se mi to povedlo), které mě nadchlo, ale vzápětí jsem pocítila paniku, jak se sakra dostanu dolů. Mých prvních třicet minut Pole dance v životě dopadlo zajímavě. Tři týdny jsem chodila každý den trénovat i podle výukových DVD a začala vyučovat. Po roce a půl jsem se odjela vzdělávat na 3 měsíce do Malajsie k Vivien Lea, která zastupuje IPDFA (International Pole Dance Fitness Association) a občas zavítá do ČR odučit pár seminářů a učí po celém světě.

3) Přibliž nám více, o jaké cvičení vlastně jde? Spoustu holek odrazuje už jen představa, že se budou svíjet kolem tyče. Přijde jim to vulgární. Přesvědč je, že to tak není.

Nazvala jsi to hezky – cvičení. A ano, to je to, co v tom spousta lidí nevidí a vidí v tom pouze to vulgární, co se vidí v nočních klubech a tím pádem „kdo tančí u tyče, musí být zákonitě minimálně striptérka a bůhví co ještě“. Přesvědčovat je myslím ani nemusím. Pole dance a jeho vývoj mluví už sám za sebe, protože dřív než v nočních klubech stála tyč přece v cirkusovém šapitó a akrobatky jí využívaly ke svému vystoupení. A ještě předtím bylo v Indii cvičení na takovém dřevěném kůlu, kde se dělaly opravdu totožné triky, jako děláme dnes na tyči a stále toto cvičení je a soutěží se v něm. Je spousta videí na youtube. V dnešní době se koná spousta významných soutěží v Pole dance, Pole art, Pole exotic i Pole sport. A každá soutěž má svá pravidla. Myslím, že nejzajímavější je pro laika právě Pole sport, kde se strhávají body za erotické pohyby a nevhodný kostým, který musí být jednodílný a ideálně do roláku. To mluví zkrátka za vše. U nás se konalo v roce 2012 první mistrovství ČR v Pole dance a záznam z kategorie amatérů byl dokonce v Televizních novinách na Nově a pravidelně každý měsíc se koná soutěž s názvem Pole Battle League, která byla i na proslulých veletrzích jako SPORT EXPO nebo třeba DANCE LIFE EXPO, LADRONKA FEST, atd., kde soutěžící sbírají body za každé kolo a na konci roku je vyhlášení celé ligy. A perlička na závěr – na poslední olympiádě byl Pole dance jako ukázkový sport, tak koho jsem nepřesvědčila teď, toho už nepřesvědčí nic. Na Pole dance je právě úžasné to, že může mít mnoho „tváří“. Když jdete na Street dance, budete se učit Street dance a budete mít na sobě vytahané tepláky a volné tričko, protože tak se na Street dance tanečníci oblékají. A když jdete na orientální tance, budete se učit orient a na sobě budete mít dlouhou sukni a podprsenku, protože tak se zase oblékají orientální tanečnice. Na lekci Pole dance se můžete nechat překvapit náplní, která je předem známá, ale může být různá. Samozřejmě, když přijdete na Pole dance, budete se učit základy triků na tyči a oblečení bude sporé – kraťásky a sportovní podprsenka, abychom se na tyči udrželi, ale není to podmínkou. Lekce Pole dance může být právě klidně ve stylu fitness a čekají vás triky na tyči, při kterých pracujete s váhou vlastního těla a při vícero opakování zjistíte, že posilovna je procházkou růžovým sadem. Nebo může být taneční. Já mám zkušenost z latiny, tak občas triky na tyči zařadím do taneční choreografie s latinskoamerickými pohyby a kroky. Lektor, co učí Street dance, může udělat choreografii u tyče taky stejně jako orientální tanečnice nebo lektor moderního tance a k tomu se i příslušně obléknout. Pole dance nemusí být za každou cenu jenom svádivý, ale musím říct, že dámy si stejně občas chtějí zaflirtovat a zakroutit se u tyče.

Růženka Halamková (instruktorka Pole dance)
Růženka Halamková (instruktorka Pole dance)
foto: Lukáš Řádek

4) Popiš čtenářkám, jak probíhá taková lekce u tyče?

