Longboarding je v USA populární už několik desetiletí, ale u nás se dostává do popředí až poslední dobou. V čem se ale vlastně liší od běžného skateboardingu?

avatar

Karolína Kubínová
Mám ráda kapybary a čaj s citrónem. A taky většinou čtu tak tři knížky naráz.

„Longboarding je jako moje droga“, „zamilovala jsem si to ve chvíli, kdy jsem poprvé mohla jet“, „nesčetněkrát jsem se vymlátila, ale nemůžu bez toho žít“ nebo třeba „nechápu lidi, co dávají přednost klasickému prknu“, tohle všechno jsou názory nadšenců do longboardu, které můžeš najít všude po internetových fórech. Buďme ale k sobě upřímní, většina Čechů ani neví, jaký je rozdíl mezi klasickým a dlouhým prknem, a proč se srovnávání těchto dvou sportů jaksi… nehodí. Co je teda ten hlavní rozdíl a proč je longboard lepší, než klasický skateboard?

Longboard
Na longboardu můžeš jezdit prakticky vždy a všude.
zdroj: facebook.com

Trochu historie

První longboardy se objevily koncem padesátých let v Americe, kdy je vymyslelo několik surfařů, kterým se po sezóně a v době, kdy na surfování nebylo počasí, stýskalo po pocitu stání na prkně, a zároveň hledali i ideální, lehce ovladatelný dopravní prostředek, který by je dovezl prakticky kamkoli. A tak vzniknul longboard – prodloužení klasického skateboardu, jen s měkčími kolečky, pružnější deskou a možností zatáčet pohybem pánve a boků (na klasickém skateboardu musíš pro zatáčení jakoby „poskočit“, což ne každému jde), určený primárně jako dopravní prostředek.

V USA se longboarding velmi rozšířil a stal se jedním z nejoblíbenějších sportů hlavně v Kalifornii, kde jsou teploty celý rok na hranici okolo dvaceti a více stupňů, a tak se tam dá jezdit celoročně. K nám se tento trend dostal teprve před několika lety, ale na popularitě začíná nabývat až poslední cca rok.

Na prkně vždy a všude – rozdíly v konstrukci longboardu


Milovníci triků se rozhodně nemusí bát – na longboardu o ně nepřijdou.

Jak už jsem zmínila, hlavní rozdíl mezi longboardem a běžným „krátkým“ prknem je v kolečkách, která jsou u longboardu větší a měkčí než u klasického skateboardu. Také deska prkna je vyrobena trochu jiným způsobem, a tak je pružnější – unese tak větší hmotnost, než krátké prkno, a lépe se přizpůsobí různým způsobům jízdy. No a slovo longboard mluví samo za sebe – deska je delší, většinou v rozmezí od 100 do 130 centimetrů.

Způsob jízdy a celkově určení je druhá věc, která odlišuje longboard od krátkého skateboardu. Zatímco skateboard je totiž primárně určen k trikům na rampě atd. a na delší jízdy se moc nehodí (právě i díky tomu, že se s ním pekelně blbě zatáčí a o brzdění při jízdě z kopce nemluvě), longboard můžeš použít jako jakýkoli jiný dopravní prostředek, a jízdu na něm se naučíš podstatně rychleji.

Na druhou stranu, pokud jezdíš na krátkém prkně bez chráničů a bez helmy, na longboardu na to zapomeň předem; právě díky tomu, že je určen k dlouhým jízdám (nejen) z kopce a než se naučíš jezdit, je jeho ovládání přeci jen trochu komplikované, obzvláště jsi-li zvyklá na klasický skateboard, vyplatí se na začátek investovat minimálně do helmy, náloketníků a nákoleníků. Rukavice pro cruising (technika brzdění s rukou na silnici) si na začátek kupovat nemusíš, bohatě ti postačí i rukavice na kolo – některé slečny jezdí úplně bez nich, ale mívají pak dost odřené ruce.

„Bez prkna už nedám ani ránu“

Díky longboardingu jsem se seznámila se spoustou skvělých (nejen) holek, jednou z nichž je i o dva roky starší Aneta, která dokonce chodí do stejné školy jako já. „Na longboardu jsem začala asi před čtyřmi lety, když mi mimo sezónu chyběl snowboard, a klasický prkno prostě nebylo nic pro mě – nějak se mi prostě nelíbilo jezdit jen tam a zpátky po rampě ve skateparku. Tehdy to tu skoro nikdo neznal, tak se na mě lidi dívali trochu jako na debila. Pak jsem objevila českou Longboard Girls Crew, a našla jsem díky tomu spoustu dalších holek, které jezdily. Začala jsem jezdit s nimi a musím uznat, že je mnohem větší zábava jezdit ve skupince, než sama, i když to má taky něco do sebe,“ říká.

Na otázku, jestli se někdy vymlátila, odpovídá s úsměvem: „jasně že jo. Hned první den jsem spadla dvanáctkrát a domů jsem přišla celá odřená a otlučená a s naraženou kostrčí, ale neodradilo mě to. Padání patří ke každýmu sportu,“ říká, ale dodává, že teď už spadne jen málokdy. „Nejhorší je ježdění v centru Prahy tam, kde jsou ulice vydlážděné kočičími hlavami – na přechodech z asfaltu na kočičí hlavy se rozsekám skoro vždycky,“ směje se.

Podobně je na tom i Anetina nejlepší kamarádka Bára, kterou do longboardingu „uvrtala“ právě Aneta. „Když jsem začala jezdit, bála jsem se, že mě to nebude bavit, protože jsem předtím nic takového nedělala. Na začátku jsem hlavně vůbec nevěděla, co všechno si mám sehnat a kde jezdit – vůbec mě třeba nenapadlo, že bych potřebovala chrániče, a pěkně jsem na to dojela: po týdnu jsem najela na obrubník, když jsem se vyhýbala autu, a zlomila si ruku těsně nad loktem,“ ukazuje jizvu, kterou má pořád na ruce po vyndávání ocelových hřebů, které v ní dva měsíce měla. „Od tý doby bez chráničů nejezdím, i když už padám jen málokdy, ale jistota je jistota a blbá zkušenost je blbá zkušenost,“ říká.

Co si nikdy nezapomenout?

Na tom se obě holky překvapivě shodují. „Určitě dobrou náladu, pokud jezdíš sama, tak i iPod s playlistem, který máš ráda, pohodlný oblečení a pevný, uzavřený boty. Žabky moc nedoporučuju, ježdění v nich se sice třeba v teplých letních dnech může zdát jako dobrej nápad, ale jakmile se poprvý rozsekáš, přejde to,“ směje se Aneta.

„Důležitý jsou samozřejmě i chrániče,“ říká Barča, po čemž se Anet prostě neubrání smíchu, „taky pití, a pokud chceš jezdit ve skupině, je výhoda tam alespoň někoho znát. Třeba české girls crew má facebookovou stránku, kde zveřejňuje data, kdy si můžeš přijít zajezdit s námi. A určitě se toho neboj ani pokud jsi začátečnice, my tě neukousnem!“ směje se. „Většina z nás nejezdí závodně, takových nás je opravdu jen pár, a všechny jsme někde začínaly, tak víme, jaký to je,“ přidává se Anet a dodává, že se při ježdění ve skupině fakt dost naučila.

A co ty? Zaujal tě longboard, nebo to není sport pro tebe?

      

Líbí se ti tento příspěvek?

Nepřehlédni další zajímavé příspěvky

Přidej komentář