Máš strach z rovnátek? Přečti si rozhovor s Nikol, která rovnátka začala nosit kvůli mezeře mezi předními zuby a má tak hromadu reálných zkušeností.

avatar

Zuzana Pindorová
Praštěná slečna, kterou baví psaní a počítače.

Zvítězila první volba

1. Ahoj Nikol, mohla by ses nám prosím krátce představit a povědět nám, co tě přimělo k rovnátkům?

Ahoj, jmenuji se Nikola a tímto rokem jsem vyšla ze základní školy, tudíž pro mě byla rovnátka velkým dilematem – zvyknou si na mě ostatní lépe s nimi, nebo bude lepší, když mě poznají bez nich a rovnátka si nechám nasadit v průběhu střední školy? Tyto otázky se mi honily hlavou, ale nakonec zvítězila první volba. Navíc jsem usoudila, že rovnátka jsou již naprosto běžná a dnes se nosí téměř tolik, co brýle.

K rovnátkům mě donutila mezera mezi předními zuby, jejich dodělání nebylo možné, a tak jiná možnost než fixní aparát nebyla. Rovnátka mám vlastně pouze na horní čelisti. Rozhodování mezi mezerou nebo rovnátky bylo těžké, ale přeci jen jsem zvolila rovnátka.

2. Čím to všechno začalo a jak probíhalo nasazení tvého fixního aparátu?

Začalo to tím, že jsem musela na odstranění uzdičky (zvolila jsem laserovou metodu). Potom jsem asi tři měsíce počkala a začala honička – otisky, pohovor, nasazení a teď už jsou jen kontroly. Konkrétně nasazení probíhalo asi hodinu, přiznám se, že jsem byla ve velkém stresu a vůbec jsem nevěděla, co mě čeká, a asi jsem z toho stresu byla tak trochu mimo, protože to neumím popsat. Začalo to čištěním zubů, potom přišlo nanesení lepidla a lepení zámečků, celé se to propletlo drátkem a pak se už jen nasadily houbičky.

3. Jaké byly tvé začátky s rovnátky, zvykala sis těžko?

Začátek s rovnátky byl bolestivý, ba dokonce velmi bolestivý. První týden jsem jedla snad jen jogurty a takovou tu „tekutější“ stravu (vaječinu, krupičku, mlečné rýže atp), protože kousání bylo velmi omezené. První dva dny mi to pořád zvedalo horní ret a neustále jsem dělala divné grimasy, ale brzy jsem se toho zbavila a na rovnátka jsem si zvykla. Myslím, že po devíti dnech jsem o nich vůbec nevěděla, opravdu si zvyknete! Pořád mi ovšem dělá problém nanášení rtěnky, vůbec bych nevěřila, že to občas bude takový problém, ale lepší se to. Nyní mám pocit, že rovnátka ke mně patří mnohem déle než těch pár týdnů.

Kartáček na zuby
Zuzka má dva kartáčky. Tento kartáček by měla použít po každém jídle.
zdroj: lekydokancelare.cz

Snažím se teď víc artikulovat

4. Změnily nějak rovnátka tvou hygienu, jídelníček nebo vyjadřování?

Určitě, hygienu jsem vždy měla pečlivou, ale změnila se ještě v pečlivější. Pokud je ta možnost, snažím se zuby opravdu mýt po každém jídle, ale znáš to, občas si musím vystačit jen s párátky a vypláchnutím pusy. První dva dny jsem si zuby myla i 8x denně. K mytí zubů mám navíc dva kartáčky – Curaprox CS 1560 Soft-Sensitive a Curaprox CS 1009, tyto mi byly doporučeny a opravdu je můžu jen chválit, do těchto kartáčků se oplatí investovat. Druhý typ kartáčku bych doporučila i těm, kteří rovnátka nemají. Co se týče jídelníčku, myslela jsem si, že zhubnu, protože se k tomu chystám již delší dobu, doufala jsem, že mě rovnátka omezí natolik, že nebudu tolik jíst, protože jsem naprosto nesportovní typ, tak u mě není jiná možnost než se trochu v jídle omezit a hubnout tímto způsobem. Teď si to hubnutí odkládám tak, že začnu od příští kontroly, kdy mi snad rovnátka zase trochu stáhne, takže to bude zase asi bolet. Vyjadřování se mi (doufám!) moc nezměnilo, ale snažím se teď více artikulovat a podle některých se s rovnátky více směju. V začátcích jsem měla problém s písmeny jako je s, z, ř, ž, h, ale myslím, že tento problém je už snad za mnou.

