Všechny tvoje kamarádky se chlubí tím, že už byly u gynekologa a ty máš pořád jakýsi strach? V případě, že už máš za sebou první menstruační krvácení, návštěvu neodkládej. Stejně tak, pokud tě trápí nějaké problémy, gynekolog ti je pomůže vyřešit. Pokud nevíš, jak si gynekologii vybrat nebo co tě tam poprvé čeká, čti dál.

avatar

Katka Š.

Všechny tvoje kamarádky se chlubí tím, že už byly u gynekologa a ty máš pořád jakýsi strach? V případě, že už máš za sebou první menstruační krvácení, návštěvu neodkládej. Stejně tak, pokud tě trápí nějaké problémy, gynekolog ti je pomůže vyřešit. Pokud nevíš, jak si gynekologii vybrat nebo co tě tam poprvé čeká, čti dál. A pamatuj – gynekolog je lékař jako každý jiný. Poprvé se budeš stydět, ale ve výsledku o nic nejde.

I když máš poprvé obavy, neváhej, není se čeho bát.

I když máš poprvé obavy, neváhej, není se čeho bát.

Kdy a proč jít poprvé ke gynekologovi?

Platí obecné pravidlo, že poprvé by tě měl vyšetřit gynekolog v době, kdy dostaneš svou první menstruaci. To však příliš slečen nedodržuje, proto poprvé navštíví gynekologii až tehdy, když mají nějaké zdravotní problémy nebo potřebují předepsat antikoncepci. To bývá průměrně kolem 16 roku. Pokud se i tobě objeví zdravotní problémy, jako je například silná bolest v podbřišku při krvácení, krvácení mimo tvůj menstruační cyklus nebo ošklivě vypadající výtok, neváhej, jedině gynekolog ti může poradit a problémy vyřešit. Jestliže máš velice nepravidelný menstruační cyklus nebo jsi začala sexuální život, a proto si chceš nechat předepsat antikoncepci, je návštěva u gynekologa nutná.

Gynekolog – jak si vybrat toho správného?

Nejprve by ses měla rozhodnout, zda chceš raději navštěvovat komfortnější soukromou gynekologii, kde si však za úkony či za rok členství poměrně dost připlatíš, nebo jestli ti stačí státní zařízení. Je ale potřeba říct, že dokud nejsi těhotná, všechny výhody soukromého zařízení téměř nevyužiješ a akorát budeš zbytečně platit. Další kritérium – žena nebo muž? Spoustě dívek je nepříjemná představa, že by jí poprvé měl „tam dole“ vyšetřovat muž. Neměj starosti, gynekoložek je u nás mnohem více, a tak nebudeš mít problém si nějakou vybrat. Na druhou stranu například mě vyšetřuje gynekolog a musím říct, že už mi to vůbec nevadí (přestože jsem se poprvé styděla). Navíc je s ním mnohem větší zábava než s paní, ke které jsem chodila dříve do soukromé ordinace. Opravdu hezky a zbytečně se mi to prodražilo. Nakonec se také můžeš nechat inspirovat. Poptej se u mamky nebo kamarádek, a pokud je některá u svého gynekologa spokojená, zkus do ordinace zavolat, zda ještě přibírají nové pacientky. Navíc ti mohou říct, jaké to poprvé bylo.

Co tě poprvé čeká?

Poprvé si připrav odpovědi na otázky, jestli jsi ještě panna (nebo jestli jsi už měla pohlavní styk), jak pravidelnou máš menstruaci a hlavně si zjisti datum svých posledních měsíčků. Také si dobře promysli, na co se chceš zeptat, gynekolog ti rád poradí. Nemusíš se bát, vyšetření vážně není nic hrozného. Poprvé si na sebe obleč sukni či delší tričko. Až ti gynekolog řekne, ať si za plentou odložíš, nebudeš pak před ním stát od pasu dolů nahá. Poté si lehneš na speciální křeslo, kde si do takových držáků položíš nohy. Gynekolog tě nejprve zkontroluje hmatem jedné ruky, druhou rukou tě promačká ze shora. Pokud tě bude něco bolet, určitě se ozvi! Pak následují takzvaná zrcadla. Zrcadla jsou kovové zahnuté nástroje, díky kterým do tebe gynekolog lépe vidí. Poprvé se možná vyděsíš, ale neboj se, nebolí to a maximálně to zastudí. Gynekolog ti pak z děložního čípku odebere vzorek vatovou tyčinkou. Ten pošle na cytologii, aby se zjistilo, zda nemáš zánět či rakovinu. Může se ti také stát, že ti gynekolog vyšetří pohmatem prsa. U nás to ještě není příliš běžné, přestože by to mělo být součástí preventivní prohlídky. Rozhodně se ale nelekej, že tě gynekolog nějak obtěžuje. Naopak je to dobrá prevence před vážnějším onemocněním, třeba rakovinou prsu.

