I přesto, že se mazala opalovacím krémem s nejvyšším faktorem a dbala si na správné zásady opalování, spáleniny od sluníčka se ti zkrátka nevyhly. Jenže co teď, večer tě čeká prázdninová párty a ty tam rozhodně nemůžeš jít s loupajícím se obličejem a kůží jako rak.

avatar

Leona Plášilová
Aktivní blogerka a milovnice módy.

I přesto, že se mazala opalovacím krémem s nejvyšším faktorem a dbala si na správné zásady opalování, spáleniny od sluníčka se ti zkrátka nevyhly. Jenže co teď, večer tě čeká prázdninová párty a ty tam rozhodně nemůžeš jít s loupajícím se obličejem a kůží jako rak. Nemusíš svoji účast hned rušit, existuje pár způsobů, jak se spálenin od sluníčka rychle zbavit. A kdyby to nevyšlo, přidám ti alespoň pár tipů, jak se opálit, ale nespálit.

Spálit se při vylehávání u vody může každá z nás. Podívej se na několik tipů, které ti pomůžou okamžitě!

Spálit se při vylehávání u vody může každá z nás. Podívej se na několik tipů, které ti pomůžou okamžitě!

Co to vlastně solární spálenina je?

Asi ti došlo, že jde o reakci kůže na slunce. Pokud se zkrátka vystavuješ na přímém slunci moc dlouho, vznikne zánětlivá reakce, která se zbarví do světle červené až purpurové barvy a dokáže tě pěkně pozlobit. První, co musíš při léčbě spálenin udělat, je určit stupeň spálení. Určíš ho jednoduše – podle barvy a intenzity bolesti. Rozlišujeme tři stupně, a to mírné, středně těžké a těžké spáleniny. Mírné spáleniny mají jednu ocenitelnou výhodu – kůže po pár dnech sama zhnědne a zarudnutí zmizí. Poznáš ho podle růžové až načervenalé kůže, svědění a citlivosti na dotek (kůže bude pravděpodobně horká). Středně těžká spálenina se bude vyznačovat puchýřky, které svědí a praskají, spálená kůže se navíc začne loupat. Těžká spálenina se pak bude projevovat všemi zmíněnými reakcemi a přidají se ještě doprovodné příznaky jako je zimnice, nevolnost, závrať nebo horečka.

Ošetření spáleniny

Ať už jde o jakýkoli stupeň popálení, jako první vždy namažte postižené místo přípravkem, který obsahuje kyselinu pantotenovu (určitě znáš přípravek ve formě pěny Panthenol). Tato kyselina má totiž blahodárný vliv na kůži, podporuje její hojení a obnovu. U mírných spálenin již není třeba podnikat nic dalšího, ale pro rychlejší uzdravení spáleniny aplikuj Panthenol nebo mléko po opalování každé 2-3 hodiny. Tvá kůže je nyní vysušená a potřebuje hydrataci. U středně těžkých spálenin je dobré pokračovat nanesením tvarohu, jogurtu nebo ledového obkladu, který pokožku zbaví horkosti a zklidní ji. Výborné účinky bude mít také obklad z uvařeného a vychlazeného černého nebo zeleného čaje. Pokud věříš v sílu přírody, chlaď popálená místa nakrájenou salátovou okurkou či listy z aloe vera (popřípadě alespoň mast). A jestliže máš spálený i obličej, aplikuj jednoduchou pleťovou masku: do svého pleťového krému přidej tři rozmačkané jahody a nech působit na obličeji 20 minut. Při těžkých spáleninách neváhej, a co nejrychleji vyhledej lékaře.

Předcházej problémům

Rady jako “používej krém s nejvyšším faktorem” už jsou ti asi známé. Na co se ale u opalovacích krémů ještě zaměřit? Všímej si, zda má krém UVA i UVB ochranu, zda je voděodolný a hledej i informace o tom, za jak dlouho od jeho aplikace na tělo můžeš vyjít na slunce. Protože mám s opalováním také velké problémy, kladu důraz na to, abych při opalování měla zajištěné tyto věci:

1) Opalovací krém
2) Pokrývka hlavy
3) Sluneční brýle
4) Hlava pokud možno ve stínu
5) Dostatek tekutin

      

Líbí se ti tento příspěvek?

Nepřehlédni další zajímavé příspěvky

Přidej komentář

 • Eva

  Já beru vždy na dovolenou balzam dermorevital, zklidní pokožku, jsem s ním velice spokojená :-)

 • Radka

  Sluníčka si užívám co to jen jde a proto musím o svou pokožku hodně pečovat. Opalovací
  přípravky s vysokým faktorem jsou u mě samozřejmostí a po opalování se vždy
  mažu mým oblíbeným panthenolem od swissu. Rychle zklidní podrážděnou pokožku a
  nezanechává mastný film.