Televize je věrným přítelem většiny rodin ve vyspělých zemích. Je mnohdy puštěná jen jako zvuková kulisa. Mění něco na situaci, když je v domácnosti dítě? Pokud chcete zaručit jeho správný vývoj, ANO!

avatar

Redakce Kámoška.cz
Píšeme o všem, co nás zajímá a baví!

Ovlivňuje naše zdraví televize? A co teprve zdraví dětí?

Proč se nad tím zamýšlet?

Zamyslet se nad televizí a dítětem, je celkem důležité. Především pro rodiče, které toto téma neřeší a dítě posadí před televizi, prostě aby ho zabavili. Sledování televize má na děti jak pozitivní, tak i negativní dopad. Je důležité se zamyslet, co je vhodné a co ne. Také jestli je i čas strávený před obrazovkou správný apod. Televize může nadále ovlivnit vývoj dítěte, jeho osobnosti i poznávacích procesů (myšlení, řeč, psaní,…).

Fakta

Každý jsme jiný a každý vychovává své dítě jinak. Ale faktem je, že ve vyspělých zemích se televize pouští kojencům i batolatům průměrně na dvě hodiny denně. A děti od 8-18 let televizi sledují 4 hodiny denně (nepočítaje 2 hodiny strávené na počítači, nepočítaje výuku). Dále 71 % dětí ve věku 8-18 let má televizi v ložnici (mnohdy i PC) a takové děti ji sledují o 1,5 hodiny denně více, než ty, které ji v pokojíčku nemají. Problém je i s tím, že rodiny pouští televizi během jídla. Celkem to takto dělají 2/3 rodin. (Podle University of Michigan)

Jak s tím pracovat?

Americká akademie pediatrů (American Academy of Pediatrics, AAP) doporučuje rodičům, aby dětem do dvou let televizi nepouštěli vůbec. Je to velmi kritické období pro vývoj mozku a nejdůležitější je kontakt s rodiči a zkoumání sociálního i hmotného života okolo. Pro rodiče starších dětí (od dvou let) se doporučují hlavně pravidla. Pravidla nastavená na Kdy a Jak často. Dítě by televizi nemělo sledovat více jak 1-2hodiny denně. Během jídla by se měla rodina sejít, nebo alespoň jíst s tím, kdo je zrovna doma, ale TV by měla být vypnutá. A především u dětí mladších 10 let by se měly vybírat i konkrétní programy. Tudíž nenechat ratolest, ať si kouká, na co chce. Doporučují se samozřejmě takové pořady, které podpoří vývoj vašeho dítěte. To najdete na kanálech jako Animal planet, Discovery nebo National Geographic. Rozhodně se nedoporučují seriály a mnohdy ani ty, které jsou určené dětem.

Má to snad následky, nebo co?

Bylo dokázáno, že sledování televize má vliv na chování dítěte v budoucnu. Např. násilné činy, kterých je v TV až příliš, se v budoucnu mohou projevit mírou agrese nebo ochotou pomáhat v nouzi. Navíc se ukázalo, že děti, které více sledují televizi, mají problémy se čtením a celkově s učením, pozorností a dokonce nadváhou.

Nemůžu být u dítěte furt!

Rodiče se rozčilují, že TV dítě dobře zabaví. Jenže dříve TV také nebyla a dítě se dokázalo zabavit. Stačí se naučit vyhýbat zapnuté obrazovce a nahrazovat to knihami, hračkami a dalšími věcmi, které budou dítě podporovat ve vývoji i pohybu. A pozor, to samé platí i pro počítač, zbytečné posedávání na internetu a u PC her.

      

Líbí se ti tento příspěvek?

Nepřehlédni další zajímavé příspěvky

Přidej komentář

 • Vlastimil Bůček

  Jojo, my to u nás máme dost podobně. Jen u nás nevede basketbal, ale fotbal. Já dřív fotbal dokonce hrával závodně a můj syn teď po mně přebral štafetu. Dokonce už si domů dovezl hned několik medailí. Právě z tohoto důvodu jsem si letos řekl, že mu k narozeninám koupím takový pěkný věšák na medaile, který se mi podařilo najít tady: https://www.vyrejeme.cz/domacnost/vesak-na-medaile-se-jmenem/

 • Macina Nováková

  Jsem ráda, že toto já naštěstí u našeho syna řešit nemusím. Ten totiž u televize tráví čas pouze když s tátou kouká na basketbal. Oba jsou do něj totiž velcí nadšenci. Občas spolu dokonce chodí i na zápasy NBL. Můj manžel pravidelně sleduje http://alk-basketbal.cz/ takže má velmi dobrý přehled o tom, kdy se jaký zápas koná. Já sama teda to jejich nadšení do basketu moc nechápu, ale jsem ráda, že oba mají nějakou zábavu. :-)

 • Diana Reichmannova

  Díky za tip na tu stránku. To naše děti by také byly schopné strávit u televize klidně celý den. Zvlášť když venku není zrovna nejhezčí počasí. Přes léto ale naštěstí tráví většinu svého času u nás na zahradě. Mají tam totiž pískoviště, kde si můžou hrát a letos jsme jim tam dokonce pořídili takovýto domeček se skluzavkou: https://hrackyzadobrekacky.cz/hracky-na-zahradu/klouzacky-skluzavky/zahradni-domecek-se-skluzavkou

 • Karolína Novotná

  Pro děti je televize jako magnet. Venku je to v pohodě, ale jak jsou doma, tak se od ní nedokáží odlepit. Našla jsem si zajímavé hry https://www.stastnemiminko.cz/ , které spolu můžeme hrát, abych je trošku zabavila, protože oni se samy málo kdy zabaví.