      

Líbí se ti tento příspěvek?

Tagy

Tagy:

Nepřehlédni další zajímavé příspěvky

Přidej komentář

 • Gabka

  POPRVÉ U GYN. JAKO PANNA

  Ahojte
  holky. Brzo mi bude 17, tak jsem si říkala, že je čas zajít na gyndu. Vůbec
  jsem se nebála, ale po přečtení několika článků na internetu, mě to
  vystresovalo. Většinou bylo popisováno vyšetření, když nejste panna. A tak bych
  se ráda podělila o svou zkušenost. I když přece jen pravděpodobně záleží na
  každém doktorovi.

  Nejprve mě vyzpovídala sestřička, jméno, adresa, atd., nemoci v rodině,
  pohl. styk, datum poslední menstruace. A ANO, JE POTŘEBA RODIČE (alespoň
  jednoho)!! Pokud vám je méně než 18. Máma musela podepsat asi dva, tři
  formuláře. Poté ji ale můžete nechat v čekárně ;)

  Takže u doktorky… Zase zpovídala: pohl. styk, nemoci v rodině… Pak mě
  požádala, ať si odložím, a šupky na křeslo.

  Prohmátla mi břicho, poté mi strčila prsty do zadku (anální vyšetření).
  Mimochodem, řekla mi, ať tlačím jako při stolici, ale NEDĚLEJTE TO!! Je lepší
  se uvolnit (ale pokud to neumíte, tak je možná lepší tlačit :D ) A poté mě
  vyšetřila ultrazvukem, přes břicho (ne tedy vnitřně). Jo, a ptala se mě, jestli
  jsem napitá, takže moc před vyšetřením nepijte, nebo vás možná pak požádá ať si
  zajdete na toaletu.

  Toť vše! Pak se ještě můžete ptát na cokoli co vás zajímá, např. já se ptala
  kolik stojí antikoncepce (400-1000 Kč) a jak dlouho ji musím brát než zabere
  (asi 1 měsíc).

  Není čeho se bát!!

 • Martina

  Když jdu na gyndu poprvé a jsem ještě panna, bude me kontrolovat pres konecnik, nebo jsou to jen kecy? Docela by me to zajimalo, protoze si budu pripadat trapne.. :D Dík za odpoved :)

 • Kris

  Jo ve čtrnácti je doooost brzo, a ať se cítíš připravená jak chceš, tak ty i tvůj kluk by z toho měl hódně velký problém, je to trestné… Nevím co by z toho mohlo být ale soudu by ses nejspíš nevyhla. A myslím že je to dobrý důvod počkat si.

 • Denisa

  Dobrý den,mám takový dotaz. Se svým klukem chodím už poměrně dlouhou dobu a tak bych s ním už chteěla spát. On mě do ničeho nenutí,ale vím,že by taky chtĕl. Jenže je tu velký problém,ještĕ mi není 15. Ale opravdu ho hroznĕ miluji. Ale vůbec nevím,jak to říct mamce,u gynekologa jsem ještĕ nebyla a bojím se,že kdybych tam přišla pro antikoncepci,že by s tím nesouhlasil. Poraďte prosím co teď? Vím,že ve 14ti je pomĕrnĕ brzo na spani s klukem,ale cítím,že jsem připravená a že on je ten pravý. Dĕkuji za odpovĕď.Denisa