Přináším ti rozhovor s výživovým specialistou, který tě zbaví stresu a naučí tě pozitivně myslet. V kombinaci s detoxikací a pravidelným cvičením se z tebe stane úplně jiný člověk.

avatar

Martina Kalinová
Má vystudován roční kurz žurnalistiky a zajímá se o zdravý životní styl.

Martin Škába se zdravým životním stylem zabývá již od roku 2002. V minulosti si prošel několikaletým léčením. Vyzkoušel během léčby různé techniky alternativní medicíny, detoxikační praktiky až po speciální ozdravné programy. Píše články se zdravotní tématikou, přednáší na kurzech. Řeší i výživu vrcholových sportovců. Také vytváří zdraví prospěšný program ušitý na míru pro každého.

Výživový specialista Martin Škába
Martin Škába (kouč zdravého životního stylu)
foto: Pavel Ovsík

Moje tělo se zhroutilo

1) Dobrý den, Martine, předem Vám děkuji, že jste souhlasil s rozhovorem. Můžete se nám ve stručnosti představit?

Krásný den, Martino, i já Vám děkuji za možnost rozhovoru. Jsem výživový specialista a kouč zdravého životního stylu. Pomáhám lidem v oblastech zdravé stravy, vhodného pohybu, relaxačních a meditačních metod, bylinek, doplňků stravy a v neposlední řadě i detoxikace. Dělám individuální konzultace, přednáším ve firmách a školách. Řeším komplexně zdraví od dětí, přes vrcholové sportovce až po seniory.

2) Jste zastáncem zdravého životního stylu. Co Vás k tomu přivedlo?

Do roku 2002 jsem dělal vrcholově sport, naturální kulturistiku a silový trojboj. Za 4 roky tvrdého tréninku a zatěžováním těla velkými objemy jídla se moje tělo zhroutilo. Měl jsem kožní problémy, neustále jsem byl nemocný. Cítil jsem se velmi špatně. Dneska jsem hluboce vděčný, že se do mého života mohla dostat paní Poláková, léčitelka z Říčan, která mi v roce 2003 pomáhala s léčbou a ukazovala mi praktické činnosti a zvyky alternativních medicín. Poté jsem se několik let uzdravoval na různých klinikách čínské a indické medicíny. Léčili mě různí doktoři východních přístupů k lidskému zdraví. Až jsem se dostal od fyzického léčení k uzdravování psychické oblasti. Díky paní Faixové z Dobříše, které jsem také nesmírně vděčný, jsem v sobě objevil, jaký význam mělo to, že jsem musel projít dlouhou cestu léčby. Pokud to tak mohu říci, našel jsem poslání v tom, že budu pracovat v oblasti zdravého životního stylu a budu pomáhat lidem, aby byli zdravější jak po stránce fyzické tak i psychické.

3) Díky zkušenostem jste vytvořil vlastní metodu, kterou jste nazval AHDP – Antistresový, hubnoucí a detoxikační program. Řeknete nám o ní více?

Během léčby jsem zjistil, že je v životě důležitá harmonie, nejen ve vztahu k lidskému zdraví. Člověk by měl mít soulad v oblastech jako práce se stresem a relaxace, zdravá strava a pohyb, detoxikace a užívání léčivých bylinek a rostlin.

AHDP je komplexní metoda, jejímž cílem je, aby naše tělo bylo dlouhodobě zdravé. Má tři fáze: 1. Práce se stresem a relaxace, 2. Zdravá strava, hubnutí a pohyb, 3. Detoxikace.

Nejprve se vždy zaměřím na eliminaci zdrojů stresu v životě klienta. Vím, že mnohdy není možné ovlivnit příliv stresu z pracovního života, ale můžete se naučit techniky, jak s ním během dne pracovat, aby vaše tělo postupně neničil a nakonec nezahubil. Velkým momentem metody AHDP je společná práce na způsobu myšlení a pohledu na svět.

Hned dalším bodem už je samotné hubnutí. Ne každý chce hubnout, ale faktem je, že pokud je tělo zdravé, pak je normální, že má nižší zásoby podkožního i útrobního tuku. Proto řeším úpravu stravy a pohybu tak, aby tělo bylo svěží a vitální. A vedlejší efekt tohoto procesu je, že se organismus zbavuje tuku. Dále se věnuji detoxikaci. Když se tělo začne vnitřně čistit, okamžitě lépe funguje, člověk se cítí lépe, může intenzivněji pracovat, lépe vypadá, všeho si hned jinak užívá.

Na očistu těla existují různé metody

4) Jak hodně je detoxikace důležitá pro lidské tělo?

Detoxikace těla je známá jako lidstvo samo. Pokud bychom měli možnost nahlédnout do života našich předků, zjistili bychom, že naše prapraprababičky a jejich rodiče byli velmi chytří z hlediska svého přístupu ke zdraví. Neměli sice tolik vynálezů, tak pohodlný život jako dnes, ale měli i méně toxických látek kolem sebe. I přesto se předávaly z generace na generaci dovednosti, jak svá těla zbavovat v pravidelných intervalech toxických látek, parazitů a vnitřně je očisťovat. Oni věděli, že čisté tělo je základ zdraví.

