Přináším ti rozhovor s majiteli a zakladateli sportovního centra HeatForFit. H.E.A.T. Program je naučil lépe naslouchat svému tělu a svou filozofií ovlivňuje jejich život.

avatar

Martina Kalinová
Má vystudován roční kurz žurnalistiky a zajímá se o zdravý životní styl.

Honza Holíček je instruktor H.E.A.T. Programu a MASTER ASISTENT školící H.E.A.T. Program v ČR. Navíc je instruktor lyžování a trenér kickboxu. Jeho životní motto pro klienty zní: „Včerejšek je ten tam. Zítřek nám není znám, ale dnešek to je dar. Tak si toho daru náležitě važ.“

Veronika Holíčková je instruktorka H.E.A.T. Programu LEVEL IV – PRESENTER. Její životní motto pro klienty zní: „Co můžeš udělat dnes, odlož na pozítří.. Získáš tak 2 dny volna.“

Tým HeatForFit
Majitelé se svým týmem HeatForFit

H.E.A.T. Program je mezi fitness aktivitami jedinečný

1) Ahoj Honzo a Verčo, Heaťáci, předem děkuji za poskytnutí rozhovoru. Můžete kámoškám o sobě něco říci?

Jsme obyčejní lidé, kteří velmi rádi sportují prakticky celý život. Hýbat se, udržovat se v kondici a být jak se říká vitální, je velice důležité pro náš životní styl. Řekli bychom z vlastních zkušeností, že s tímto postojem jde všechno mnohem lépe.

2) Jste instuktoři cvičení H.E.A.T. Program. Jak dlouho se mu věnujete a co vám přináší?

Honza: S H.E.A.T. Programem jsem se poprvé seznámil na podzim roku 2008. Dalo by se říct, že mě toto v té době u nás nové fitness cvičení oslovilo natolik, že jsem se po absolvování potřebného školení stal hned instruktorem.

Verča: Svou první lekci jsem absolvovala v lednu 2009 za doprovodu Honzy. Bylo také jen otázkou času, kdy mě H.E.A.T. Program pohltil natolik, že jsem se stala instruktorkou a od dubna téhož roku vyrážím na túry s klienty jako jejich průvodce.

Společně: Pravidelně doprovázíme klienty při túrách na pomyslné hory a předáváme jim své znalosti a zkušenosti ohledně aerobního cvičení, ale sami se také dále vzděláváme. Poznali jsme to, jak je H.E.A.T. Program mezi fitness aktivitami jedinečný. Jak je přirozená chůze pro naše tělo i mysl užitečná a přitom jednoduchá.

3) H.E.A.T. neboli High Energy Aerobic Training je aerobní cvičení s vysokým energetickým výdejem. O co přesněji jde?

Jednoduše řečeno H.E.A.T. Program je přirozená chůze v horách převedena do indoorových podmínek. Chodí se na mechanických pásech Maxerrunner bez jakékoliv elektrické pomoci. Díky jednoduchému pohybu (jen chůze) na nakloněné rovině je cvičení velmi prospěšné pro naše zdraví. Člověk se učí vnímat své tělo při zátěži, naslouchat svým pocitům a nenechat se hnát okolím, respektovat své hranice, učí se správně dýchat. Prostě poznává sám sebe. Velká síla H.E.A.T. Programu je v tom, že ho může cvičit opravdu každý. Nezáleží na věku ani kondici. Je to jen na vás, jestli chcete nosit o 2 čísla menší kalhoty, zlepšit si kondici, nebo si jen po náročném dni vyčistit hlavu.

Veronika Holíčková
Veronika Holíčková (instruktorka H.E.A.T. Programu LEVEL IV – PRESENTER)

4) Působí tento aerobní trénink i nějak na lidské zdraví? Pomohl i nějak vám?

Kdybychom měli vybrat pár bodů, jakým způsobem H.E.A.T. Program působí na naše zdraví, tak asi tyto:

– posiluje kardiovaskulární a imunitní systém
– je šetrný k pohybovému aparátu
– pomáhá ke spalování tuku
– odbourává stres

A jak pomohl nám? Tato otázka by měla spíš směřovat našim klientům. Nás osobně nejvíce uspokojují výsledky a s tím spojené pozitivní reakce klientů centra HeatForFit.

Důležité je naslouchat svému tělu

5) H.E.A.T. Program založili dvě italské osobnosti známé ve světě fitness a power jógy – Marika Moretti a Max Grossi. Při jeho tvorbě vycházeli ze zkušeností získaných pohybem ve vysokohorském terénu. Z čeho jste před prvním tréninkem vycházeli vy?

