Dnes říká každý druhý, že má z něčeho depku. Ale to označuje spíše chvilkovou špatnou náladu. Deprese je ale dlouhodobý stav pokleslé psychiky, který je připraven i zabíjet.

avatar

Redakce Kámoška.cz
Píšeme o všem, co nás zajímá a baví!

Deprese

Deprese není normální součást našeho života

Že je někdo mrzout nebo citlivý, tak to ještě neznamená, že je depresivní. Deprese rozhodně není věc, na kterou by si někdo měl zvykat. Deprese je hluboký stav smutku, který může trvat týdny ale i měsíce. Především je důležité si uvědomit, že deprese je nemoc. Nemoc, kterou je třeba léčit.

Základní příznaky

Deprese kromě patologického smutku s sebou přináší i pocit beznaděje. Oslabuje vůli a člověk je bez energie. I proto se tito lidé často odmítají léčit, zkrátka nevěří, že by jim něco mohlo pomoci. Ztrácí se smysl života a objevuje se silný pesimismus. Sexuální život také silně ochabuje. Dochází také buď k výraznému snížení, nebo zvýšení váhy, podle toho, zda dochází k přejídání či odmítání jídla. Dalšími příznaky jsou podrážděnost, problémy se soustředěním i pamětí a tím se samozřejmě daná osoba zhoršuje i v práci nebo ve škole. Je to však tak silný zásah do života, že ovlivní i tu fyzickou stránku od poruch trávení, bolestí hlavy, pocitu tíhy na hrudníku až po velkou únavu. Tím velmi obávaným příznakem jsou především sebevražedné myšlenky a následně přímo realizace těchto myšlenek.

Může za to hlavně stres

Když se někdo dozví, že někdo blízký má depresi, začne se mnohdy obviňovat. Ale za depresi hlavně může hromadící se stres. Ostatní kolem nemocného si toho ani nemuseli všímat, ale jeho konkrétně to oslabovalo. Už to zkrátka přestal zvládat. Můžou to být i špatné vzpomínky, které se začaly vracet. Špatná finanční situace, za níž se daná osoba obviňuje. Typickými spouštěči jsou také dědičnost, alkohol a drogy. Může to být cokoli a může toho být více. Především je důležité držet hlavu nad vodou a danému člověku pomoci. Když ztratil naději on, neztrácejte jí ještě vy.

Nevzdávej to, je to léčitelné

Léčba je nutná přímo u odborníka. Ten je schopný pomoci nejen profesionálně, ale také odhalit, jaká léčba je nejlepší. Samozřejmě se používají antidepresiva a ne krátce. Používají se mnohdy ještě půl roku po odeznění deprese, ale účinek není moc rychlý. Trvá měsíc i déle, než antidepresiva zaberou. Proto je důležitá nejen rodinná podpora, ale také psychoterapie. A důležitým léčebným faktorem je společnost. Osamělost depresi umí důkladně prohloubit. Snažte se být tomuto člověku nablízku, i kdyby pomoc odmítal.

Hlavně se neizoluj

Pokud tedy znáš někoho, kdo má depresi, nepodceňuj jí a především ho neobviňuj. Sám se z ní jen sílou vůle nedostane. A pokud sama víš, co deprese je, hlavně se neizoluj. Společnost je v tuto chvíli to, co potřebuješ. A nezapomeň na odborníka. Není třeba se stydět nebo mu nevěřit. Vybral si tuto práci právě proto, že chápe lidi, jako jsi ty a umí jim pomoci.

      

Líbí se ti tento příspěvek?

Nepřehlédni další zajímavé příspěvky

Přidej komentář

 • Josef Devátý

  Tak s tímto bohužel musím souhlasit. Deprese umí být opravdu zákeřná. Je ale pravda, že v některých případech za depresí může stát například špatná strava. Před časem jsem narazil na jeden článek, kde to měli hezky rozepsané: https://leakshare.org/fast-food-leads-to-depression-and-damages-your-immune-system/

 • Kamilovo

  To já jsem jednu dobu měla tak silné deprese, že mě dokonce začala omezovat v mém zaměstnání. Můj šéf je naštěstí tolerantní, takže se mi snažil vyjít ve všem vstříc, ale já věděla, že takto to dál nejde. Na https://www.1job.cz/prispevek/Jak-na-sobe-pracovat-pri-depresi jsem se dočetla, že je nejlepší vyhledat odbornou pomoc, a tak jsem do toho šla. Musím říct, že psycholog mi opravdu dost pomohl.

 • Ivana Navrátilová

  Bohužel s depresí jsem si také už užila své. V mém případě byl spouštěč ztráta zaměstnání, a pak už to všechno šlo z kopce. Takto jsem se v depresi topila skoro dva roky. Naštěstí mi ale hodně pomohla psychoterapie, na kterou jsem chodila k tomuto psychologovi: https://psycholog-holcner.cz/ Díky tomu se vše zlepšilo. Nebylo to ale samozřejmě ze dne na den.

 • Karol

  To teda!! :) )

 • Martina Kalinova

  Zasloužíte si jí.. Depka nad námi nesmí zvítězit ;-)

 • Karol

  Děkuji, vážím si pochvaly. Držím palce, aby to tak bylo a nadále a měla jste se krásně.

 • Martina Kalinova

  Moc hezký článek.. Nyní jsem si depresí také prošla, ale lidi okolo stáli při mně a na nohy jsem se de facto postavila sama už jen kvůli dceři. Teď žiji prací, která je i mým koníčkem a je mi fajn.