Anorexie patří spolu s bulimií k velice vážnému duševnímu onemocnění, které má psychické i fyzické následky. Jedná se o takzvanou poruchu příjmu potravy, tedy odmítání jídla a hladovění s cílem zlepšení postavy. Představa o skutečné podobě vlastního těla je ale u anorektiček velice často zkreslená, proto se anorexie řadí právě mezi duševní onemocnění.

avatar

Katka Š.

Anorexie patří spolu s bulimií k velice vážnému duševnímu onemocnění, které má psychické i fyzické následky. Jedná se o takzvanou poruchu příjmu potravy, tedy odmítání jídla a hladovění s cílem zlepšení postavy. Představa o skutečné podobě vlastního těla je ale u anorektiček velice často zkreslená, proto se anorexie řadí právě mezi duševní onemocnění. Jak se tato porucha projevuje, co dělat, pokud zjistíš, že tvoje kámoška má anorexii, a jak ji léčit, se můžeš dozvědět v následujícím článku.

Mentální anorexie

Jsem nepředstavitelně tlustá, ani do zrcadla se na sebe nedokážu podívat!

Co to je mentální anorexie a jaké jsou její příčiny?

Jak už bylo zmíněno, mentální anorexie je nemoc, při které člověk vědomě odmítá potravu a přemáhá pocit hladu. Anorexie se netýká pouze žen, jak by sis možná myslela, ale i mužů, a její následky mohou být smrtelné. V poslední době se z ní stala dokonce móda! Na internetu vznikají kluby s názvem ProAna (anorexie=Ana), kde dívky píšou, kolik toho denně snědly, chlubí se svými úspěchy (dnes jsem snedla jen jedno jablko!), fotí svoje pokroky. Na tomto příkladu je vidět, jak snadno dokáže anorexie obyčejnou holku doslova zblbnout a to pouze kvůli vidině rychlého zhubnutí. Příčin, proč i ta nejrozumnější holka může padnout do spárů anorexie, je hned několik. Největší podíl na tom však má v dnešní době zažitý kult krásy – na kost vyhublé modelky. Málokdo si už připustí, že tato „krása“ už je na hranici anorexie a že spousta modelek jí i trpí. Potom stačí, aby sis stoupla před zrcadlo a s takovými modelkami se srovnala. Určitě si budeš říkat „jsem tlustá, všude mám akorát špeky“. Každá z nás si tyhle chvíle a nepříjemné pocity mnohokrát protrpí, problém ale nastane, pokud před zrcadlem začneš trávit příliš mnoho času zkoumáním své postavy a pokud si denně budeš srážet sebevědomí kolotočem výčitek, jak jen můžeš být tak tlustá.

Příznaky mentální anorexie

V poslední době sis všimla, že tvoje kamarádka nebo známá až příliš podezřele rychle zhubla? Přestala jsi jí vídat při jídle nebo se svačinou v ruce? Potom bys na ní měla dávat větší pozor, jelikož možná trpí anorexií. Právě kvůli přehlížení počátečních příznaků se anorexie už často nedá zastavit. Mezi hlavní příznaky patří:

  • Schovávání se s jídlem, snaha jíst o samotě. Pokud je dívka nucena jíst s ostatními, snaží se o co nejmenší porce, které nedojídá, v jídle se šťourá. Čím méně jí, tím více jí ubývá sil a klesá chuť k fyzické aktivitě.
  • Zimomřivost, i v teple a v létě. Dívka se snaží být co nejvíce oblečený, pije horké nápoje.
  • Roztěkanost. Nemocná se špatně soustředí, jelikož téměř neustále myslí buď na jídlo nebo na svou postavu.
  • Neustále prohlížení se v zrcadle, vážení se i několikrát denně.
  • Dívky trpící anorexií ztrácejí menstruaci.
  • Narušení vztahů, náladovost. Nemocná dívka má pocit, že každý je jejím nepřítelem, který jí nutí jíst a tím pádem se snaží zničit její postavu.

Pokud některé z příznaků u někoho zpozoruješ, bylo by dobré si o tom s někým promluvit nebo někoho upozornit. Počítej ale s tím, že pokud se pokusíš nadhodit téma anorexie s člověkem, který jí trpí, neuspěješ. V horším případě se i ty staneš jedním z nepřátel, který se snaží zkazit cestu za vysněnou postavou. Nejlepší tedy bude na tvé podezření upozornit rodiče nebo někoho dospělého z blízkého okolí.

Jak se mentální anorexie léčí?

Léčba anorexie je velice zdlouhavá a v některých případech bohužel nemožná. Pacientka bývá v horším případě hospitalizována v nemocnici a prvním krokem, kterým lékaři proti anorexii postupují, je snaha zvýšit tělesnou hmotnost. Anorektičky však bývají velice vynalézavé, co se jídla týče, proto zpočátku nemusí být vidět žádné pokroky. Při každodenní kontrole váhy jsou schopny si pod vytahané oblečení schovat lahve s vodou, aby se jejich váha zvýšila. Kvůli takovému podvádění nakonec končí napojeny na infuze. Druhým a důležitým krokem je sezení s psychologem či podávání různých léků. Vzhledem k tomu, že anorexie má svůj základ v psychických problémech, je nutné, aby si nemocná dívka uvědomila, že to, co dělá je naprosto šílené a vede jí to do záhuby. Anorektička se potřebuje naučit mít ráda své tělo a pokud se to povede, je to cesta k úspěchu. Bývá však velice dlouhá a pomalá a na jejím konci často čekají trvalé následky.

      

Líbí se ti tento příspěvek?

Tagy

Tagy: ,

Nepřehlédni další zajímavé příspěvky

Přidej komentář