Sluneční paprsky jsou příjemnou hřejivou záležitostí. Jenže může se také stát, že tako laskavost od slunce, nám ublíží víc, než pomůže. Chraň svoji krásu a svěžest!

avatar

Redakce Kámoška.cz
Píšeme o všem, co nás zajímá a baví!

Praktické tipy v základní ochraně před sluníčkem

Užívat si jemně a pohodlně

Na slunci si samozřejmě můžeme i užívat. Dopřát si hřejivého pocitu opuštěním chladného stínu. Obarvit svoji papírově bílou kůži. A užívat si pocitu, že je tu konečně léto! Ale musí se to dělat opatrně, jinak nám pohodlí naruší vysušená kůže, alergická reakce, zarudnutí, spálení, anebo si přivoláme vrásky zbytečně brzy. V nejhorším případě se může objevit i rakovina kůže.

1) Krémy chránící před UVA i UVB zářením

Chráníme se před UV zářením. Ale jdou dva typy a před oběma je třeba být na pozoru. Je to UVA, které proniká hlouběji do pokožky, způsobuje předčasné stárnutí a vrásky. UVB způsobuje spálení a podílí se na vývoji melanomu. (Pozor, oba se podílí na vzniku rakoviny) Pokud si tedy kupujete krém, je nejlepší koupit ten, který má nejméně faktor 15, je voděodolný a chrání před UVA i UVB. Jako nejlepší ochranný krém se udává třicítka. Pokud jste v tropických oblastech, doporučuje se chránit svojí kůži i v případě zatažené oblohy. Aplikujte vždy alespoň 15 minut před odchodem. Časopis Dtest uveřejnil, že mimořádně účinné jsou L´Oréal Solar a DM Sundance.

2) Snaž se nevynechat ani kousek na svém těle

Spousta lidí si zapomíná namazat uši, které jsou také častou příčinou rakoviny kůže. Také je třeba namazat nárty a prsty u nohou.

3) Nezapomeň na rty!

Chránit se rozhodně musí i rty. Existují speciální balzámy, které mají také ochranný faktor. Tak přesně ty si pořiď. Tyto balzámy se ve skutečnosti doporučují používat během celého roku. Když má slunce sílu, nebojte se rty mazat častěji.

4) Oblečení

Lepší než bavlna, je pevně tkaná látka. Ta propustí mnohem méně UV záření. Pozor, rodiče namáčí dětem oblečení, aby je osvěžili. Jenže je třeba vědět, že mokrá látka propustí mnohem více UV záření, než suchá. A proto je třeba používat voděodolný krém. Hitem jsou stále klobouky, i když rok co rok mění tvar. Vyhraj si a vyber si moderní klobouček, který ti ochrání tvář, pokožku u vlasů i uši.

5) Opalování versus stínění

Opalovat by ses neměla mezi 10 a 16 hodinou, kdy jsou sluneční paprsky nejsilnější. Také se nedoporučuje používat opalovací oleje, které zvyšují účinek UV záření, protože se tím i zvyšuje riziko poškození pokožky. Opaluj se opatrně a po krátkých intervalech, aby mohla pokožka zase produkovat melanin. Využívej stínů a počítej s tím, že písek, sníh i beton sluneční paprsky odráží. Takže se ujisti, že stín je opravdu pohodlný a je ti příjemně.

      

Líbí se ti tento příspěvek?

Nepřehlédni další zajímavé příspěvky

Přidej komentář