Nemusíte se stravovat vegansky, abyste v kuchyni využívali rostlinné mléko. Tato mléka totiž obsahují velké množství látek, které jsou velmi prospěšné pro náš organismus, a navíc jsou velmi chutná. Můžete tak jimi ozvláštnit jídlo nebo je pít jen tak. Která mléka jsou nejlepší?

avatar

Redakce Kámoška.cz
Píšeme o všem, co nás zajímá a baví!

Rostlinné mléko: Kde jej sehnat a proč ho využívat

Mandlové mléko

Asi nejznámější alternativou klasického mléka je mléko z mandlí. Toto mléko je ideální, pokud trpíte na překyselený organismus, navíc vám dodá množství vápníku, draslíku, fosforu a hořčíku a má nezaměnitelnou příjemnou oříškovou chuť.

Makové mléko

Makové mléko je více netradiční, ale neprávem opomíjené. Stejně jako mandlové mléko pomáhá proti překyselení organismu, ale je především významným zdrojem vápníku.

Sójové mléko

Sójové mléko naleznete v obchodech jako variantu k mléku kravskému asi nejčastěji – a také nejlevněji. Obsahuje bílkoviny, důležité minerální látky a příznivé množství mastných kyselin. Mnohdy je však upravované a doslazované, proto při jeho výběru vždy dávejte pozor na složení.

Ovesné mléko

Ovesný nápoj je také velice dostupný, jedná se navíc o ideální rostlinné mléko pro sportovce. Je velice výživné, obsahuje ideální poměr sacharidů, bílkovin a tuků. Na druhou stranu však také obsahuje, ač v malém množství, lepek, proto by se mu měli vyhnout lidé s celiakií.

Ledová káva s mandlovým mlékem

Kde rostlinné mléko nejlépe využít? S většinou rostlinných mlék můžete vařit i péct. Můžete je přidávat do polévek, do omáček nebo do koláčů. Mnoho lidí si ale nedokáže představit kávu s jiným než živočišným mlékem. Připravili jsme pro vás proto recept na dokonalou ledovou kávu s chutí Orientu. Na dvě kávy budete potřebovat:

 • 400 ml vody
 • Čerstvě namletou kávu
 • 100 ml mandlového mléka
 • 2 lžíce datlového sirupu
 • Kostky ledu
 • Mletou skořici na posypání

Do french pressu nasypeme mletou kávu a zalijeme vroucí vodou. Kávu přefiltrujeme, vmícháme do ní datlový sirup a necháme zchladnout. Uložíme do lednice, dokud se káva zcela nevychladí.

Vyjmeme z lednice, promícháme s mandlovým mlékem a nalijeme do sklenic. Vhodíme kostky ledu a posypeme skořicí.

Tip: Pokud si kávu nechcete ředit ledovými kostkami, připravte si o něco více kávy, část odlijte do formy na led a zamrazte. Do hotového nápoje pak přidejte zmraženou kávu, která vám ji nezředí, ale naopak dodá intenzivnější chuť.

Kde sehnat rostlinná mléka

Ne všechna rostlinná mléka seženete vždy výhodně, doporučujeme proto sledovat akce, například v letáku Kaufland často seženete tyto výrobky kvalitní a ve výrazné slevě.

Líbí se ti tento příspěvek?

Nepřehlédni další zajímavé příspěvky

Přidej komentář

 • Josef Devátý

  Na rostlinné mléko bych nedal dopustit. My doma to živočišné úplně vyřadili před pár lety a od té doby používáme pouze rostlinné. Já osobně mám asi nejraději mandlové mléko. To společně se spoustou jiných zdravých potravin většinou objednáváme tady: https://www.prozdraviaradost.cz/

 • Peťka

  Pěkný článek, já hlavně do zdravého jídelníčku přidávám sojové mléko, které mi nejen chutná, ale i pomáhá. Takže doporučuji, sice nemusí sednout každému, ale za zkoušku to určitě stojí.