Přináším ti rozhovor s osobním trenérem, který má praxi 15 let v oboru. Z toho již sedmým rokem působí ve Fitness Clubu Hanky Kynychové v Praze. Pohyb je pro něj totéž, co pro spisovatele tužka a papír.

avatar

Martina Kalinová
Má vystudován roční kurz žurnalistiky a zajímá se o zdravý životní styl.

Michal působí jako trenér kulturistiky II. třídy a vlastník osvědčení o posilování obézních, dětí a adolescentů. V letošním roce se stal navíc instruktorem funkčního tréninku TRX. Michal Dolejš je kamarádský a milý trenér, který ti poradí a splní tvoje přání. Tady je rozhovor, který ti objasní, že tato profese má své pro i proti.

„Nemá smysl cvičit, když tě to nebaví a nechceš,“ říká osobní trenér Michal Dolejš
Foto: Jiří Jevícký

1) Ahoj Michale, předem ti děkuji za rozhovor a přejdu rovnou k věci. Dívky mnohdy odrazuje představa, že budou muset ve fitness zvedat činky. Jak to je? Přesvědčíš čtenářky serveru Kámoška.cz o opaku?

Ahoj. Zajít do fitness neznamená jen zvedat činky. Cvičit se dá i bez nich, třeba na podložce nebo na Bosu. A pro plno lidí „jít do posilovny“ neznamená jen „dřít“, ale chodí tam i za zábavou, popovídat si s kamarády, seznámit se a při té příležitosti si i teda zacvičit.

2) Komu bys návštěvu fitness nikdy nedoporučil?

Komu bych jí nedoporučil? Jak už jsem říkal na začátku, cvičit se dá za každého účelu. Buď chce člověk se sebou něco udělat, zlepšit si postavu, ze zdravotních důvodů, nebo si jen vyčistit hlavu od starostí. Ale je to každého věc, nemá cenu nikoho nutit. Člověk musí sám chtít, musí ho to bavit. Pak to nemá smysl ani účinky.

3) Co tě přimělo k této profesi?

S kamarády jsme chodili do posilovny od mých 16 let, bavilo mě cvičit. A taky jsme se jezdili dívat na kulturistické závody. Když jsem dostudoval střední školu, tak mi nabídl majitel fitness centra v mém bydlišti, kam jsem chodil cvičit, jestli bych u nich nechtěl dělat trenéra. Neváhal jsem ani vteřinu, protože to byl můj koníček. Udělal jsem si trenérský kurz, začal pomáhat lidem s tvarováním jejich postav a k tomu jsem jezdil na závody se svými svěřenci, kde jsme získali i pár medailí.

„Nemá smysl cvičit, když tě to nebaví a nechceš,“ říká osobní trenér Michal Dolejš
Foto: Michal Dolejš (Fitness Club Hanky Kynychové)

4) Je něco, co ti tato profese dala a naopak vzala?

Tato profese mě především naučila komunikovat s lidmi. Dala mi spoustu známých a kamarádů. Je to super pocit, když vám někdo poděkuje, že jste mu pomohl dosáhnout jeho vysněné postavy nebo ho zbavil i dlouhodobé bolesti zad. A co mi vzala? Tak to vím přesně – všechen volný čas.

5) Vypadáš dobře. Stává se ti, že ve fitness po tobě holky letí?

Děkuju. Občas se to stane, ale od té doby, co mám dvě děti, už to tak často nebývá :-) . Ne, dělám si legraci. Spíš si toho nevšímám.

„Nemá smysl cvičit, když tě to nebaví a nechceš,“ říká osobní trenér Michal Dolejš
Foto: Michal Dolejš (Fitness Club Hanky Kynychové)

6) Máš nějaké plány do budoucna? Je něco, po čem toužíš a jdeš si za tím?

Jelikož od května cvičím nový skupinový funkční trénink TRX, přijde mi škoda, abych se zabydlil jenom v posilovně u strojů :-) . Pokud to čas a možnosti dovolí, rád bych si rozšířil vzdělání i o další nové skupinové tréninky.

7) Být trenérem je asi časově náročné, ne? Říkal jsi, že ti tato práce vzala všechen volný čas. Máš vůbec čas na svou rodinu?

Je to hodně časově náročné. Hlavně po Vánocích, kdy chtějí lidé zhubnout nabraná kila a před létem, kdy chtějí vypadat dobře do plavek. Novoroční předsevzetí ohledně shozených kil si dává každý druhý z nás. Proto po těchto svátcích nevím, komu dřív pomoci, ale ne každému jejich předsevzetí vydrží tak dlouho, aby docílil toho, co si předsevzal. Taky se mi dost často stává, že lidé přijdou 14 dní před odjezdem na dovolenou s tím, že chtějí stihnout to, co za celý rok zanedbali. Samozřejmě se snažíme dělat všechno pro to, aby šlo alespoň to nějaké kilo dolů a oni odjeli s blaženým pocitem užívat si. Přes léto je zase více volna, protože všichni jezdí na dovolené, a když je vedro, jdou raději k vodě. Je pravda, že na rodinu bych si přál více času.

8) Myslíš si, že dobrý trenér by měl mít dobrou kondici a měl by být příkladem?

Můj názor je, že trenér musí vypadat dobře, protože je to jeho vizitka, a hlavně je důležité, aby něco o své práci věděl a dokázal jednat s lidmi. Když půjdete k trenérovi, který má 100 kg a není zformovaný, tak to nejeví dobré světlo. Nemyslím si, že to je úplně o velkých svalech, to určitou klientelu odrazuje. Zformování, pevnost a odborné znalosti jsou tu ale na místě.

„Nemá smysl cvičit, když tě to nebaví a nechceš,“ říká osobní trenér Michal Dolejš
Foto: Michal Dolejš (Fitness Club Hanky Kynychové)

9) Jaký sport podle tebe formuje tělo i ducha současně?

V posledních letech v České republice docela prorazilo skupinové cvičení s názvem H.E.A.T program, které je hlavně spalovací. Dále se rozjel skupinový funkční trénink TRX, jehož instruktorem jsem i já, takže to můžu potvrdit. Vřele ho doporučuji, výborně si procvičíš celé tělo a nemusíš u toho zvedat činky. Je to posilovací cvičení, kde zapojíš všechny svaly a po celou hodinu cvičíš jen s váhou vlastního těla.

10) Moc děkuji za rozhovor. Mám na tebe poslední otázku. Je něco, co bys chtěl čtenářkám serveru Kámoška.cz, které se teprve chystají do fitness, vzkázat?

Nestyďte se a aspoň na pár úvodních tréninků si najměte osobního trenéra, který vás naučí správně cvičit, abyste si neublížily. Taky vám sestaví jídelníček na míru, abyste se nedřely zbytečně, protože správný jídelníček je až 70 % úspěchu! A nebojte se činek, tělo potřebuje svaly, aby bylo krásné a pevné, a to přece každá z vás chce, nemám pravdu? Pokud potřebujete s čímkoliv poradit nebo chcete začít s cvičením, tak mě bez ostychu neváhejte kontaktovat na michal.dolejs78@gmail.com.

      

Líbí se ti tento příspěvek?

Nepřehlédni další zajímavé příspěvky

Přidej komentář