Kdo by to byl řekl, že ten nejsmradlavější sýr bude také ten nejzdravější. Dej mu šanci a uvidíš, že zařadit ho do jídelníčku není až tak od věci.

avatar

Jana Zlámalová
Působí jako doktorandka v oboru religionistiky.

Tvarůžky jsou vážně zdravé

Ne, vážně jsem si nespletla čísla a ta třicítka vážně nemá patřit k tukům. Tvarůžky jsou ve skutečnosti takový menší zázrak mezi sýry a vlastně i mezi všemi potravinami, protože opravdu jenom minimum potravin má takto příznivý poměr živin. Kromě toho, že množství tuku je zanedbatelné, tvarůžky jsou významné díky svému obsahu kvalitních bílkovin, které mnoha pokrmům chybí.

Papat tvarůžky? Je to zázrak mezi sýry!

Netradiční výroba

Olomoucké tvarůžky se vyrábějí z kyselého a nesýřeného tvarohu. Při výrobě ostatních sýrů mléko nebo tvaroh projde procesem sýření (tj. přidání syřidla, které srazí mléko a oddělí se syrovátka). Tenhle netradiční postup výroby je důvodem, proč tvarůžky v porovnání s ostatními sýry obsahují tak málo tuku.

Podstata se skrývá ve zralosti

Tvarůžky jsou tzv. zrající sýr. Jejich zrání začne probíhat během výroby a pokračuje až do data spotřeby. Proto se ti chuť tvarůžků někdy může zdát mdlá (když jsou příliš čerstvé) a jindy jsou zase až moc smradlavé (když se blíží ke svému datu spotřeby).

Zaručená klasika

Rychlou a zdravou večeři získáš, když si připravíš tvarůžky na jejich nejklasičtější způsob. Stačí je jenom rozprostřít na talíř nebo chleba, posypat krájenou cibulí, poprášit mletou paprikou a delikatesa je na světě. Nezapomeň, že je dobré tvarůžky pár hodin před konzumací vyndat z ledničky, aby se rozvinula jejich chuť.

Od předkrmu k dezertu

Tvarůžky jsou ale také skvělé v tom, že je můžeš použít jako surovinu pro přípravu nepřeberného množství pokrmů. Ukázku toho, že tvarůžky jsou dobré v polévce, na pizze, v pomazánce nebo jako dezert najdeš zde. Můj oblíbený a velmi snadný recept je na plněné papriky s olomouckými tvarůžky. Tvarůžky se dají také nakládat. A jak na to, se dozvíš v níže přiloženém videu. videu.

Romantiku nezabijí

Pokud máš strach, že se s tebou nebude chtít tvůj kluk líbat, když si dáš k večeři tvarůžky, tak tuhle dobrotu připrav i jemu. Uvidíš, že potom nos ohrnovat určitě nebude.

      

Líbí se ti tento příspěvek?

Nepřehlédni další zajímavé příspěvky

Přidej komentář