Také ses rozhodla, že se sebou hodláš něco udělat a začneš běhat? Výborné rozhodnutí, ke kterému ale občas vede trnitá cesta. Čas od času se stane, že největší překážkou pro běhání jsi paradoxně ty sama. Přesvědčit sama sebe, že se konečně oblečeš, obuješ si boty, zavážeš tkaničky a vyrazíš. To neskutečné přemlouvání stojí někdy hodně sil. Existuje několik typických výmluv, které se nejčastěji říkají, a my máme pro tebe tipy, jak je překonat.

avatar

Lenka Válková
Miluju basket a všechny další sporty.

Jak začít běhat?

1. Dnes je moc horko, nebo zima a jiné výmluvy na počasí

Typická výmluva na počasí je snad stálicí ve výmluvách. Zrovna, když sis řekla, že půjdeš běhat, začalo pršet, nebo je neskutečné vedro. Překonat vlivy počasí se zdá být nelehký úkol. Komu by se asi tak chtělo běhat v dešti nebo když je takové horko, že se nedá ani dýchat. Pokud tedy s běháním začínáš, vyber si takové počasí, které ti bude vyhovovat. Vyzkoušej, zda je pro tebe lepší večer, ráno, za deště nebo při slunci. Nemusíš běžet daleko, stačí 20 minut a uvidíš, jestli se cítíš dobře nebo ne.

2. Mám čerstvě umytou hlavu, musela bych si ji zase umývat

Každá chceme být krásná. A to pořád a všude. Na druhou stranu, nikdo není dokonalý a tak se přeci nic nestane, když jednou za čas nebudeš mít v práci svůj účes v perfektním stavu. Vyzkoušej na sobě nějaký účes, který by ti slušel, i když nemáš zrovna vyfoukanou hřívu. Můžeš vlasy natupírovat a zafixovat sponkami, lakem, učesat si cop nebo speciální culík. Záleží jen na tvé fantazii.

Jak začít běhat?

3. Nechci běhat sama a teď nemám s kým

Další výmluvou proč nejít běhat je, že teď nemáme s kým a samotné nás to nebaví. Pokud tě to samotnou opravdu nebaví, najdi si nějakou kamarádku nebo kolegyni z práce k sobě. Když vás bude víc, budete se moct podporovat. Domluvte se na nějaký termín a místo, které vám bude vyhovovat. Např. vždy ve čtvrtek v 17 hod sraz u parku. Společně tak můžete uběhnout více kilometrů a zároveň vás to bude bavit.

Podobné povzbuzování funguje i na sociálních sítích. Podívej se na www.mych5km.cz, kde se sdružují příspěvky ostatních běžkyň, jejich fotky, dojmy a zážitky z běhání s hashtagem #mych5km. Třeba tě něco z toho bude inspirovat a sama také se svého běhu něco pořídíš! Nehledě na to, že si takto můžeš dobře najít spřízněné duše na běhání ať už společně nebo na dálku.

4. Nemám teď čas, musím doma uklidit, věnovat se dětem, vyvenčit psa

Čas. To je to, co si nikdo z nás nemůže koupit a někdy nám opravdu schází. Připadáš si někdy, že jsi v jednom kole a stále po tobě někdo něco chce, ideálně okamžitě? Běhání je ten správný tip, jak se pro sebe samotnou můžeš získat cenné chvíle, kdykoli chceš, na jak dlouho chceš. Kdo říká, že se musí běhat jenom přes den? Můžeš běhat klidně i večer, když už tito „prudiči“ spí nebo brzo ráno, než se vzbudí. Ranní běh a následná sprcha tě úžasně nabudí a jsi svěží celý den!

5. Nevím, kam bych měla běžet

Tento důvod je poměrně málo častý, avšak se pořád objevuje. Jistě se ve tvém okolí najdou místečka, kde jsi ještě nebyla nebo jsi je chtěla navštívit. Vždy si zadej nějaký cíl, kam v tu chvíli chceš běžet, např. na místní hrad, k zámku, proběhnout parkem, na nějakou krásnou vyhlídku, ke škole, kam si chodila aj. Místa často obměňuj, aby ses měla vždy na co těšit.

Jak začít běhat?

6. Nebaví mě to

Jestli se ti zdá, že je běhání nuda a zbytečná dřina, vyzkoušej některé tipy, jak si běhání zpestřit. Pusť si svoji oblíbenou hudbu, která tě zaručeně nabudí. Jen dej pozor na cestách a chodnících, kde je větší pohyb ostatních chodců, cyklistů a aut, ať nedojde k nějaké nehodě. Dále, vyzkoušej třeba orientační běh. Na internetu existují stránky svazu orientačních sportů a mapa, podle které můžeš běhat. Například v Praze tak lze běhat v městské části Trója, Nad Motolem, na Žižkově atd. Motivovat se můžeš také pěkným oblečením! Mrkni například na novou běžeckou kolekci adidasu, která hýří barvami a zaručeně v ní najdeš krásné kousky i pro sebe!

V zásadě existuje spousta důvodu, proč nejít a další velká skupina důvodů, proč zase ano. Vždy ale platí heslo, že kdo chce, hledá způsoby, kdo nechce, hledá důvody. Tak už se přestaň vymlouvat a pojď do toho!

Líbí se ti tento příspěvek?

Nepřehlédni další zajímavé příspěvky

Přidej komentář