Vidina rozehřáté sauny vás vábí, blízkost anonymních naháčů naopak odrazuje? Nenechte si kazit příjemný relax pocitem studu. Poradíme vám, jak sebevědomě vyrazit do „jámy lvové“ – třeba i s kily navíc. Přestaňte se halit do prostěradla jako mumie a pusťte si saunování k tělu! Jedině tak si naplno vychutnáte jeho blahodárné účinky na zdraví.

avatar

Simona Dražovská
Nevzdává se, i když život není peříčko.

Naturismus v sauně: Červenejte se horkem, ne studem!

Finská sauna a naturismus tvoří nerozlučný pár

V Čechách to mezi nimi jiskří už dlouho. Společnému setkání však předcházela dlouhá cesta. Dnešní sauna k nám putovala z rodného Finska. Tradice saunování i samotný název „sauna“ pochází právě z této skandinávské země. U nás vznikla první veřejná sauna už v roce 1946 v Brně – Pisárkách. Díky pozitivnímu vlivu na zdraví a účinnému relaxu se sauna těší stále větší oblibě. Nahoře i dole bez se dnes saunuje o sto šest.

Naturismus se k nám dostal z Německa. Jeho příznivci vyjadřují v rouše Evině a Adamově návrat k přírodě, aniž by zdůrazňovali sexuální stránku nahoty. V Čechách byla v roce 1985 založena první oficiální naturistická pláž na jezeře Lhota u Staré Boleslavi. V současnosti vychází naturistům vstříc bazény, wellness centra, aquaparky, lázně, finské sauny a třeba i rekreační střediska. Naháči se rozhodně nenudí a své akce si užívají, aniž by rudli studem jako raci. Jak to dokáží?

Odhoďte stud i prostěradlo a užívejte si relax

Se saunováním nemusíte začít zostra. Veřejné sauny umožňují oddělené saunování žen a mužů. Zkuste to naostro nejprve odděleně. Až se budete cítit jistější, jděte do společného saunování. Mějte při tom na paměti:

Nikdo není dokonalý – Nepodléhejte mediální masáži a naučte se mít se rádi takoví, jací jste. Mindráky z pomerančové kůže, kil navíc nebo jizev do sauny nepatří. Uvidíte, že se tam s ideály krásy setkávat nebudete. Pouze s lidmi z masa a kostí, kteří vyrazili příjemně zrelaxovat. Stejně jako vy.

Nahota je tu přirozená – Být nahá v přeplněném autobusu? To by asi nebylo vhodné. Ale v sauně, kde jsou nazí všichni, je nahota ta nejpřirozenější věc pod sluncem.

Odměna pro „žáruvzdorné“ naháče

Pro správný efekt saunování je nezbytné zbavit se „prostěradlové izolace“. V odpočívárně se halte podle libosti, v sauně však musí všechno dolů. Jedině tak umožníte kůži dýchat a odměna vás nemine:

 • Pobyt ve finské sauně zvyšuje teplotu těla a tím účinně pomáhá detoxikovat organismus. Spolu s potem z těla odcházejí škodlivé látky a nečistoty.
 • Pravidelné saunování přispívá ke krásné kůži. Zlepšuje její prokrvení, zvyšuje látkovou výměnu a odstraňuje odumřelé kožní buňky. Pokožka je hebčí, elastičtější a působí svěžím dojmem.
 • Uvolňuje svaly a pomáhá je po náročném sportovním výkonu rychleji zregenerovat. Zároveň zlepšuje hybnost kloubů.
 • Příjemná relaxace ve vyhřáté sauně odbourává stres a lahodí tělu i duši.

Domácí sauna pro stydlíny nebo léčba šokem?

Pokud se při myšlence na naháče v sauně stále rdíte studem, nezoufejte. Na saunování nezanevřete, když zvolíte relaxaci v soukromí domácí finské sauny. Vy a vaši blízcí se budete nechávat hýčkat teplem, kdykoliv budete chtít. Bez objednávek a tlačenic tělo na tělo.

Jak jste na tom se studem vy? Jsou veřejné sauny vaším postrachem? Pokud ano, napište Ježíškovi o domácí saunu.

      

Líbí se ti tento příspěvek?

Tagy

Tagy: , ,

Nepřehlédni další zajímavé příspěvky

Přidej komentář

 • Týna Ryglová

  Já nic takovýho už řešit nemusím, protože máme saunu doma. Vždy se mi hrozně líbily luxusní sauny, které se daly koupit domů a byl to můj sen. Vloni mi ho manžel splnil, když mi koupil saunu z https://www.dyntar.cz/ .

 • Daniela95

  Já si saunu ani jinak představit nedokážu, zároveň jsem však hodně stydlivá, a tak jsem se rozhodla že si saunu pořidím od https://www.albixon.cz/sauny/sasha-mi/ rovnou domů. Musím říct, že od té doby jsem na saunování docela závislá, protože je to opravdu super relax.

 • Kamil Štrof

  Já jsem se po přečtení článku z https://medicore.cz/pozitivni-ucinky-saunovani/ dal také na saunování, ale nikdy po mě nikdo nevyžadoval, abych v ní byl nahý, tudíž si nemyslím, že je toto nějaký problém. Důležitější je, že díky teplu v sauně z těla odvádíte z těla různé toxiny, které v něm nemají co dělat.