Přináším vám další rozhovor s osobním trenérem, který porazil zákeřnou rakovinu. Chvilku po nemoci se vrátil ke cvičení a po dvou měsících byl opět ve formě, dokonce ještě lepší, než před nemocí.

avatar

Martina Kalinová
Má vystudován roční kurz žurnalistiky a zajímá se o zdravý životní styl.

David Šlechta sportuje od dětství. Před několika lety se dal na dráhu kulturisty v České společnosti pro naturální sport (ČSNS), kde získal několik cenných kovů. O prvních závodech tvrdí, že ani nevěděl, za co vlastně závodí. Teprve, když závody skončily a vyhrál své zlaté místo, zjistil, že to je Mezinárodní Mistrovství a on je vlastně mistr.

David Šlechta

Miluji život

1) Ahoj Davide, předem ti moc děkuji, že jsi souhlasil s rozhovorem. Můžeš se nám ve stručnosti představit?

Ahoj Martino a kámošky, jmenuji se David Šlechta, jsem vyučený automechanik, což jsem nikdy nevyužil a již 15 let se věnuji naturální kulturistice. Vytáhl jsem se do výšky 184 cm, vážím cca 95 kg, miluji život, přátele, přírodu, zábavu a smích.

2) Jsi mnohonásobný mezinárodní mistr v naturální kulturistice. Jak ses k tomu dostal a byl ti někdo motivací?

K závodění jsem se dostal náhodně přes kamaráda. Nechtěl jít sám, tak jsem mu byl oporou. Motivací k závodění mi nebyl nikdo. Šlo jen o zábavu, která se mi zdála fajn i v poznávání nových super lidí. Ale motivací v době, kdy jsem začal cvičit, mi byla postavička ze hry Hwoarang z Tekken 3 (smích).

3) Co pro tebe znamená sport a děje se něco s tvým psychickým rozpoložením, když dlouho necvičíš?

Sport je pro mě nedílnou srdcovou součástí života, kterou mi nikdo nemůže vzít. Holka vás může opustit, kamarády ztratíte, ale sport tu bude vždycky s vámi. Když dlouho necvičím, cítím se psychicky nevyrovnaný, jako bych strašně lenivěl. Nemám deprese, že by mi padaly svaly nebo podobný hlouposti, jen se prostě cítím jako hyperaktivista zavřený dlouho v místnosti.

David Šlechta

4) Fyzická aktivita představuje součást zdravého a vyrovnaného životního stylu, neboť pomáhá udržovat správnou váhu, příznivě ovlivňuje zdravotní stav kostí a svalů, psychologickou pohodu a snižuje riziko vzniku některých onemocnění včetně rakoviny, kardiovaskulárních chorob a cukrovky. Souhlasíš s tím? Měl by být pohyb přítelem všech lidí?

Určitě souhlasím! Jen bych zdůraznil, že se teď bavíme o sportu, který se nepřehání. O sportu, který pomáhá jen k tomu zdraví, ne že se díky němu všem těm nemocem vyhnete. Pohyb by měl dělat každý, kdo chce být vyrovnanější a zdravější. Zlepšuje to potom i vztah dvou lidí a sebedůvěru v sama sebe.

Povalování mě spíše ubíjí a znervózňuje

5) Není to tak dlouho, co ti doktoři indikovali nádor. Následovala operace a nevyhnutelná chemoterapie. Po absolvování ti bylo kvůli oslabení zakázáno cvičit, ale ty sis stál za tím, že ti pohyb pomůže. Pomohl ti? A jak se cítíš dnes?

Pohyb mi pomohl nejvíc. Bylo to ze dne na den lepší jak po zdravotní, tak psychické stránce. Nic lepšího jsem pro sebe nemohl udělat. Dnes se cítím opět silný a vyrovnaný. Jsem opravdu rád, že jsem do toho zase hned skočil po hlavě a netrápil se doma tím, že si mohu zase něco přivodit.

6) Spousta lidí rádo sportuje v létě a v zimě se vymlouvá na to, že nabraná kila schovají do bund a kabátů a na jaře začnou opět s redukcí hmotnosti. Jak se na tohle díváš ty jako profesionál?

..(smích).. Koukám na to jako na další hloupou výmluvu. Akorát pak mají zajištěny depresivní stavy v období jara, kdy si říkají, že musí zase hubnout a že vypadají na prd místo toho, aby si formu udrželi a byli vyrovnaní i spokojení celoročně.

David Šlechta

7) Smažený kapr, bramborový salát, cukroví… Říká ti to něco?

Hmmmm….. To miluji opravdu moc. Většinou to jím tak týden v kuse. Déle to nejím jen z důvodu vyčerpání zásob (smích).

8) Kde tě mohou čtenářky vyhledat ohledně odborné pomoci ať už za účelem redukce hmotnosti, vyrýsování nebo dokonce nabrání svalové hmoty?

Nejlépe na mé facebookové stránce Trenér David Šlechta a v přípravě je i webová stránka plná instruktážních videí a rad.

9) Blíží se nejkrásnější svátky v roce. Dopřeješ si odpočinek, který ke svátkům klidu patří, nebo na cvičení nezanevřeš ani ve svátečním čase?

Právě že já považuji za relax svoje tréninky. Povalování mě spíše ubíjí a znervózňuje. Je to opravdu super chvilka, kdy můžete být sami se svojí hudbou v uších a zdokonalujete své tělo jak po fyzické, tak estetické stránce.

David Šlechta

10) Moc ti děkuji za rozhovor. Je něco, co bys chtěl čtenářkám serveru Kámoška.cz dodatečně vzkázat?

Mějte se rády takové, jaké jste a cvičte pouze, pokud to opravdu chcete a dělá vám to radost – ne z nutnosti a s pocitem že musíte. Stejně vás druzí milují pro vaši duši a vzhled je jen pro radost.

Líbí se ti tento příspěvek?

Nepřehlédni další zajímavé příspěvky

Přidej komentář