Kultura a společnost

První rok s rovnátky

V dnešní moderní dobře jsou rovnátka samozřejmostí a dokonce i módním doplňkem. Navíc vám křivé zuby spraví do dvou let. To, že potřebuješ rovnátka, se dozvíš při kontrole u svého zubaře, který ti zároveň dá doporučení k ortodontistovi. Jak ale celý proces probíhá a jaký je život s rovnátky? Jaké jsou nejčastější mýty o nošení rovnátek?
Bojíš se nošení rovnátek? Podívej se na zkušenosti a všechny podrobnosti, které nošení rovnátek obnáší.

První návštěva

K ortodontistovi je vždy lepší zavolat a domluvit se, protože většinou bývají dost zaneprázdnění a ne všude taky berou nové pacienty. Zubař se ti nejdříve podívá do úst, jestli není potřeba nějaký zub vytrhnout. Pak si tě vyfotí a udělá rentgen. Potom přijde asi nejnepříjemnější část prohlídky – otisky. Záleží na zubaři, jestli ti je udělá hned první prohlídku, nebo tě prvně „varuje“, abys příště přišla nalačno. Každopádně doporučuji se před prohlídkou moc nenacpat. Posadíš se na křeslo a sestřička umíchá zeleno-žlutou kaši, kterou dá do nádoby ve tvaru U. Do naplněné nádoby ti “zaboří” zuby asi na půl minuty, poté vyndá a totéž opakuje i s druhou čelistí. Takový malý tip – až budeš vstávat, pořádně se oklepej a než vyrazíš mezi lidi, důkladně si otři obličej. Gratuluji, nejhorší máš pro dnešek za sebou! Teď už jen stačí vyplnit dotazník, který můžeš podstrčit rodičům a jsi propuštěna.

Nasazení gumiček

Nejdříve ti zubař dá mezi šestky a pětky tzv. gumičky. Ty mají za úkol udělat ti mezi zuby prostor pro rovnátka. Moje zkušenosti? Den po nandání v pohodě, jen menší nezvyk, že mezi zuby “něco” máš. Druhý den ukrutánská bolest a po zbytek týdne se má potrava skládala z jogurtů a kaší.

%CODE1%

Nasazení rovnátek

Po zhruba dvou týdnech ti zubař sundá gumičky a nasadí rovnátka. Celý proces trvá něco kolem hodiny, ale uteče velmi rychle. Nejdříve ti dá na šestky takové kovové kroužky, poté nalepí na každý zub zámečky, kterými protáhne drát. Následně do zámečků zacvakne gumičky tebou zvolené barvy a rovnátka jsou na světě!

Život s rovnátky

Ze začátku samozřejmě budeš cítit, že máš v puse něco navíc. Ovšem narozdíl od gumiček jsem skoro žádnou bolest necítila. Ale stejně doporučuji tak týden po nandání nejíst nic tvrdého. Prohlídky většinou probíhají jednou za měsíc. Jsou o hodně kratší než nandání. Jen se zkontroluje, zda je vše v pořádku, někdy se sundá celý drát a vymění se za silnější. Musíš si koupit dva speciální kartáčky – mezizubní a potom takový kulatý. Ty tě vyjdou asi na 200 korun.

Sundání

Záleží jen na tobě a tvých zubech, za jak dlouho ti rovnátka sundají. Většinou se doba pohybuje mezi jedním až dvěma roky. Samotné sundání nebolí, jen je trochu nepříjemné. Poté, co ti sundají všechny drátky a zámečky, přijde na řadu lepidlo na zubech. To se musí obrousit. Po této akci přichází na řadu už jen otisky a rentgen pro porovnání. Aby se ti zuby nevrátili zpět do původní polohy, musíš nějakou dobu nosit ještě vyndavací rovnátka. Ovšem myslím, že to za krásný úsměv stojí.