Znáš někoho ve svém okolí, kdo trpí nebo trpěl rakovinou? Pokud ano, určitě víš, jak závažná je to nemoc a že dokáže mít otřesné následky. A vzhledem k tomu, že v dnešní době je odpověď na otázku výroby protilátky neustále s otazníky, je dobré podniknout několik vlastních kroků, které ti pomohou si držet tuhle nemoc daleko od těla.

avatar

Anet a Nely
Ségry, se kterými módní nudu nezažiješ.

Zdraví máme pouze jedno, a proto je důležité si ho pořádně hlídat.

Zdraví máme pouze jedno, a proto je důležité si ho pořádně hlídat.

Pouze tři faktory?!?

Podle zdrojů Světové zdravotnické organizace lze jedné třetině všech případů rakoviny předejít. Některé věci, které se tu dozvíš, si možná tušila a některé zase ne – a to by mělo být přínosem nejen pro tebe, ale i pro lidi ve tvém okolí. Samozřejmě (bohužel) existuje několik typu rakoviny, a tím nejčastějším je právě rakovina prsu. Obecně existují tři věci, které nejčastěji způsobují, že lidé onemocní rakovinou. Je to kouření, ozařování a infekce. Ty se s rakovinou ale nikdy setkat nemusíš, budeš-li dodržovat správnou životosprávu a řídit se několika pravidly.

Kouříš?

Můžeš to brát jako dobrou otázku, na kterou existuje jednoduchá odpověď, a to buď ano, nebo ne. Přijde-li nemocná žena k doktorovi s podezřením, že by mohla trpět touto závažnou nemocí, první věc, na kterou se ji zřejmě doktor zeptá je, zda kouří. Ano, dnešní mládež si skutečně NEuvědomuje, jaké následky mají ty zbytečné, drahé, smradlavé cigarety. A to není přehnané, je to bohužel fakt. Patříš-li tedy mezi odhodlané kuřačky, které už kouří ať už z frajeřiny, nebo si tím jen uklidňuješ nervy, pak by si možná měla vědět, že tě může postihnout hned několik onemocnění. A jedním z nich je právě rakovina, a to několik druhů. Rakovina plic, jícnu, hrtanu nebo jazyka. A jestli si myslíš, že když si dneska dáš poslední cigaretu, ale ostatním tabákovým výrobkům – jako je vodnice, žvýkací tabák apod. sbohem neřekneš, moc sis nepomohla. Všechny tyhle tabákové výrobky jsou totiž stejně nezdravé jako cigarety.

Miluješ sluníčko?

Né že by byla láska ke slunci nijak špatná, ovšem je rozdíl mezi “mít ráda” a “nemoci žít bez”. Ať už jde o sluníčko tam venku, nebo o solárko, je nutné dodržovat bezpečnostní opatření při trávení času venku na slunci a v solárku. Ovšem, jestliže si chceš být jistá, nejlepší by bylo, kdyby si se solárkům úplně vyhýbala. Ano, je samozřejmě krásné být opálená během několika minut, ovšem stojí to za zdraví, které si nelze koupit? Bavíme-li se o sluníčku venkovním, to umí v létě pořádně pálit, takže vždy si sebou ber dostatečně vysokou ochranu – faktor SPF alespoň 30 a nezapomínej ani na vhodné oblečení, klobouk apod., zejména máš-li citlivou pokožku. A jestliže se ještě nachvíli vrátím k solárkům, v dnešní době mají skutečně velkou popularitu a široké přijetí ve společnosti, ale jsou považovány za karcinogenní a jejich účinky na lidské tělo jsou v rozporu. Ano, budeš krásně opálená, ale zajímala si se také o ty vedlejší účinky? Např. to, že budeš možná ve 30-ti vypadat na 45. Proč? Zkus si popátrat na internetu a dozvědět se všechny – ty nepublikované fakty. Nemluvě ani o tom, že sluneční UV paprsky mohou způsobit rakovinu kůže.

Znáš místo, kde se pohybuješ?

Myslím, že tohle možná nebude tak úplně problém školaček, ovšem možná některého člověka z tvého okolí. Nemilým faktem je, že významné procento, asi 20-30% můžu a 5 až 20% žen jsou vystaveni karcinogenům, jako je azbest. Ptáte-li se kde? Jedná se samozřejmě o pracoviště. Jestliže víš, že někdo v tvém okolí pracuje na takovém prostředí, měla by jsi ho varovat. Tyto druhy životního prostředí tožit způsobují mnohá rizika, mezi ně patří i mezoteliom, aneb rakovina vnějšího ostění hrudní dutiny a plíce. Krom rakoviny jsou tací lidé vystavení i rizikům vzniku leukémie.

Co zdravá výživa?

Zní to velice jednoduše že? Prostě se od teď začneš stravovat zdravě. Krom toho, že to jednoduše zní, to zní také i vcelku směšně. Velká většina mladých lidí, ačkoliv je to překvapivé, nedosáhne ve své denní doporučené hodnotě čerstvého ovoce, zeleniny a dalších významných skupin potravin. Mnohé studie taktéž ukazují, že příčinou rakoviny mohou být špatně umyté potraviny, z nichž nejsou odstraněny řádně pesticidy, které mohou dlouhou dobu přetrvávat a dostat se tak do těla člověka, kam nepatří. Pesticity tedy významně přispívají na vzniku rakoviny. Než si tedy dáš svůj oblíbený kousek ovoce nebo zeleniny, pořádně si jej umyj!

Piješ alkohol?

Ani tak tu nejde o opilost, jako o fakt, že si prostě někdy měla alkohol. Ano, v dnešní době je vcelku normální, že si lidé dají sklenku vína a nebo si na sobotní večírek nakoupí karton Frisek, ovšem! Bohužel i alkohol může přispívat k rakovině ústní dutiny, jícnu, prsu nebo jater. Říkáš si, že toho je dost? Ano, opravdu toho je dost a i kdyby šlo i o pouhý jeden typ, žádný alkohol za to nestojí, a už vůbec né zdraví člověka. Jestliže víš, že máš potřebu se se svými kamarády nalejvat každý víkend, možná by to chtělo buď změnu životního stylu, nebo kamarádů. Jednou si možná poděkuješ. :-)

Válíš se jen na gauči?

Samozřejmě nic proti lidem, co milují sport a nic proti lidem, co se rádi válí u televize, ovšem vše má své ale. Fyzicky aktivní lidé mají obecně méně zdravotních problémů než ti, kteří nejsou. Studie ukazují, že lidé, kteří milují cvičení a také se mu pravidelně věnují mají mnohem nižší pravděpodobnost vzniku kolorektálního karcinomu, jiným slovem rakoviny tlustého střeva. Opět jde o jedno z nejčastějších národových onemocnění. Jestliže víš, že tvá váha jde neustále nahoru, nebo že se za celý den hneš jen do školy a zbytek dne se válíš, pak by to možná chtělo změnu. Budoucnost máme všechny před sebou a je potřeba udělat něco proto, abychom si ji pojistily, že bude bez problémů – tedy těch, kterým můžem předejít.

      

Líbí se ti tento příspěvek?

Nepřehlédni další zajímavé příspěvky

Přidej komentář