Krásné rovné zuby jsou vizitkou, po které touží každý, komu alespoň trochu záleží na tom, jak vypadá. Ne každý se ale s takovými narodil. Co s tím? Jistě si pamatuješ alespoň jednoho spolužáka ze základní školy, který se trápil strašlivou nasazovací věcí. Možná jsi ta hrozná nasazovací rovnátka sama zažila. A výsledek? Nic moc, někdy se zuby i zhoršily. Moderní rovnátka už jsou ale o něčem úplně jiném.

avatar

Lenka Petrová

Rovnátka

Rovné a krásné zuby za to utrpení opravdu stojí.

Úsměv od ucha k uchu

Rovnátka jsou symbolem toho, že se sebou něco děláš, že ti záleží, jak vypadáš. Už to není něco, čemu by se ostatní smáli. Jejich nošení je pro některé lidi životním stylem. Třeba v Jižní Koreji se nošení rovnátek považuje za symbol bohatství a obchody dokonce prodávají falešná nalepovací rovnátka, která si dívky nalepují na zuby třeba před diskotékou. I u nás rovnátka něco stojí, ale hlavně, opravdu fungují.

Z rovnátkového pravěku

Pryč jsou časy, kdy se po zemi proháněli dinosauři a jediná dostupná rovnátka byla ve tvaru velkého kusu „umělé hmoty“ přes celé patro s kovovými drátky kolem zubů. Vypadávala, špatně se čistila, tlačila a hlavně -  nosili jsme je celé roky, mořili jsme se a výsledek nestál za nic. Nová rovnátka už takhle nefungují – používá se soustava drátků a zámečků natrvalo nalepených na zubech. Jejich nošení může být trochu nepříjemné, ale výsledek přijde během několika měsíců a už ti zůstane.

Druhy trvalých rovnátek

Takzvaná fixní rovnátka se vyrábí v mnoha druzích. Nejčastější jsou obyčejná – hranaté kovové zámečky nalepené na přední straně zubů, ke kterým se pomocí gumiček přichytává pevný obloukový drát. Nejsou nenápadná, ale na druhou stranu si můžeš užít spoustu legrace při vybírání těch nejujetějších barev gumiček.

Další možností jsou samozaklapávací zámečky. Základ je stejný, ale gumičky nejsou potřeba. Sice si nikdy neužiješ rovnátka sladěná s oblečením nebo obroučkou brýlí, ale lépe se čistí a jsou o něco méně nápadná.

Miniaturní zámečky jsou nový druh rovnátek, který vypadá spíš jako podivný dentální šperk. Zámečky nalepené v prostředku zubu jsou maličkaté a bez bližšího prozkoumání nejsou ani moc vidět. Nevýhodou je, že se jimi zatím dají opravovat jen menší vady.

Průhledné nebo keramické zámečky – na zubech nejsou vůbec vidět, zůstane jen drátek. Ale pozor, ze zkušeností lidí na netu víme, že jejich sundavání na konci léčby bolí víc, než obyčejná kovová rovnátka.

Rovnátka na vnitřní straně zubů -  takzvaná linguální rovnátka. Nejsou vůbec vidět, protože jsou připevněná na zadní straně zubů. S tím ale přichází také problémy. Tato rovnátka mohou řezat do jazyka, nutit tě šišlat a jejich upravování u ortodonta trvá déle. Také jimi není možné dělat opravdu velké posuny zubů.

Průhledná nasazovací rovnátka „obloučky“ -  speciální průhledné „kryty“, které se nasazují na zuby a každých pár měsíců se musí vyrobit nové. Tahle rovnátka působí jen k vyrovnání drobných vad zubů a jejich nošení se nesmí vynechat ani na jediný den, protože nejsou tak účinná jako klasické „fixy“ a zuby se mají sklony rychle vracet do původní pozice. Dobře ale poslouží jako takzvaný retainér, když už léčba rovnátky skončila a je jen třeba udržet tvar.

Retainéry

Zuby jsou srovnané, rovnátka zubař sundal. Co teď? Cesta k rovným zubům ještě neskončila. I po sundání fixních rovnátek je třeba několik měsíců nosit rovnátka sundavací – takzvané retainéry. Buďto vypadají jako ona všem známá příšerná rovnátka přes celou čelist, nebo mohou být ve tvaru průhledných plastových krytů přes celý zubní oblouk. Slouží k tomu, aby se zuby nevrátily do původní pozice. Někteří lidé mají štěstí, že jim k udržení tvaru stačí tenký drátek nalepený zezadu na zubech – ten obvykle nosí několik let, ale neboj, udržovací drátek není vůbec cítit.

Cena a další možnosti

Rovnátka ti pojišťovna nezaplatí, takže je to na tobě. Jedna čelist obvykle stojí kolem 3-5 tisíc korun, keramická a speciální rovnátka jsou dražší než obyčejná kovová. Nošení rovnátek vyžaduje pravidelné návštěvy zubaře ortodonta a vytrpění trochy bolesti po každém přenastavení drátků. Dá se to ale přežít a krásný úsměv za to definitivně stojí.

      

Líbí se ti tento příspěvek?

Tagy

Tagy:

Nepřehlédni další zajímavé příspěvky

Přidej komentář

 • Radek Pokorny

  Mam otazku byl jsem u ortodonta a ten rekl ze potrebuji rovnatka
  Nahoru i dolu ze mam predkus ale nechve mi je napsaat
  A zubar rekl ze je nepotrebuji ze se to spravi lety bylo mi 11 ted je mi
  18 a nespravilo se mi to poji pritelkyni to vadi a chce se kvuli
  Tomu ze nemam rovnatka kdyz je ppteebuji nenosim
  daji ze poridit i bez doktora atd. ????

 • Zlobivy Motylek

  Jen je dobré zjistit si,jestli to bude k něčemu. Spoustě lidem se zuby vrátí do původního,případně horšího stavu + se tím zvyšuje riziko kazivosti. Měla jsem štěstí na upřímného lékaře,který řekl,že moje vada je trvale nesrovnatelná a zuby budou mít stále tendenci vrátit se do původního stavu. Bylo by nutné vytrhnout poslední stoličky a jakmile by vyrostl moudrák,bylo by to na novo. Je mi 20 a opravdu jsem ráda,že jsem do toho nešla-nemám jediný kaz,ale na podzim mi vyrostl moudrák,který šel hned ven… kdybych si nechala zuby srovnat,měla bych to už stejně zničené…

 • Zlobivy Motylek

  musíš k zubaři,který se zabývá přímo ortodoncií

 • kwiki

  Potrebovala bych se zeptat kolik stoji nalepovaci rovnatka a kde se daji koupit ci objednat dekuji

 • Shandra

  No, tak se asi konečně rozhoupám a jdu do toho. Nemam to až tak moc křivý (míň než nohy), ale i tak to bude asi na dýl :-)