Cítíš se unavená, držíš dietu, a přesto nehubneš, máš špatnou pleť či jiné kosmetické a zdravotní obtíže? Pokud ano, je totiž možné, že potřebuješ svůj organismus očistit – tedy detoxikovat. Příznaků znečištění organismu existuje celá řada.

avatar

Evril Štádlerová

Cítíš se unavená, držíš dietu, a přesto nehubneš, máš špatnou pleť či jiné kosmetické a zdravotní obtíže? Pokud ano, je totiž možné, že potřebuješ svůj organismus očistit – tedy detoxikovat. Příznaků znečištění organismu existuje celá řada. Pod pojmem detoxikace si můžeme představit půst, nebo a tím se v našem článku budeme zabývat – detoxikační program eliminující množství toxinů v našem těle.

Tělo je velmi propracovaný stroj a jako každý stroj, tak i lidské tělo potřebuje čas od času projít kompletní prohlídkou a renovací.

Tělo je propracovaný stroj a jako každý stroj, tak i lidské tělo potřebuje čas od času projít kompletní prohlídkou a renovací.

Je detoxikace opravdu potřeba?

V dnešní moderní době je naše tělo zatíženo víc než je pro něj zdrávo a je pro něj obtížné zbavit se všeho odpadu vylučováním (močí, stolicí, potem či dechem). Řeč je konkrétně o toxických látkách, jako jsou: chemické přísady v potravinách, pesticidy, léky apod. Škodlivý vliv má na organismus samozřejmě také kouření, alkohol, špatné ovzduší a nedostatek pohybu. Je tedy potřeba tělo od těchto odpadů očistit a podpořit jeho detoxikaci. Po očistné kúře dokáže organismus rovněž lépe využít potřebné látky, jako jsou vitamíny a minerály.

Projevy zaneseného organismu

Znečištěný lymfatický systém se projevuje například tolik neoblíbenou celulitidou, častým nachlazením a chřipkou, zvýšenou únavou a tmavými kruhy pod očima. Špatně fungující játra se poznají například podle zpomalení metabolismu, otoků či potaženého jazyka. Přetížené ledviny o sobě dávají vědět bolestí při močení, zkalenou močí apod. Zanesená střeva jsou příčinou zácpy a nadýmání. A to je jen výčet, toho jak to vypadá, pokud naše tělo nefunguje tak, jak by mělo.

Kdo by se měl detoxikovat?

Pokud nekonzumuješ výlučně ověřenou bio potravu, a to asi málokterá z nás, detoxikace tvému organismu může jedině pomoci. Na mysli mám pouze tu správně prováděnou. Můžeš očekávat i zlepšení některých dlouhotrvajících potíží zdánlivě s tím nesouvisející, jako je např. kožní onemocnění.

Kdy podstoupit detoxikaci?

Detoxikaci můžeš zahájit kdykoliv. Právě probíhající jaro je pro to naprosto ideální. Jak dlouho by měla detoxikace trvat? Čím déle tím lépe, ideálně bys ji měla dodržet 3 měsíce.
Jak se detoxikovat? Způsobů existuje několik a mohou se různě kombinovat.

Zvýšený pitný režim

Základem očisty by měl být dostatečný přísun tekutin, konkrétně neperlivé vody – 2 až 3 litry denně. Pitný režim doplň také některým detoxikačním čajem. Výborný je zejména kopřivový čaj, zázvorový čaj nebo čaj z ostropestřce mariánského. Doporučuje se omezit tučná jídla, maso a mléčné výrobky. Naopak zvyš přísun zeleniny a ovoce. Pečivo vybírej pouze celozrnné. Vyhni se potravinám a nápojům s chemickými přísadami či rovnou upřednostni bio produkty. Tvoje tělo dokážou očistit také tinktury, jako příklad uveďme ty obsahující: svízel syřišťový nebo ostropestřec mariánský. Podpořit lymfatický systém a detoxikaci těla ti pomůžou lymfatické masáže. Můžeš zvolit mezi přístrojovou a ruční variantou. Tvé tělo účinně zbaví odpadů kvalitní doplňkové produkty, jako jsou tablety z Aloe vera, Chlorelly, vybraných bylin atd. Detoxikaci organismu (zejména lymfatického systému) zlepšuje pravidelná pohybová aktivita. Doporučuje se zejména rychlá chůze, cvičení na trampolíně, plavání či bikram jóga. Obnovit správnou funkci trávicího systému můžeš také mechanicky, a to pomocí hydrocolonu. Jedná se o moderní pohodlnou a hygienickou alternativu klystýru. Tvé tělo dokáže zbavit toxických chemikálií také pobyt v sauně nebo infrasauně.

Čemu se vyhnout?

 • Nekvalitním výrobkům z Aloe vera (mají nezřídka značné množství aloinu, který je jedovatý a může způsobit podráždění střev doprovázené průjmem)
 • Půstům
 • Neuváženého používání projímadel
 • Neodborně prováděným výplachům střev
      

Líbí se ti tento příspěvek?

Nepřehlédni další zajímavé příspěvky

Přidej komentář

 • Daniel Škubal

  Nejlepší alespoň co jsem se
  dočetl například v knize Džusový půst jsou ovocné a zeleninové šťávy, tedy
  detox na šťávách, protože jednak dochází k samotrávení toxinů a škodlivých
  látek ((jako u jiných půstů), ale zároveň do sebe dostáváte obrovské
  množství organických vitamínů, minerálů a enzymů.Štávy, které obsahují jak ovoce tak zeleninu jsou ideální, protože zeleninové šťávy tělo budují, díky velkému množství
  bílkovin a ovocné šťávy zase tělo čistí – detoxikují
  organismus a
  zásobují ho energií v podobě sacharidů. Tyto šťávy například pro detox dělá firma Black Kale, http://www.blackkale.cz jsou fantastické a v BIO kvalitě ;-)