Je tu léto a s ním i nekonečně dlouhé hodiny strávené na koupališti. Jednou z tvých priorit je určitě i to, že se chceš krásně opálit. Bledá pleť sice byla v minulosti znakem aristokracie, dnes se ale pokládá spíše za nezdravě vypadající. Sluníčko ale může vážně ohrozit tvá mateřská znaménka. Chceš vědět, jestli je to tvé v pořádku? Nakoukni…

avatar

Katka Jandová

Některá mohou být sexy, většinou však moc krásy nepřidají.

Některá mohou být sexy, většinou však moc krásy nepřidají.

Ochrana znamének před sluncem

Obecně platí, že bys svá znaménka a pihy měla natírat opalovacím krémem s vyšším faktorem, než zbytek těla. Pokud ale nechceš investovat do dalšího krému, stačí když si ty větší přelepíš náplastí, která by je měla ochránit. Pozornost bys měla věnovat i znaménkům, která nejsou tak viditelná, třeba na povrchu hlavy. Není totiž pravda, že je vlasy překryjí.
Vlivem slunečního záření se některá mateřská znaménka mohou přeměnit na melanom (rakovinu kůže). Proto by ses na konci každého léta měla objednat k lékaři, který posoudí jejich stav. Můžeš si tak zachránit i život.

V jakých případech bys měla uvažovat o odstranění znaménka?

Jakmile začneš pozorovat, že se ti znaménko jakýmkoliv způsobem mění, ihned se objednej lékaři. Mezi první signály patří, že znaménko:
- začíná svědit
- rozšiřuje se do okolí, rozplývá se
- roste do výšky
- jeho části se zesvětlují nebo se naopak stávají tmavějšími
- okolo jeho lemu se objevil zánět
- mokvá nebo krvácí

O odstranění znamének bys také měla uvažovat v případě, že ho máš v místě, kde ti ho dráždí třeba ramínko podprsenky nebo kalhoty. Tady jde spíše o prevenci.

Jak probíhá odstranění znamének?

V podstatě existují tři způsoby, kterými probíhá odstraňování znamének- chirurgické odstranění znamének, odstranění znamének laserem a odstranění znamének tekutým dusíkem.

Chirurgické odstranění znamének je nejméně oblíbené a provádí se většinou v lokální anestézii. Chirurg ho buď vyřízne nebo seškrábne, po zastavení krvácení ranku zašije a překryje náplastí. Trvání zákroku je asi patnáct minut. Mezi výhody chirurgického odstranění patří to, že je bezbolestné a většinou se provádí ihned bez čekací doby. Nevýhodou je to, že se k lékaři musíš vrátit na vytažení stehů, zhruba za 8 až 10 dnů po zákroku. Zůstane ti také malá jizvička. Po dobu jednoho měsíce od odstranění znamének chirurgickým zásahem by ses měla vyhýbat sluníčku a používat opalovací krém s ochranným faktorem 30. Na nějaký čas bys také měla vynechat saunu, posilovnu, bazén nebo solárium. Pokud je zákrok prováděn ze zdravotních důvodů, hradí ti ho pojišťovna. Pokud je ale chceš odstranit z estetických důvodů, musíš si ho zaplatit, ceny se pohybují od 300 korun a výše podle velikosti.
Odstranění znamének laserem je asi nejšetrnější metoda, snaží se totiž o minimální zásah do okolí znaménka, jizvička je navíc malinká. Součástí je i konzultace s lékařem, který ti vysvětlí věci okolo a poučí tě, jak se po zákroku chovat. Místo je znecitlivěno anestézií nebo krémem, celý zákrok trvá několik sekund. Po odstranění znamének se během asi dvou dnů objeví stroupek, který se v průběhu několika týdnů sám odloupne. Po tomto místo zákroku zůstane růžové, během několika měsíců se ale přizpůsobí barvě pleti. Stejně jako po chirurgickém odstranění znamének ani po odstranění znamének laserem nemůžeš navštěvovat saunu a po dva měsíce se musíš vyhýbat slunečnímu záření. Z tohoto důvodu se laserové odstranění provádí od září do dubna. Cena zákrok laserem je kolem 1200 korun.
Při odstranění znamének tekutým dusíkem (kryoterapie) jsou na výběr tři možnosti: pomocí štětiček, kterými se znaménko potírá, pomocí spreje nebo pomocí lahvičky, ze které vede hadička, která se ke znaménku přilepí. Odstranění znamének tímto způsobem spočívá ve velmi rychlém ochlazení tkáně. Díky zmrazení v místě ošetření vznikne puchýř, pod kterým se vytvoří nová pokožka a puchýř zasychá a sám se odloupne. Pokud na místě zákroku vznikne jizvička, můžeš si ji nechat odstranit laserem. Kvůli ochraně před infekcí musíš místečko nosit zakryté. I v tomto případě odstranění znamének se nějakou chvíli nemůžeš koupat a musíš používat ochranný krém s faktorem minimálně 20. Cena za odstranění znamének tekutým dusíkem je asi 500 korun.

      

Líbí se ti tento příspěvek?

Tagy

Tagy: , ,

Nepřehlédni další zajímavé příspěvky

Přidej komentář

  • radek

    Pred tydnem jsem byl chirurgicky odstanit znamenko na hornim rtu.jizva se zahojila,ale mam pocit,ze na konci jizvy se mi vytvorilo znamenko nove.je to mozne?ma ruzovou barvu.hrozi mi nejake problemy? Dekuji za odpoved