Jarní únava – kdo by neznal ty šílené stavy na pokraji naprostého vyčerpání a ospalost spojenou s bolestí hlavy. Zapomeň na energiťáky a kofein a zbav se téhle potvory přírodním způsobem.

avatar

Denisa Tatíčková
Studentka historie a milovnice psaní, kterému se věnuje již přes 5 let.

Nejen změna času může za jarní únavu. Jak se jí zbavit?

Krásné jaro versus deprese

Po zimním období, kdy bylo všechno v útlumu, je tady zase zpátky jaro a sluníčko. Ačkoliv se jedná o radostný okamžik, kdy všechno venku začíná kvést, ptáci zpívají a sluníčko nám svítí za okny, mnoho lidí propadá depresi. Tzv. jarní únava sice není definována jako nemoc, ale i přesto dokáže člověka položit podobně jako třeba angína. Smutek a celková fyzická i psychická vyčerpanost tě mohou velmi silně zasáhnout. Vliv na tvůj stav má nedostatek sluníčka, chladné počasí a vítr, nízká hladina vitamínů ve tvém těle, nahromaděné škodlivé látky a také nedostatek pohybu. Rozhodně ale nezoufej, protože s těmito příznaky se dá bojovat. Měla bys vyzkoušet těchto několik rad a dát svoje tělo do pořádku přírodními silami bez dalších chemikálií.

1. Bylinky ti vrátí energii

Dostatečný pitný režim bys měla dodržovat i během jara, kdy je dobré pít převážně bylinné čaje, které ti navrátí zpátky tvou imunitu. Bylinky můžeš ale užívat i jinak. Lépe ti určitě bude po Echinacee, který posiluje tvoje imunitu a je dobrá jako prevence proti chřipce – snadno ji zakoupíš ve formě tabletek nebo čaje. Významným pomocníkem pro překonání únavného období je také tzv. člověčí kořen, neboli žen šen, který působí na oběhový systém, centrální nerovovou soustavu a také na imunitu. Opět je k dostání v podobě různých přípravků. Výborné jsou také první jarní bylinky, jako jsou např. listy pampelišky, řeřicha, pažitka, hrachové výhonky, kopřivy nebo třeba sedmikrásky, které si můžeš přidat do zdravého salátu.

2. Detoxikuj svoje tělo

Zimní období je spojené především s časem svátků a veselí, což znamená také hodně dobrého jídla a pití. Tím si ale svoje tělo zanášíš odpadními látkami a na jaře je potřeba ho pročistit. Opět ti budou nápomocny třeba bylinné čaje (dobrý je z listů břízy), nebo můžeš vyzkoušet půst. Tvoje tělo se zbaví všeho škodlivého, co se v něm nahromadilo a ty se tak můžeš naplnit novou energií ze zdravých salátů a především hromady ovoce a zeleniny. Po zimě máme v těle nedostatek vitamínů a to především Déčka, které můžeš načerpat hlavě z ryb nebo potom mléčných výrobků. Nezapomínej ale ani na další vitamíny, jako je C, B,… Pomoci mohou také některé houby, jako je třeba hlíva ústřičná.

3. Pohyb ale i dostatek spánku

Jakmile se k nám alespoň trochu vrátí sluneční paprsky, měla bys vyběhnout ven a nasávat jejich sílu. Slunce je jednoduše nejspolehlivější obranou proti jarní únavě. Dobré je také se nějak pohybovat – není nutné, abys běhala maraton, ale třeba půlhodinové protažení ve formě jógy denně určitě není na škodu. Na druhou stranu by ses ale neměla přepínat, přeci jen po zimě, kdy se člověk až tolik nehýbal a byl raději doma v teple, bys snadno mohla přijít k úrazu. Dej si také pozor, abys dostatečně spala. Neměla bys podceňovat sílu dobrého a dostatečného spánku – denně je dobré pobývat v říši snů okolo sedmi hodin. Protože už po pár dnech, kdy si „odkroutíš“ v posteli jen 5-6 hodin, nebudeš mít na nic sílu.

4. Nepropadej panice

Vezmi si uklidňující nápis na Stopařově průvodci po galaxii k srdci a nepropadej panice, depresi, špatné náladě,… Tyto klasické stavy s námi totiž během jarní únavy vyloženě cloumají. Je hrozné vydržet sama se sebou a i ostatní mají problém být ve tvé přítomnosti. Vyhlaš chmurám válku a nepoddej se jim. Nepropadej ani stresu. Zkus se nějak zabavit, najít si nějaké odreagování, které nasměruje tvoji pozornost jinam. Záleží jen na tobě, jaké zbraně si zvolíš – kniha, film, zábavní klub, kamarádi, relaxace na masáži – možností, jak vyhrát tento boj, je nespočet. Vyber si tedy zbraň odpovídajícího kalibru a nenech se převálcovat depresemi.

Vyraž do boje

Rad, jak bojovat s jarní únavou, existuje v dnešní době opravdu hodně. Což také znamená, že v tom určitě nejsi sama. Načerpej novou sílu a energii a navrať si do těla harmonii, která ti po zimě chybí. Nečekej, až si tvoje tělo poradí samo a pomoz mu některými z výše zmíněných rad a ono se ti jistě dobře odmění.

      

Líbí se ti tento příspěvek?

Tagy

Tagy: , ,

Nepřehlédni další zajímavé příspěvky

Přidej komentář