Nikdo není dokonalý a každý z nás má nějaký ten zlozvyk. Někdo méně špatné a otravné a někdo bohužel více. Některá děvčata si začnou při nervozitě a ve stresu kousat nehty. Jsi jedna z nich? Snažíš se s tím konečně přestat, ale zrovna dvakrát se ti to nedaří? Představím ti několik užitečných a osvědčených rad a triků, které ti na tvé cestě za krásnými nehty snad pomohou.

avatar

Tereza Bittnerová
Studentka, která umí karate a věnuje se hudbě!

Kousání nehtů je zlozvyk, který se můžeš snadno odnaučit. Ptáš se jak?

Kousání nehtů je zlozvyk, který se můžeš snadno odnaučit. Ptáš se jak?

Motivace a odhodlání

Bez těchto dvou věcí není ani možné začít. Motivovat a dodat odhodlání by ti mohly třeba taneční či maturitní ples, kdo by si na takovýchto akcích nepřál vypadat jako princezna? To ale s ošklivými nehty moc nejde. Také to není zrovna nejhezčí pohled, když dívka sedí na veřejnosti a okusuje si prsty. Pokud pro tebe není prioritou to, jak vypadáš nebo co o tvých rukou říkají ostatní, ale není to jen o vzhledu. Na prstech a za nehty se i při důkladné hygieně nachází spoustu bakterií, které se dostanou ústy do organismu. Okousané a tím pádem poškozené nehty nebo kůže okolo nich jsou také velmi náchylné k infekcím a dokonce i plísním.

Jak s tím pryč?

Existuje pár rad, jejichž dodržování by ti mohly s odnaučením zlozvyku pomoci. Často se můžeš dočíst, že si máš ostříhat nehty tak nakrátko, že už nebude co kousat. To bych ale do začátku rozhodně nedoporučovala, protože si nehty nebo kůži okolo můžeš kousat nadále a ještě více, až do krve. Dobrým řešením by pro tebe mohly být gelové nehty, které se dají jen velmi těžko okousat, protože jsou tvrdé a pachuť plastu by tě mohla odradit. Možná ti bude stačit, když si nehty nalakuješ barevným lakem, který ti bude líto okousat nebo můžeš koupit i průhledný hořký lak na nehty, který se pohybuje okolo sta korun a po pár ochutnávkách tě od kousání odradí. Dříve se používala pepřová voda, do které se prsty namočily. To samozřejmě můžeš použít i ty, v lékárnách se dnes objevují i speciální přípravky proti kousání nehtů na podobném principu.

Doufám, že ti tyto rady pomohou, nezapomeň napsat, jestli se ti zlozvyku podařilo odnaučit. Pokud máš nějaké svoje osvědčené triky, neváhej a poděl se s námi v komentářích.

      

Líbí se ti tento příspěvek?

Nepřehlédni další zajímavé příspěvky

Přidej komentář

 • Luu

  pěkný článek. Nicméně to nejdůleřitější tam chybí. A to, že zlozvyku se nelze zbavit. Lze ho jen nahradit jiným návykem (nejlépe samozřejmě pozitivním).
  Nepomůže ani pevná vůle, protože to je jen mýtus.
  Každá v sobě máme schopnost, jak nývyky měnit, jen nevíme jak.
  O návycích, jak fungují a jak je měnit si přečtěte zde
  http://www.mini-kurzy.cz/skola-navyku-bori-mytus-o-pevne-vuli/

  snad jsem pomohl