Kartáček
Nyní můžeš vidět Curaprox CS 1009, který se hodí i pro zuby bez rovnátek.
zdroj: vitasense.pl

5. A co názory ostatních, jak přijali tuto změnu?

Nepopírám, že jsem měla z reakcí ostatních strach a proto jsem se dlouho rozhodovala (a zvlášť před tou střední školou), ale nakonec to dopadlo celkem dobře. S vyloženě špatnými ohlasy jsem se snad ani nesetkala, spolužáci a kamarádi chválili a většina lidí usoudila, že rovnátka mému vzhledu nijak neublížila a snad i dodala oživení. Trochu problém nastal u prarodičů, babičky a dědečkové už to brali trochu jako modernu, ale nakonec si taky zvykli.

Vanessa Paradis
Je mezera mezi zuby vadou na kráse? Vždyť i do Vanessy Paradis, která také měla mezeru mezi zuby se zamiloval Johnny Depp.
zdroj: purpleweeds.tumblr.com

6. Říkala jsi, že jsi dlouho přemýšlela, jestli si přeci jen mezeru mezi zuby nenechat, měnila bys?

Víš ty co, taťka mě od rovnátek odrazoval, ale nějak mu to nevyšlo a rovnátka jsem si dát nechala. Prvotní dojem v ordinaci byl šokující, připadala jsem si jak mladý Karlík ve filmu Karlík a továrna na čokoládu, jak měl ta rovnátka na puse, a měla jsem chuť zařvat „Sundejte mi to!“, ale nakonec jsem si začala zvykat. Večer jsem navíc vyrazila na diskotéku a dokonce si myslím, že mi to ladilo k outfitu! Momentálně bych asi neměnila, ale možná budou doby, kdy toho budu litovat.

Zoubky mohou dělat problémy

7. Prozradíš nám, jak to bylo s cenou a placením?

Nebudu popírat, že tato paráda je drahou záležitostí. Myslím, že až budu mít po rovnátkách a budu mít za zuby jen nenápadný drátek (aby mi to zuby drželo a opět se neutvořila mezera), který se také platí, celkově cena bude asi 10 000 Kč a to mám rovnátka jen na horní čelisti. Navíc, když si připočtete ty ústní vody a mou spotřebu kartáčku a vody na mytí, vyplachování atd., opravdu budete počítat dlouho.

8. Jak dlouho budeš mít rovnátka a jaká následuje prevence?

Rovnátka budu mít odhadem 1-2 roky, záleží podle vývoje a chuti mých zoubků mi dělat problémy. Mezera mezi zuby by se mi měla stáhnout asi za pár měsíců, ale potom se rovnátka ještě musí nějakou dobu nechat. Nakonec se za zuby umístí takový drátek, který je drží pohromadě, aby se opět nevrátily do původní polohy, a rovnátka se nakonec odstraní. Drátek se zalije lepidlem, a pokud ho někomu neukážeš, nepůjde ani vidět. Tato pojistka ti vydrží asi 5-10 let potom se zase musí drátek vyměnit, takže prevence potom asi bude co 5-10 let.

9. Jsou nějaké problémy, které při nošení rovnátek nastávají?

Může se stát, že se odlepí zámeček nebo povolí drátek. Taky se mi párkrát stalo, že se mi drátek na konci u kanyly nějak ohnul a píchal mě do dásní, ale vždy se to urovnalo samo a naštěstí jsem žádné vážnější problémy prozatím neměla a doufám, že nebudu mít, protože když se odlepí zámeček, tak se ti to může třeba prodloužit o dva-tři týdny.

10. Nakonec ti velmi děkuji za rozhovor. Je něco, co bys řekla našim čtenářkám, které se rozhodují nad pořízením rovnátek?

Holky, pokud váháte tak jako já, zkuste to, protože ono to není špatné, nakonec byste toho litovaly a rovných zubů snad litovat nikdy nebudete. Jasně, že to trochu bude bolet a budete muset něco vydržet, ale jistě jste vydržely už mnohem horší věci. Je to o zvyku a to, že si jablko musíte nakrájet na měsíčky, zas takový problém není. ZKUSTE TO A ROVNÁTKA SI DEJTE!

Máš otázku, která se týká rovnátek? Neváhej a ptej se! I já sama rovnátka nosím, takže ti odpovím téměř na cokoliv, co v rozhovoru zmíněno nebylo.

      

Líbí se ti tento příspěvek?

Nepřehlédni další zajímavé příspěvky

Přidej komentář

  • Alena

    Ahoj, chci se zeptat jestli se dělá uzdička vždycky nebo jen u mezery mezi jedničkami, mě vyčnívá trojka a zajímalo by mě jak by to u mě probíhalo, děkuji za odpověď

  • Alena

    rovnátkami…:-O