Řekli bychom, že nás nejvíce ovlivnila filozofie H.E.A.T. Programu. Její jednoduchost a poznání. Představte si před sebou horu. Na vrchol té hory vede mnoho cest. A je jen na vás, jakou cestu si vyberete. Můžete jít kolmo nahoru, strmou a náročnou cestou, nebo spirálově kroužit, až v klidu vystoupáte na vrchol. Důležité je naslouchat svému tělu. Naučit se vnímat své pocity.

6) Kolik lekcí týdně můžete klientům nabídnout? A jaká hudba provází na vašich hodinách spokojené klienty?

Ze začátku to bylo 6-8 lekcí týdně. Postupem času se díky originalitě a zájmu široké veřejnosti začal H.E.A.T. Program rychle rozšiřovat, a tím H.E.A.T. center i lekcí přibývá. Dnes můžeme v našem centru HeatForFit nabídnout klientům 25 lekcí týdně. Hudba, která nás doprovází na cestách za vrcholem, je pestrá. Rádi používáme rytmické – dynamické, tak i melodické a příjemné skladby. Vždy záleží na tom, co tou danou lekcí chce instruktor hudebně vyjádřit. Co přesně zdůraznit. Velice rádi hudebně experimentujeme. Hudba je nedílnou součástí lekcí. Může vám pomoct hledat cestu, kdy zabrat a naopak kdy zpomalit a odpočinout si. Motivovat vás.

Honza Holíček
Honza Holíček (instruktor a MASTER ASISTENT H.E.A.T. Programu)

7) Přirozené hubnutí je pro tělo nejlepší, žádná přísná dieta a náročné koordinační pohyby. Zařadili byste do něj i H.E.A.T. Program?

Jak jsme již zmínili, H.E.A.T. Program je velmi jednoduchý na koordinaci pohybu (jen přirozená chůze). Je šetrný vůči pohybovému aparátu (šetří naše klouby a vazy), tudíž ideální cvičení pro hubnutí. Není to však jen o druhu pohybové aktivity, i když správný výběr je také důležitý, ale i o pravidelnosti cvičeni. Pokud chcete opravdu hubnout, doporučuje se cvičit cca 3,5x týdně. Intenzita (zátěž) je také důležitá. Měli byste se pohybovat v tzv. “aerobní zóně”. A jak jí zjistíte? Více se o tomto tématu dozvíte na našich stránkách www.heatforfit.cz. Pokud chcete hubnout opravdu efektivně, kromě cvičení je také důležitá úprava jídelníčku. Toto téma je velice individuální, a proto je dobré konzultovat to se sportovním výživovým poradcem.

Příjemná forma aktivního odpočinku

8) Cvičíte v nově otevřeném H.E.A.T. centru HeatForFit (www.heatforfit.cz) v pražských Hodkovičkách. Vaší pýchou je lekce H.E.A.T. VITALITY. Kdo jí vymyslel a o co přesněji jde?

V našem centru HeatForFit máme v rozvrhu opravdu zařazenou lekci “H.E.A.T. VITALITY”. Tento druh cvičení vznikl kde jinde než v Itálii. Co to vlastně je? Jde o komplexní procvičení celého těla jak po aerobní stránce, tak po stránce silové. Aerobní část tvoří jak jinak než H.E.A.T. Program. Silová část je posilování (procvičování) svalů celého těla s vlastní váhou. V Itálii k tomu využívají power jógu. U nás v HeatForFit využíváme cvičení TRX.

9) Co děláte ve volném čase? Dáváte si od cvičení pauzu?

Zajímavá otázka pro lidi, kteří volným časem zrovna neoplývají. No pokud se opravdu “volný” čas, jak se říká, najde, snažíme se ho vždy trávit aktivně. Většinou sportovně, ale i procházka nebo výlet do přírody je příjemná forma aktivního odpočinku.

10) Moc vám děkuji za rozhovor. Je něco, co byste chtěli čtenářkám serveru Kámoška.cz vzkázat?

Na závěr bychom vás, kteří jste tento rozhovor dočetli až do konce, pozvali k nám do centra HeatForFit. Přijďte se projít, užít si legraci a aktivně se odreagovat.

      

Líbí se ti tento příspěvek?

Nepřehlédni další zajímavé příspěvky

Přidej komentář