Ve vědeckých laboratořích probíhají testy spojené s novým lékem, který by měl pomoci lidem s obezitou a diabetem.

avatar

Denisa Tatíčková
Studentka historie a milovnice psaní, kterému se věnuje již přes 5 let.

Revoluce v boji proti obezitě nastane již brzy

Nový hormon

Ještě stále se máme co učit – to nám příroda dává sežrat, kdy jen může. Objevení „nového“ živočicha, „nové“ hvězdy, „nové“ rostliny,… Pro dnešek je to nový hormon irisin, který je v lidském těle a jehož hladina se navyšuje během cvičení. Jeho využití v praxi by mohlo pomoci hubnout i lidem s diabetes nebo srdečními chorobami. Tento hormon přetváří špatný bílý tuk, který je zásobou přebytečných kalorií, na zdravý hnědý tuk, což zvyšuje energetický výdej. A jak by ho mohlo být využito v boji proti obezitě nebo cukrovce?

Výzkum s irisinem

Obezita a diabetes jsou onemocnění, která jsou v posledních letech na velkém vzestupu. Proto se stále hledají nové cesty, jak s nimi bojovat. Jedna taková studie, která byla zaměřena tímto směrem, se prováděla na Havard Medical School a Dana-Farber Cancer Institute v Americe. Vědecký pracovník Bruce Spiegelman říká, že díky tomuto hormonu by se během následujících dvou let mohl vyvinout lék, který bude posilovat imunitu a tím pomáhat. Takový lék by pomohl vytvořit lepší terapie pro všechna onemocnění, která se dají „zvládat“ cvičením. A jak to vlastně funguje?

Myši jako pokusní králíci

Zatím jsou testovacími objekty jen myši, ale jejich výsledky jsou úžasné. Myším, které trpěly obezitou nebo pre-diabetem, bylo podáno malé množství této látky a už za deset dní u nich bylo pozorovatelné zlepšení. Látka, která jim byla podána, měla stimulovat jejich hnědý tuk a v podstatě to na jejich tělo mělo působit, jako kdyby zrovna cvičily, ačkoliv tomu tak nebylo. Jejich hladina cukru a inzulínu v krvi byla lepší a dokonce ztratily trochu hmotnosti. Úbytek váhy byl sice minimální, ale Spiegelman tvrdí, že to se poddá – buď se budou dávat větší dávky, nebo se bude léčit delší dobu, to se uvidí podle dalšího výzkumu a testů.

Dočkejme času jako husa klasu

Díky těmto zjištěním by se látka měla dle mínění vědeckých pracovníků přesunout do klinické studie nejdéle do dvou let. Je to proto, že se jedná o přírodní látku, kterou mají navíc myši i lidi, společnou. Irisin má velký potenciálem, který ještě nebyl úplně objeven. Musíme prostě vyčkat, co všechno nám ještě může přinést.

      

Líbí se ti tento příspěvek?

Nepřehlédni další zajímavé příspěvky

Přidej komentář

  • tesyn

    Jsem hodně zvědavá, jestli ta revoluce v obezitě dorazí i k nám – a když, tak za jaké peníze. Ách jo