Pokaždé se začíná pořádným rozcvičením, při kterém se dámy zahřejí, protáhnou a vyzkouší každou lekci jeden či dva posilovací cviky ať už s využitím tyče nebo na zemi. Když je to první lekce, vysvětlujeme si, jak se u tyče má stát – jako u každého tance a vyzkoušíme pár stylů chůze kolem tyče, různé otočky, předklony a záklony, aby si dámy tyč tzv. osahaly, a pak se každou lekci učí jeden až tři nové spiny (let vzduchem kolem tyče), nebo statické prvky (šplh, různé úchopy) podle toho, jak jsou triky náročné a po pár lekcích se spojují do tanečních choreografií na danou hudbu. Když je to lekce Pole fitness, taneční pohyby se neučí a jsou to lekce vhodné i pro muže. Učí se pouze triky, které se musí zopakovat několikrát na obě strany, a tudíž můžeme zahodit permanentku do fitness. Na konci lekce je příjemný uvolňující strečink, kdy se všichni protáhneme, aby druhý den byl snesitelnější, až ráno vstaneme z postele a zjistíme, že jsme asi včera „něco“ dělali a určité svalové partie na těle nás bolí. Pak je ale také možné, že mi na lekci přijde někdo se zdravotními problémy. To pak musím být velmi opatrná a dotyčné/mu se věnovat víc individuálně než ostatním a upozorňovat, když nějaký pohyb má radši vynechat. A zase naopak. Občas se stává, že se mi na lekci sejdou skoro samé bývalé baletky a gymnastky. To pak s nimi pracuji více na rozsahu a obtížnějších tricích.

Modřiny jsou nízká daň za krásné tělo

5) Jak Pole dance působí? Jsou více viditelné nějaké změny jako třeba hubnutí nebo tvarování ženských křivek? Jaký má Pole dance přínos hlavně pro ženy?

Mám pár zajímavých postřehů za ty tři roky, co se Pole dance věnuji. Zatím pociťuji 99% úspěšnost v tom, zda se dámy do Pole dance zamilují a mají k tomu hned několik důvodů. Pole dance totiž působí tak, že se rychle zvládnete naučit základní prvky ať už kolem tyče nebo na tyči a tím pádem z každé hodiny odcházíte nadšené a nemůžete se dočkat, co nového a neuvěřitelného se naučíte příště. A co se týče postavy a jejího tvarování, platí to stejně. Pokud budu mluvit z vlastní zkušenosti, na sobě jsem ze začátku moc velký rozdíl neviděla, vím jen, že když jsem začínala s Pole dance, bylo to v období, kdy jsem musela ze zdravotních důvodů s kyčlí ukončit taneční kariéru a měla problémy s celulitidou. Nikdy jsem neměla nadváhu, vždy jsem si díky sportu udržovala dobrou postavu, ale celulitidě jsem se ani při každodenním tréninku latiny nevyhnula. Teď nedávno jsem si uvědomila, že žádnou celulitidu už nemám, prostě zmizela! A už i chápu, čím to je. Změna přišla asi po roce a půl, kdy jsem se naučila i spoustu triků hlavou dolů. Odezněly problémy se zády, kyčlí a jak se to celé tělo tak pořád prokrvovalo hlavou dolů a zpět, prokrvily se i problémové partie a celulitida se doslova lekla a utekla. „Moje holky“, jak říkám dámám v kurzu, mají stejné poznatky. No, není tohle sen každé ženy? A to není vše. Chodila ke mně do kurzu holka s atopickým ekzémem na rukou. Měla sice výhodu, že se jí nepotily ruce a tím pádem na tyči držela jako přibitá, ale bylo to tak špatné, že chtěla skončit. Pak se začala na mých hodinách objevovat znovu a řekla mi, že co skončila s tyčí, ekzém se jí zhoršil. Nyní tančí dva a půl roku, Pole dance se věnuje naplno, soutěží, vystupuje a po ekzému ani stopa! A jak je to možné? Zase jen jeden a ten samý zázrak – prokrvení pokožky. Pole dance určitě tvaruje postavu, ničí celulitidu, atopické ekzémy a uzdravuje záda. Není to žádný reklamní trik. A přínos pro ženu? Zajímavé je, že už opravdu velký počet žen má doma v obýváku nebo ložnici svou vlastní tyč, kterou lze koupit přímo u nás. Myslím, že manželovi nebo příteli nemůžete dát lepší dárek než sebe s vytvarovanou postavičkou a krásným tancem na tyči přímo doma!