Dnes je prokázáno, že za mnoha chorobami stojí právě skutečnost, že tělo je zaplavováno přívalem toxických látek, které se zde kumulují. Dále se do těla dostávají různí paraziti, viry a bakterie, které náš organismus zatěžují a ničí. Proto by mělo být naším cílem eliminovat příjem toxických látek do našeho těla a pravidelně detoxikovat organismus.

5) Preferujete i konzumaci léčivých rostlin a bylinek. Jaký mají vliv na naše tělo? Prozradíte nám nějaké?

Na začátek bych chtěl upozornit, že kombinace a množství byste měli vždy konzultovat se specialistou na výživu a detoxikaci, případně s lékařem alternativní medicíny. Ne každý může užívat danou bylinku, a také jsou různé množstevní kombinace.

Každá očista by měla začínat očistou střev. Jsou na to různé metody. Poté můžete přejít k bylinkám, které se hlavně zaměřují na játra – největší „detoxikační továrna“ těla. Určitě stojí za zmínku extrakt z červené řepy, extrakt z petržele, extrakt z ostropeřce mariánského, extrakt ze smetánky lékařské (pampeliška), extrakt ze zázvoru. Také je velmi vhodné se zaměřit na tzv. anthelmintika (léčivé bylinky na zbavení těla parazitů). Mezi hlavní patří extrakty ze standardizovaného česneku, extrakt z grepových jadérek, extrakt z černého ořešáku, hřebíčkový olej a dýňové semínko.

Výživový specialista Martin Škába
Martin Škába (kouč zdravého životního stylu)
foto: Pavel Ovsík

6) Myslíte si, že k trvalému zdraví přispívá pozitivní myšlení?

Jistě. Jak řekl jeden moudrý člověk, jsme myšlenka obalená tělem. To jak přemýšlíme a na co během dne myslíme, tím jsme. Nemůžeme být trvale zdraví, pokud jsme celoživotní pesimisté, emočně nevyzrálí, neustále se vztekáme a nemáme sebe a své tělo rádi. Hlavně ženy řeší, že nemají své tělo díky přebytečným kilům rády, a třeba se na sebe ani nechtějí dívat do zrcadla. A to je pak velký problém. Takže jsem i psycholog. Toto vše mám také součástí mých komplexních plánů.

Fungují krabičkové diety?

7) Pohyb je hlavním ochráncem našeho zdraví. Jak často a jaké sporty by měl člověk do svého běžného života zařadit?

To je velmi individuální. Pro každého člověka může být vhodný jiný typ pohybu. Lidé znají nejčastěji aerobní aktivity jako chůze, běh, pohyb na crossovém eliptickém trenažéru nebo rotopedu. Pak různé druhy posilování jako TRX, Pilates, Bosu, Jóga a strečinku. Já učím staré cvičící techniky z hlediska čínské a indické medicíny. Jsou to různé sestavy cviků pro dlouhověkost, pro podporu trávení a zažívání, pro správné držení těla apod.

8) Zdravá strava je důležitá pro každého. Každý jedinec přibližně ví, co do ní patří. Jak se ale díváte na krabičkovou dietu?

Problematiku krabičkových diet jsem řešil již mnohokrát i v televizi. Troufnu si říci, že 99 % firem, zabývajících se tímto byznysem, dělají z hlediska zdraví lidí velmi špatnou věc. Jak může mít žena, která váží 80 kg stejnou porci jako žena vážící 60 kg?

Bohužel takto to dělá většina těchto firem. Mají pouze jeden nebo dva programy pro hubnutí ženy a pro hubnutí muže. To je naprosto nevyhovující a velmi zdraví škodlivé. A také to má za následek velký JO-JO efekt po ukončení dané krabičkové stravy.

Další problém je často špatná kvalita jídla, často nevyhovující potraviny pro redukci a zdravý životní styl. Dále většinou také chybí osvěta a vzdělávání klientů, jak se mají stravovat přes víkendy apod.

Vše je jen o vzdělávání v médiích, aby si více lidí uvědomilo, že krabičková strava je fajn, když je přesně na míru podle váhy, věku, pohlaví a pohybové aktivity jedince. A taky pokud je kvalitní a nutričně vyvážená.

Lidé by se měli zabývat poměrem: cena versus kvalita. Ne jít pouze po nejlevnějším produktu.

Naštěstí již existuje společnost dodávající krabičkovou stravu, která to dělá přesně na míru. Věřím, že takových společností časem přibude.

9) Kdyby Vás chtěla nějaká čtenářka-kámoška poprosit o radu, jak Vás může kontaktovat?

Může se podívat na mé webové stránky www.skaba.cz, kde mám i mnoho článků, videí a výstupů z televize. Nebo mi může rovnou napsat mail na info@skaba.cz, případně zatelefonovat na 724 332 548.

10) Moc Vám děkuji za rozhovor. Je něco, co byste chtěl čtenářkám serveru Kámoška.cz vzkázat?

I já Vám moc děkuji. Byl bych moc vděčný za to, pokud tento článek ovlivní alespoň jednoho člověka, aby si uvědomil, že investice do svého zdraví se vyplatí. A pak udělá to rozhodnutí a začne do svého života začleňovat nové návyky zdravého životního stylu.

Přeji všem báječné dny

      

Líbí se ti tento příspěvek?

Nepřehlédni další zajímavé příspěvky

Přidej komentář

  • HANA ŽÚBOROVÁ

    Prostě pan Škába mě chytl za srdíčko.