Někdy můžeš pociťovat, jak tvá energie klesá na bod mrazu, a potřebuješ něčím nakopnout, abys mohla fungovat v pohodě dál. Každý někdy potřebujeme životabudič, který nás postaví na nohy, abychom mohli bojovat s únavou a zvládali vše, co běžně život obnáší. Když už kafe nestačí, můžeš sáhnout na energetické drinky, které mají za účel nadopovat tě energií. Zajímá tě, co energetické drinky vlastně obsahují a kdy mohou ublížit?

avatar

Lucie Dneboská
Módní inspirace a styl

Dáš si klidně několik plechovek tohohle životabudiče denně? Koukni se na látky, které dobrovolně piješ!

Dáš si klidně několik plechovek tohohle životabudiče denně? Koukni se na látky, které dobrovolně piješ!

Nakopávák, jak má být

Energetické drinky v počátcích svého prodeje zaznamenaly velký boom. Velkou oblibu si získaly především chutí a také slibovanými účinky – zbavují únavy, stresu a dodají povzbuzení, kterého je někdy opravdu třeba. Energetické drinky jsou nejvíce oblíbené mezi studenty, pracovně vytíženými osobami a těmi, kteří potřebují prodloužit dobu bdělosti. Nyní mají energetické drinky své místo a nalézt je můžeš prakticky kdekoliv. Najdeš spousty energetických stálic, ale také nových značek, které usilují o přízeň. Bohužel slibované účinky jsou rozporuplné. Různí vědci vysílají do světa zprávy, že účinky jsou prokázané, jiní tento úsudek vyvracejí a tvrdí, že není o co stát.

Vražedná kombinace

Energetické drinky v malém množství škodlivé nejsou. Ovšem v případě, kdy si dáš nejméně pět až deset drinků za den, tady už rizika stoupají. Nadměrné pití těchto nápojů může způsobit nerovnováhu v oblasti zdraví. Velmi časté jsou závratě, nespavost, zrychlení srdečního tepu, bolesti hlavy, nervozita a jiné vedlejší účinky. Navíc nejsou vhodné zcela pro všechny.Velmi rychle se rozšířila kombinace alkoholu a energetických drinků, což je „vražednou“ kombinací. Jejich účinky se vzájemně třískají a následky nemusí být zrovna růžové. U alkoholu je známé, že spíše utlumuje a energetické drinky povzbuzují, což je ve vzájemné kombinaci dosti nelogické. Přesto se v této kombinaci dostaví pocit, že zvládneš daleko víc, a to i přesto, kdy máš ve skutečnosti dost. To se následně odrazí na následné kocovině, na vysokém krevním tlaku a na srdečním stavu.

Víš, co piješ?

Pokud máš energetické drinky v lásce, nemusíš se jich úplně vzdát. Jen se raději vyhni alkoholu a nadměrné konzumaci. V energetických drincích najdeš hned několik látek, na které je dobré dát si pozor.

Kofein
Energetické drinky by se za žádnou cenu neobešly bez kofeinu, který je jeden z hlavních „stavebních“ kamenů. Kofein na tebe číhá také v kávě nebo tabletkách bojující proti únavě. V malé míře není škodlivý, ba má několik svých předností, jako je odbourání stresu, únavy a přísun vitality. Ve větší míře však způsobuje žaludeční obtíže, zvýšení krevního tlaku i pulsu a může zapříčinit problémy s ledvinami. Proto pokud máš v oblibě energetické drinky a jednou denně si ho dopřeješ, nemíchej ho s kávou nebo s nápoji, které kofein obsahuje. Poměrně velkým strašákem je návykovost, u které v souvislosti s kofeinem často dochází. Poté se dostaví kofeinový absťák, kterého se těžko zbavuje.

