Patřím mezi slečny, které se nikdy nedokážou opálit a vždy se spálím. Jsem fototyp číslo 2, jsem přírodní blondýna a mám modré oči. V zimě mou pobledlou pleť neřeším, vypadá tak přece více než polovina lidí a navíc v tomto období vypadá opálení docela nepřirozeně. V létě na mě odevšad vykukují bronzové nožky a já jsem plná závisti a smutku zároveň.

avatar

Katka Jandová

Patřím mezi slečny, které se nikdy nedokážou opálit a vždy se spálím. Jsem fototyp číslo 2, jsem přírodní blondýna a mám modré oči. V zimě mou pobledlou pleť neřeším, vypadá tak přece více než polovina lidí a navíc v tomto období vypadá opálení docela nepřirozeně. V létě na mě odevšad vykukují bronzové nožky a já jsem plná závisti a smutku zároveň. Přece chci taky vypadat tak krásně! Pokud jsi na tom stejně, poradím ti, jak vypadat jako bohyně i s průsvitnou pletí.

Opálené tělo je tak sexy, ale co když ho nemáš?

Opálené tělo je tak sexy, ale co když ho nemáš?

Opalování

V minulosti byli opálení pouze chudé lidé, zatímco aristokracie se bledou pletí přímo chlubila. Dnes se opálení lidé pokládají za zdravě vypadající, trendy a krásné. Existuje celkem šest fototypů, z nich největší problémy s opálením mají první dva. Typ číslo 1 se někdy také označuje jako „keltský typ“. Poznáš ho podle velmi světlé pokožky plné pih a rezavých vlasů nebo světle blond vlasů. V Evropě není moc rozšířený, fototyp opálení číslo jedna mají asi 2% lidí. Lidé s tímto fototypem by se podle lékařů neměli opalovat vůbec, opálení se ani nikdy nedočkají a ze slunce jim mohou vznikat bolestivé červené puchýře. Slunci se však nejde vyhnout, proto by měli používat i v našich podmínkách krém s OF 50. Typ číslo 2 je „evropský typ se světlou pletí“. Patří sem lidé s modrýma, zelenýma nebo světle hnědýma očima a blond nebo světle hnědými vlasy. Opálení u nich není příliš časté, téměř vždy se spálí.

Alternativy

Jako první alternativa k běžnému opalování tě určitě napadne solárium. Není ženy, která by ho alespoň jednou nevyzkoušela. Solárko však není pro fototyp číslo 1 vhodné, právě kvůli možným puchýřům. V poslední době lékaři odkrývají šokující fakta o jejich škodlivosti, hodně lidí jim proto přestalo věřit. Jak dosáhneš bezpečného opálení v solárku? Před opalováním bys neměla používat žádné kosmetické výrobky ( i parfémy), které by mohly tvou citlivou pokožku podráždit. Těsně před opalováním se také nesmíš sprchovat, porušila by sis totiž ochranný film pokožky, která se pak stává citlivější a UV záření je pro ni více nebezpečné. Při opalování nepoužívej žádné krémy, oleje nebo samoopalovací krémy, tyto výrobky mohou obsahovat látky, které by účinek mohly negativně ovlivnit. Po návštěvě se vždy důkladně natři tělovým mlékem.

Nakrémuj se zlato!

Pro slečny, kterým ostatní metody jakýmkoliv způsobem vadí, jsou tu samoopalovací krémy. Ty pracují na principu stimulace pigmentu v pokožce a jsou nejbezpečnější a nejšetrnější metodou, jak dosáhnout opálení. Existují i speciální pro velmi citlivou pokožku, kterou často lidé s nízkým fototypem mají. Nevýhodou této metody jsou případné skvrnky, které vznikají nedůkladným rozetřením. Pokud se ti to stalo, skvrnu potři pastou na zuby, která poškozenou kůži vybělí a poté můžeš celý proces zkusit znovu. Další způsob je nechat si provést tuto proceduru v kosmetickém salónu, kde ti tělo profesionálně postříkají rozprašovačem. Alternativou ke krémům jsou bronzery nejen na obličej, ale i na celé tělo nebo speciální pudry.

Mrkvička nefunguje

Určitě už jsi slyšela o tom, že ti k opálení mimo solárií a samoopalovacích krémů pomůže zobání betakarotenu. V létě jsou všude k vidění reklamy, kde krásně snědá dívka drží krabičku tabletek. Betakaroten ti k opálení nepomůže. Jde o tzv. provitamin A, který má svědomí oranžové červené nebo oranžové zbarvení rostlin, třeba mrkve. A právě tento oranžový, ne hnědý, nádech díky němu kůže dostane. Nejde ale o stejnou barvu, kterou můžeme získat z opálení, ta vzniká dostatečnou pigmentací kůže. Oranžová barva je způsobena ukládáním nadbytku látky v těle. Je také nesmysl, že lehce nahnědlá pleť získaná takto tě ochrání před sluncem. Kromě toho se množí případy, kdy tyto pilulky lidem vážně poškodily játra. Výhoda betakarotenu je ale v tom, že působí jako antioxidant proti volným radikálům, které vznikají kvůli UV záření, pomáhá také napravovat škody, které sluníčko na buňkách způsobilo. Betakaroten získaný syntetickou cestou není vhodný pro kuřáky, získaný z přírodních zdrojů ano.

Domácí rady pro opálení nebo ošetření spálené kůže

Pro bledulky, které se chtějí také radovat z opálení je tu jeden speciální tip už od našich babiček- olej z vlašských ořechů. Vyrobíš si ho tak, že do mísy dáš pět velkých rozpůlených ořechů a zaliješ je litrem olivového oleje. Celou směs necháš stát asi tři týdny a při opalování je jí potírej. Z ořechů se dříve získávalo hnědé barvivo, pomůže ti proto k dosažení „přirozeného“ opálení. Lehké opálení také můžeš získat natíráním se olivovým olejem spolu s několika kapkami betakarotenového oleje.
Pokud to na sluníčku přeženeš, můžeš si vyrobit třeba zklidňující a chladící masku z jahod. Vyrobíš ji tak, že rozmačkáš tři čerstvé jahody a pokapeš je citrónovou šťávou. Poté necháš působit asi půl hodiny. Dalším trikem je třeba potírání místa tampónkem nasáklým studeným heřmánkovým čajem.

      

Líbí se ti tento příspěvek?

Tagy

Tagy: , , ,

Nepřehlédni další zajímavé příspěvky

Přidej komentář

  • http://www.holkynapokec.cz blondýnka

    Jsem také blondýnka a opálení je problém. Já to řeším soláriem. Má to tu výhodu, že intenzitu opalování mám pod kontrolou.