Jakoby nestačilo, že se holkám tvoří pupínky na obličeji, někdy na zádech, musí se objevit i na hrudi. Pro některé slečny je to novinka, ale některé tento problém dobře znají a kolikrát třeba ani nemohou najít to správné oblečení, aby zakrylo jejich “osypanou” hruď.

avatar

Anet a Nely
Ségry, se kterými módní nudu nezažiješ.

Jakoby nestačilo, že se holkám tvoří pupínky na obličeji, někdy na zádech, musí se objevit i na hrudi. Pro některé slečny je to novinka, ale některé tento problém dobře znají a kolikrát třeba ani nemohou najít to správné oblečení, aby zakrylo jejich “osypanou” hruď. I přesto se s tímto obvyklým problémem dá účinně bojovat, stačí vědět jak na to a kde vznikají příčiny.

Pokožka na hrudi by měla být hedvábná a bez pupínků. Co dělat, když to tak není?

Pokožka na hrudi by měla být hedvábná a bez pupínků. Co dělat, když to tak není?

Hrudník plný akné

I přesto, že tímto problémem může trpět každá dívka, většinou jej lze očekávat, pohybuješ-li se v městěch a místech, které mají vlhké a tropické klima, tudíž dochází k nepříjemným návalům horka. V takovém případě si asi řekneš, že je nejjednodušší se prostě lehce obléci. No jo, jenže jak, když ti hrudník zdobí nepěkné tečky? Obecně je známo, že nadměrné pocení vyvolává v těle teplotní změny – dochází k jeho ochlazování. A právě nadměrné pocení může být příčinou zhoršení stavu akné na hrudi. V horším případě se může rozšířit i dál, na jiné části těla.

Příčiny akné na hrudi

Ano, skutečně hlavní příčinou nepěkně vypadajícího akné na hrudi, je životní prostředí, ve kterém se pohybujeme a také záleží na vlhkosti vzduchu. Nadměrné pocení může akné vyvolat, ovšem příčinou může být i nevhodná hygiena. Je jasné, že tímto problémem mohou trpět jak mladé holky, tak dospělé ženy, ovšem dospívající dívky jsou k tomuto problému mnohem náchylnější než chlapci, a to z toho důvodu, že máme v těle větší množství estrogenu. Krom T-zóny, která se nachází na našem obličeji, jsou další náchylnou částí k akné také záda a právě hruď. Dokáže se totiž stejně mastit, protože v sobě má mnoho mazových žláz, které produkují velké množství mazu, spolu s potem a mají tendenci blokovat kožní póry.

Nepřehlížej komplikace

A právě díky tomu se mohou na hrudi hromadit nečistoty a špína, ze které se nakonec vytvoří nepěkné malé pupínky. Je jasné, že příčin je mnoho, některé mohou mít i zdravotní důsledky. Máš-li i ty na hrudi akné, které nelze přehlédnout a je v opravdu rozšířeném stádiu, neměla by si to přehlížet a začít s léčbou. Pokud bys toto “varování” ignorovala, mohly by ti po akné zůstat nepěkné jizvy a skvrny, a to přeci nechceš.

Prevence před akné

První věc, kterou pro zlepšení stavu tvé pokožky můžeš udělat, je nenosit přiléhavé a syntetické oblečení v horkých letních měsících. Tyto tkaniny mají tendenci se ke kůži “přisáknout” a držet se jí. To tvé kůži může způsobit nepříjemné tření, jenž může mít za důsledek nadměrné pocení, které se na hrudi shromažďuje a vytváří tak akné. Nos proto takové oblečení, kterí umožní tvé pokožce dýchat, např. volné bavlněné košile nebo trička. Co se spodního prádla týče, vybírej taktéž z jemné bavlny. Objeví-li se ti na hrudi akné, možná si říkáš, že přeci nenosíš žádné špatné oblečení, tudíž může být příčina jinde. Resp. můžeš zvolit další variantu, jak mu pro příště předejít a jak s ním bojovat. Vzhledem k tomu, že dívčí hrudník je obecně zanedbáván, měla by jsi mu věnovat více pozornosti. Při koupeli na něj proto nezapomínej a používej jemné medikované mýdlo, pokud ho máš k dispozici. Ve vybraných obchodech můžeš také zakoupit speciální prášek, kterým lehce hrud poprášíš, prášek bude pracovat nyní za tebe – pomůže ti absorbovat nadměrný pot.

Pečuj o své póry

Také miluješ masáže? A dopřáváš si je často? Jestliže se ti v poslední době na hrudi objevují pupínky, možná můžou být právě olejové masáže příčinou. Ano, jsou sice fain, ale ne pokud trpíš akné na hrudi. Proč? Oleje obecně mají tendenci blokovat póry kůže a zvyšovat závažnost akné. Jestliže se masáží vzdát nechceš, vyhni se alespoň oblasti hrudi. Přiznej se! Na hrudi/obličeji/zádech se ti udělal pupínek a první co tě napadne – vymáčknout ho, nebo ho “rozškrábeš”. To ale zásadní chyba. Tím si zaděláváš na infekci, která se ti do pupínků může zanést a poté se dočkáš akorát zhoršeného stavu. A především ruce a nehty jsou živnou půdou pro bakterie, které mohou způsobit závažnou infekci. Samozřejmě je nutné dbát na mnoho dalších věcí, například při koupání se ujisti, že ti na těle nezůstanou zbytky olejů nebo šamponu. Jez bohatou stravu na ovoce a zeleninu a pij hodně vody.

      

Líbí se ti tento příspěvek?

Nepřehlédni další zajímavé příspěvky

Přidej komentář

  • Jana Celtová

    S tímhle jsem měla velký problém…..měla jsem pupínky na obličeji i dekoltu. Co mi pomohlo bylo že jsem se ve sprše začala mýt každý den mycí pěnou aknea. Umyju obličej hrudník, ramena. Po měsíci se mi to spravilo takovým způsobem že už se nepožívám nic jiného.