Taurin
Energetické drinky mají výraznou a kyselejší chuť, kterou jim dodává taurin. Jedná se o druh aminokyseliny, která se běžně nachází v potravinách a kterou tělo potřebuje. Nejčastěji se nalézá snad v jakémkoliv druhu masa. Dobré i nežádoucí účinky energetických drinků nejsou přesně známé. Mezi kladné účinky však patří odolnost těla proti duševní i fyzické zátěži, pomoc pro tělesné orgány a detoxikační účinky. Podle vědců není taurin nijak velký dodávač energie a prozatím jsou jeho nežádoucí účinky neznámé, takže jen těžko říct, co od nich můžeš čekat.

Guarana
Jedná se o přírodní složku, kterou energetické drinky obsahují, jež sebou nese spoustu příznivých účinků, ale i nad ní visí pár vykřičníků. Mezi prospěšné účinky patří zlepšení nálady, potlačení stresu a úzkosti, skvělá podpora při myšlení a hubnutí. Mimo to, má také afrodiziakální účinky. Skládá se však z látek, které mají stejné účinky jako kofein a proto může snadno dojít k předávkování, neboli otravy kofeinem, která se projeví nespavostí, závratěmi, křečemi, bolestmi hlavy, poruchami vidění a dalšími vážnými projevy. Záleží na jednotlivých složkách a jejich množství, které energetické drinky obsahují. Proto ne každému musí udělat dobře.

Cukr
Bez zvýšeného obsahu cukru by se energetické drinky neobešly. Co si budeme namlouvat, cukr není zrovna ideálním parťákem. Energetické drinky obsahují pouze „rychlé“ cukry, při kterých se hladina cukru v krvi bleskurychle zvýší, následně klesá, což má za následek kolísavost tělesné váhy a psychiky. Při nadměrném pití navíc riskuješ, že se ti budou rychleji kazit zuby. Jedna třetinková láhev energy nápoje obsahuje několik kostek cukru, což zrovna ideální není.

Ostatní přísady
Energetické drinky však obsahují i další látky. Mohou tak obsahovat širokou škálu vitamínů a doplňkových složek, jako je například L-karnitin a podobné.

Návykovost jako špatný společník

Návykovost se netýká pouze narkomanů, alkoholiků nebo kuřáků. I energetické drinky jsou viníkem vzniklé závislosti. Bohužel stejně tak, jako je to u jiných závislostí, se můžeš dostat do začarovaného kruhu, kdy tě tvá chuť na energetické drinky bude pobízet a ty se jí necháš zlákat. Pokud si zvyklá pít několik drinků za den a najednou je bleskově vynecháš, mohou se u tebe projevovat abstinenční příznaky. Proto pokud si se dostala do fáze, kdy dokážeš vypít několik energy drinků za den a máš zájem s tím přestat, snižuj pomalu přísun drinku až do doby, kdy si zpevníš svou vůli a přestaneš mít na ně chuť.

      

Líbí se ti tento příspěvek?

Tagy

Tagy: ,

Nepřehlédni další zajímavé příspěvky

Přidej komentář

 • kikasek

  Myslite ze to piti energy drinku muze nejak pusobit na zrak??? Mela jse 2 litry za den a vidim rozmatane….

 • semtexka

  ahá, člověk si dá 2-3 najednou a diví se. Má se to pít před sportem například

  Nevím, co se tu řeší. Když člověk ví jak to pít, je to neškodný
  P.S : Hafan to řekl naprosto trefně

 • Hafan

  Ano, když někdo bude pít tři plechovky každej den, tak to mu bude extrémně škodit v každém případě. Ale když na mě někdo hučí ať to nepiju že z toho pak budu mít problémy a to piju první plechovku po dvou týdnech, mám chuť mu jednu vrazit. Takže pokuď si dáte třeba tři plechovky za tejden, nestane se nic x) Ono má totiž spoustu lidí představu, že jakmile si téhle “sra*ky” jednou loknou tak na místě přesně za minutku zhebnou:)

 • Kixie

  Musim si rejpnout do autorky… Napsat ‘si’ misto ‘jsi’ do clanku, ostuda.