Určitě znáš pojem canisterapie, což je léčba, která využívá pozitivního působení psa na zdraví člověka. Víš ale, že stejně tak dobře můžou lidem pomoct také kočky?

avatar

Dominika Lysáčková
Jsem trochu snílek závislý na kultuře.

Nejen psi

Asi většina z nás chtěla někdy v životě domů svého mazlíčka a prosila o něj rodiče, dokud mu nějakého nepořídili. Už i malé děti ví, že jim takové zvířátko přinese radost a potěšení a stane se jeho kamarádem. V současné době zvířecích mazlíčků neustále přibývá. Živé zvířátko je totiž často nejspolehlivějším někdy i jediným přítelem osamělých lidí. Vždycky vás vyslechne, ví, když je vám nejhůř, přitulí se, rozesměje. A co teprve, když dokáže pomoct ke zdraví!

Kočičí uzdravování
Nejen psi, ale i kočky umí pomáhat.
zdroj: zbynekmlcoch.cz

Co přesně znamená canisterapie

Pojem Canisterapie je složen ze slov „canis“, což znamená pes a „terapie“ – léčení a rozvinula se v 50 letech minulého století. Lidé si totiž všimli, že péče o domácí mazlíčky má na nás pozitivní vliv a zlepšuje zdravotní stav. Působí hlavně na psychický stav člověka.

Felinoterapie – i kočky umí pomoct

Možná jsi o tom ještě neslyšela, ale ke zdraví nám nemusí pomoc jen pejsek, ale také kočka. Cíl je vlastně stejný. Psi jsou sice nejčastějšími pomocníky, ale od kočky dostáváme mnohem více citu, něhy a lásky. Ve felinoterapii se jedná o využití kočky v rámci „animal assisted activities“, při které dochází k vzájemnému pozitivnímu působení kočky a člověka. Přítomnost kočky snižuje tlak a tep a to skvěle působí na srdce. Také snižuje stres, pocit deprese a bolesti, čímž vyvolává příjemné pocity radosti a štěstí.

Kočička dokáže potěšit jak děti, tak i starší lidi.
Kočička dokáže potěšit jak děti, tak i starší lidi.
zdroj: files.rozmalka.webnode.cz

Vhodná kočka

Kočka, kterou chce člověk využívat pro felinoterapii musí mít perfektní zdravotní stav a samozřejmě musí být očkovaná. Spokojené a zdravé zvíře je totiž pro práci velice důležité. Kdyby sama kočka nebyla zdravá, nemůže tak zdraví předávat dále. Základem je i skvělý vztah člověka a kočky, takže kočka se nesmí přetěžovat a už vůbec ne nijak trápit. Kočka určená pro felinoterapii musí mít ráda lidi. Ideální doba pro začátky kočky ve felinoterapii je už kolem tří měsíců věku. Kočičí terapeut musí být dospělá kočka/kocour a měl by být připravován s předstihem. Neměl by se lekat prudkých pohybů, být agresivní a musí dobře snášet jízdu autem.

Kde nejvíce pomáhá

Nejčastěji kočky jezdí do domovů pro seniory, k nemocným lidem nebo dětem do dětských domovů, prostě tam, kde by mohli být lidé, kteří se cítí osamělí. Ne vždy za každým na návštěvu přijde jeho blízký, proto tuhle záležitost může alespoň částečně vynahradit zvířátko, které potěší snad každého, kdo má srdce.

      

Líbí se ti tento příspěvek?

Nepřehlédni další zajímavé příspěvky

Přidej komentář