6) Nebudou mít od tyče modřiny po celých nohou?

No, ze začátku modřiny jsou. Těm se prostě vyhnout vydá, ale když to dámy přetrpí, odměnou jim je myslím daleko víc těch všech pozitivních účinků, takže modřiny jsou opravdu nízká daň za krásné a zdravé tělo a hlavně brzy zmizí.

Růženka Halamková (instruktorka Pole dance)
Růženka Halamková (instruktorka Pole dance)

7) Pole dance je vhodné cvičení i pro ženy s nadváhou. Jak ony zvládají udržet se ve výšce u tyče?

Nadváhu beru jako zdravotní problém. Čím víc kilo musíte utáhnout, tím více zatěžujete klouby. Každopádně pro dámy s nadváhou doporučuji Pole dance light, což jsou lekce, kde se vyučují stejné osnovy jako u normálních lekcí, ale jede se pomaleji a více se tančí kolem tyče a tím pádem se silové kombinuje s aerobním a dámy více spalují, než posilují, zatímco v normální lekci je to spíše naopak. Musím říct, že se mi v lekcích setkávají dámy nejrůznějších věků, postav a zkušeností: studentky lehké jako pírko, naplno pracující ženy jako právničky, učitelky i manažerky, které většinou už navštěvují třeba i nějaké fitness a pak maminky na mateřské, které mám nejradši, protože mě baví. Když vidím, jak nějaká mladá a krásná slečna se na té tyči sotva udrží a musí sakra makat, aby se to podařilo, a pak přijde mamina, co jen „odložila nákup a děcko“ a chytne tu tyč a nepustí jí, i kdybych jí z té tyče chtěla sundat, tak to je něco! Opravdu, prozatím jedny z mých nejúspěšnějších klientek, co už taky vystupují a soutěží, jsou právě moje maminy! Nejmladší účastnici na mé lekci bylo 10 let a nejstarší 55 let.

Nebudete chtít tu tyč pustit

8) Kde všude si s tebou mohou čtenářky zacvičit?

Učím především pravidelně v centrumtance.cz a sál s tyčemi sídlí na Palmovce, Novákových 20a. Nebo mě můžete oslovit na mém facebooku: Růženka Halamková. Když budete mít zájem o individuální lekci, pošlete mi zprávu. Ráda se o vás postarám a naučím vás základy.

9) Probíhají i soutěže Miss Pole dance. Může se do nich přihlásit každý?

To záleží, co je to za soutěž. Jsou různé druhy soutěží a třeba např. naše první MČR mělo kvalifikační předkolo, semifinále a pak finále. V amatérech se účastnilo kolem 40 žen různého věku a do finále postupovalo 20. V profesionálech se účastnilo 18 žen, které šly i do finále a k nim se připojily první tři z amatérek. Tyto dvě kategorie se od sebe lišily povinnými prvky na tyči, které musí soutěžící ovládat a předvést. Stejně tak soutěž Pole Battle League. Taky jsou dvě kategorie odlišující se prvky na tyči a jejich náročností. Takže pokud dámy zvládají povinné prvky, tak se můžou samozřejmě přihlásit.

Růženka Halámková
Růženka Halamková (instruktorka Pole dance)
foto: Petr Šustek

10) Moc ti děkuji za rozhovor. Je něco, co bys chtěla čtenářkám serveru Kámoška.cz vzkázat?

Já také děkuji, Martino. Určitě dorazte na lekci Pole dance! S KÁMOŠKOU! A vezměte jich hned několik, protože pokud to učiníte hned po přečtení tohohle stručného rozhovoru, zarezervujete si lekci na facebook.com/ruzenkahalamkova nebo na stránkách centrumtance.cz, okusíte Pole dance, tak nebudete chtít tu tyč pustit a stanete se doslova závislými. A koukání po dopravních značkách, zda by se na nich dalo něco udělat, nebo na tyčích v MHD, se stane běžnou součástí vašeho každodenního života.

      

Líbí se ti tento příspěvek?

Nepřehlédni další zajímavé příspěvky

Přidej komentář