Pocení je nepříjemný fakt, který se týká nás všech. Někdo na pocení trpí méně a jiní trpí nadměrným pocením, kde je maskování obřích potních koláčů vcelku těžké. Nadměrné pocení v sobě ukrývá tolik příčin, že je nutné po tom pravém důvodu pátrat.

avatar

Lucie Dneboská
Módní inspirace a styl

Pocení je nepříjemný fakt, který se týká nás všech. Někdo na pocení trpí méně a jiní trpí nadměrným pocením, kde je maskování obřích potních koláčů vcelku těžké. Nadměrné pocení v sobě ukrývá tolik příčin, že je nutné po tom pravém důvodu pátrat. Jak tedy vyzrát na nadměrné pocení?

Potit se při sportu je v pohodě, ale potit se nonstop během poměrně chladného dne?

Potit se při sportu je v pohodě, ale potit se nonstop během poměrně chladného dne?

Může to být i nemoc

Nadměrné pocení může signalizovat i nemoc, proto je nutné nejdříve odstranit všechny možné příčiny, tedy ty, které s nemocemi, jako takovými, nesouvisí a pokud ani všechny ty prostředky nezabraly, je nutné zavítat k lékaři. Mezi možné nemoci, které spouštějí nadměrné pocení, může být nevyléčená infekce, cukrovka či problém s vnitřními orgány. Ovšem někdy se velké pocení objevuje jen v jednotlivých případech a často i nesprávnou skladbou jídla.

Správný postup při pocení

Je jasné, že pokud je před tebou nějaká stresující situace, můžeš se jen těžko ubránit tomu, že s tebe poleje jak z koně. Přesto je prima naučit se s tím stresem pracovat a zmírnit tak jeho následky. Když však pomineš stres, který tu nejčastěji hraje velkou roli, je důležité soustředit se i na správnou životosprávu. Nadměrné pocení totiž nejčastěji způsobují kořeněná jídla, která organismus zahřívají, taktéž i sladká či smažená jídla, káva, česnek i cibule, které se rádi z pokožky vylučují a jejich vůně libá opravdu není :-) . Proto je prima, nahradit je zeleninou a ovocem, především citrusovými plody, které mají za úkol organismus ochlazovat. Nápoje bys neměla pít ani studené, ani příliš teplé, nejlepší je střední teplota. A hlavně! Často kolují názory, že pocení lze zastavit snížením příjmů tekutin, což je obrovský omyl. Naopak u pocení je nutné dodržovat dostatečný pitný režim, aby se z těla dokázaly vyplavit všechny škodliviny. Vhodné jsou také bylinkové čaje a zcela nevhodný je alkohol, který pocení spíše podpoří. Dobrou volbou však mohou být i potravinové doplňky, v kterých není na škodu zapátrat.

Voňavky a oblečení

Je pravda, že řada přípravků na vonění kolikrát ani nepůsobí a mnohdy to může být tím, že ti prostě úplně nesedí. Proto je dobré, když vyzkoušíš několik typů, v kterých zajisté najdeš to pravé, s čím pocení zdárně utlumíš. Na místě je také výběr vhodného oblečení, které by mělo být nejlépe z bavlny, nikoliv z umělých látek, které pocení opravdu nepřidají. Proto vždy vybírej prodyšné a volnější oblečení.

Odstranění pocení pomocí operace

Někdy je to nadměrné pocení tak otravné, že je dobré popřemýšlet nad operací, či jiným vhodným zákrokem, což je ovšem nutné zvážit. Mezi nejčastěji používané zákroky je aplikace botulotoxinových injekcí, což není zrovna levná záležitost, ale je zajištěné, že alespoň jeden rok tě pocení otravovat už nebude. Nejkrajnějším řešení je také odstranění potní žlázy, které se využívá v případě, že absolutně nic nezabírá. Jedná se však o rizikovější záležitost, která problémy s pocením sice vyřeší na několik let, ale později se mohou vrátit.

Ideální řešení – podpažní vložky?

Mezi současné trendy v boji proti pocení jsou podpažní vložky, které mají za úkol nadbytečný pot vsát, zamezit tak vzniku potních koláčů a dodat pocit komfortu. Problém však nastává v typech podpažních vložek, které mohou být mnohdy silnější, tudíž do jemných triček vhodná nejsou. Dají se však sehnat i slabší, které se hodí do velkého množství typů oblečení. Některé ženy na ně nedají dopustit, jiné se pouštějí do svých nápadů a tím jsou klasické intimky, které jsou prý daleko lepší a pohodlnější, než podpažní vložky.

      

Líbí se ti tento příspěvek?

Tagy

Tagy: , ,

Nepřehlédni další zajímavé příspěvky

Přidej komentář

 • Eva

  Já a problémy s pocením? To je naštěstí minulost. Koupila jsem iontoforézu OZO-OZO a problém byl vyřešen.

 • Janina

  Pocení? Brrr! Už je pryč. Používám také OZO-OZO a mám pokoj. Doma říkám, že si dám OZO na druhou.

 • Dáša

  Já si pod stromeček koupila OZO-OZO. Používám ho měsíc a změna už je znát.

 • Iren

  Milé kámošky, moc vám děkuji za radu. Vyzkoušela jsem Antipe a jsem víc než spokojená. Stal se malý zázrak a pocení ustupuje. Díky.

 • Káča

  Já vyzkoušela proti pocení všechno možné i nemožné. Pak jsem zkusila iontoforézu OZO-OZO a problém z pocením byl menší a menší až zmizel úplně.

 • Janka

  Také se přidávám ke chvále na Antipe. Nevěřila jsem, že by její používání mohlo tak výrazně pomoct. Ale jsem mile překvapená a maximálně spokojená.

 • Evina

  Chcete se zbavit nepříjemného pocení? Zkuste Antipe jako já a budete mít pokoj.

 • Síma

  Taky jsem zkusila iontoforézu OZO-OZO. Legrační název, ale výsledek unikátní.

 • Majda

  S nadměrným pocením mi velice pomohla iontoforéza. Dověděla jsem se o ní náhodou, pak si přečetla něco na netu a objednala nejnovější tip OZO-OZO. Po nějaké době používání bylo pocení fuč.

 • Petra

  Odstranění potních žláz se mi zdá jako dost radikální řešení. Spíše bych uvažovala o botulotoxinu. Podle toho co jsem nedávno četla http://www.plastickachirurgie.com/poceni-n37.html je to docela spolehlivá metoda.

 • luula

  ashley: už jsem o přípravku driclor slyšela,ale zatím s ním nemám zkušenosti. přemýšlela jsem že bych to vyzkoušela. kolik to asi stojí?

 • Jitka

  Jednou z nejúčinějších metod je prej iontoforéza více na http://www.iontoforeza.cz!

 • http://moomis.blog.cz Ashley

  tak to je podla mňa dosť nepraktické riešenie čo sa tých vložiek týka a takisto ani operácia nie je potrebná to len v prípade ak by už to potenie bolo vážne extrémne nadmerné…no na vyriešenie tohto problému s potením stačí jeden obyčajný prípravok z lekárne (driclor) a po jeho pravidelnom používaní máte takmer 95% istotu že sa potiť nebudete vôbec alebo ooovella menej…sama ho používam hoci som sa ani nejak velmi nepotila, no teraz si už s potením nemusím robiť starosti vôbec:)