Koukneš občas v obchodě při nakupování na to, co vlastně vkládáš do vozíku? Piješ kvůli udržení postavy raději Light nápoje a jíš výrobky bez cukru, s umělými sladidly, barvivy a konzervanty? Je pravda, že se po nich nepřibírá ani nekazí zubní sklovinu, za to mohou v těle udělat pořádnou neplechu. Přesněji látky v těchto potravinách obsažené, tzv.

avatar

Tereza Bittnerová
Studentka, která umí karate a věnuje se hudbě!

Koukneš občas v obchodě při nakupování na to, co vlastně vkládáš do vozíku? Piješ kvůli udržení postavy raději Light nápoje a jíš výrobky bez cukru, s umělými sladidly, barvivy a konzervanty? Je pravda, že se po nich nepřibírá ani nekazí zubní sklovinu, za to mohou v těle udělat pořádnou neplechu. Přesněji látky v těchto potravinách obsažené, tzv. “éčka”. Představím ti některé z těch, na které by sis měla dávat pozor.

Jídlo, které běžně jíme, obsahuje velké množství přidaných látek. Víš, jaký mohou mít vliv na tvé zdraví?

Jídlo, které běžně jíme, obsahuje velké množství přidaných látek. Víš, jaký mohou mít vliv na tvé zdraví?

Tělo trpí

Umělé sladidlo označované jako E951 dnes najdeš téměř ve všem – více než 6000 potravinářských výrobků. Je přibližně 200x sladší než cukr a nejčastěji se používá do sladkostí, žvýkaček, Light nápojů, ale může se objevit i v nakládané zelenině. Také ho v obchodě můžeš objevit jako stolní sladidlo ve formě tabletek. Užívání je povolené i přes to, že americký úřad FDA vydal seznam 92 nepříznivých účinků aspartamu, kde se nachází například slepota, poruchy paměti a myšlení, či dokonce i smrt. Ve světě se objevují případy, kdy dochází k zástavám srdce u mladých, sportujících lidí, kde příčinou bývá nadměrný výskyt těchto látek v těle.

Od sladkého k rakovině?

Skupina umělých sladidel, která jsou v žebříčku nebezpečnosti na ještě vyšší pozici něž aspartam, ovšem nevyskytují se v tolika výrobcích a proto jim není věnována tak velká pozornost. Kromě krabičky s tabletkami jako náhražkou cukru, jsem na ně zatím narazila pouze u jednoho nápoje. Americké úřady sice nepotvrdili výzkumy, kde se spekuluje o způsobování rakoviny močového měchýře a posilování jiných karcinogenů, ale i přesto jsou v USA zakázány.

Zahuštěné cukrovinky

Existují látky, které ti třeba nijak výrazně ublížit nemohou, ale měla by ses jim vyvarovat, až budeš jednou čekat miminko. Mohou způsobit deformace, zpomalení růstu plodu i potrat. Mezi tyto látky patří kofein nebo chinin, který se používá především v nápojích, kde dodává hořkou chuť. Mezi samostatnou kapitolu patří alergie. V dnešní době je má téměř každý a u člověka se mohou objevit reakce na jakoukoliv z přídatných látek, nejčastěji je to benzoan sodný, který se vyskytuje v nealkoholických nápojích či arabská guma, jež se používá k zahušťování cukrovinek.

Je důvod mít strach

Tímto článkem tě rozhodně nechci nijak zastrašit a přimět k tomu, abys přestala jíst vše, co obsahuje přídatné látky, pokud ale nepiješ nic jiného než kolu Light a zajídáš to sladkostmi, měla by ses mít na pozoru. Já osobně nejím s aspartamem či cyklamáty kromě žvýkaček vůbec nic. Jak se k tomu stavíš ty? Dozvídáš se nějakým způsobem o problematice těchto látek, např. ve škole?

      

Líbí se ti tento příspěvek?

Tagy

Tagy: ,

Nepřehlédni další zajímavé příspěvky

Přidej komentář