Věř, nevěř, existují léky a potraviny, jejichž kombinace se nedoporučuje, jejich látky se totiž vzájemně vylučují. Tyto léky a potraviny však na svém obalu nebo příbalovém letáku nemají informaci o tom, s čím by se neměly kombinovat. Než volně prodejný přípravek nebo léky na předpis koupíš, poraď se o nich s doktorem nebo lékárníkem.

avatar

Aneta Baklová
Miluje zvířata a přírodu, do které ráda vyráží na výlety.

Věř, nevěř, existují léky a potraviny, jejichž kombinace se nedoporučuje, jejich látky se totiž vzájemně vylučují. Tyto léky a potraviny však na svém obalu nebo příbalovém letáku nemají informaci o tom, s čím by se neměly kombinovat. Než volně prodejný přípravek nebo léky na předpis koupíš, poraď se o nich s doktorem nebo lékárníkem. Pro rychlé zorientování ti představuji přehled toho, co raději nemíchat.

Míchat dohromady všechny možné léky může být i životu nebezpečné. A co to zapít energy drinkem s vodkou?

Míchat dohromady všechny možné léky může být i životu nebezpečné. A co to zapít energy drinkem s vodkou?

Kombinace lehké kola a bonbóny Mentos

Tou asi nejvtipnější nevhodnou kombinací je kombinace lehké koly a žvýkacích bonbónů Mentos. Jejich směs prý vybouchne. Já osobně jsem to nezkoušela, ale pokud to tebe zaujalo natolik, že bys to chtěla vyzkoušet, klidně, ale raději v PET lahvi než ve svém žaludku. Podle stovek videí na YouTube to ale doopravdy funguje.

Co nekombinovat s antikoncepcí?

Mnohem více škody může způsobit kombinace hormonální antikoncepce a antibiotik. Látka obsažená v antibiotikách může snižovat vstřebávání hormonů z antikoncepce, a tak se může stát, že nechtěně otěhotníš. Doporučuje se proto používat ještě kondom jako druhá ochrana. Kondomem se chraň až do nového platíčka antikoncepce. Pokud věříš bylinkám a užíváš je, existuje jedna, která se s antikoncepcí nemá ráda. Jedná se o třezalku tečkovanou. Ta má protizánětlivé a uklidňující účinky, bývá součástí různých léků nebo sirupů na zklidnění organismu. Bohužel látky obsažené v třezalce snižují množství hormonů v krvi, které tam účelně dodáváš antikoncepcí. Pokud třezalku brát musíš, používej raději i kondom.

Nebezpečné kombinace s alkoholem?

Pokud máš bolesti nebo horečku a tlumíš je léky jako je Coldrex, Paralen a Panadol, dej si pozor na to, abys do sebe zároveň nelila alkohol. Pro játra je to totiž velká zátěž. Pokud léky zaliješ třemi sklenkami alkoholu, můžou se u tebe dostavit příznaky otravy. Objeví se bolest hlavy, vyrážka a nevolnost. To samé ti hrozí, pokud na léky vypiješ větší množství kávy.
Velmi oblíbenou kombinací na párty jsou energetické nápoje a alkohol. Kombinace těchto nápojů způsobuje srdeční arytmii, závratě, nevolnost, dokonce i dehydrataci, protože kombinace alkoholu a kofeinu odvodňuje. Na alkohol by sis měla dávat pozor i v případě, že bereš prášek na vaginální mykózy – Entizol. Hrozí ti závratě, svědění kůže, nevolnost až zvracení, zvýšené pocení a bušení srdce. V tomto případě se alkoholem myslí i sebemenší množství obsažené třeba v sirupu na kašel nebo v bylinných tinkturách.

Léky na uklidnění a spaní

Kombinace léku na kvasinkovou infekci Diflucan s léky na spaní, uklidnění nebo alergie, můžou způsobit, že na několik hodin kdekoliv bez problémů usneš. Když léky na spaní a uklidnění zajíš grapefruitem nebo zapiješ grapefruitovou šťávou, může se ti motat hlava, hrozí ti i malátnost a zvracení.

      

Líbí se ti tento příspěvek?

Nepřehlédni další zajímavé příspěvky

Přidej komentář

  • Veronika Jasmine

    Však ano,s tím já souhlasím a některé články velice,velice oceňuji.Ale přijde mi,že veliké množství článků dělá pouze reklamu pro výdělek.Na druhou stranu to chápu,za něco ten web běžet musí,peníze samy do kapsy nespladnou.Jen bych ocenila,kdyby takto kvalitních článků bylo ještě více,a kdyby bylo více užití obrázků,k tématu samozdřejmě.On si člověk občas tak trochu neví,co pod určitýmy pojmy představit.Ale jinak úvodní obrázky beru jako skvělé,zajímavé a vystihující,jen bych jich trochu přidala ;)

  • Kámoška.cz

    Ahoj Verčo, děkuji za pochvalu a pokusím se takových článků připravit určitě více. Zároveň věřím, že když se podíváš na archiv více než 800 článků, které na Kámošce vyšly, tak najdeš více poučných a přínosných textů :-) .

  • Veronika Jasmine

    konečně poučný článek,který pouze nedělá reklamu…