Kondomy jsou cenově dostupnou a oblíbenou bariérovou antikoncepcí. Věděla jsi ale, že i na kondomy můžeš mít nepříjemnou alergii?

avatar

Denisa Tatíčková
Studentka historie a milovnice psaní, kterému se věnuje již přes 5 let.

Alergie v pravém slova smyslu

Neboli nepřirozená reakce těla na nějakou látku. Některé jsou naprosto běžné, jako například senná rýma, a jiné teprve zažívají svůj boom – stejně jako alergie na latex. Gumové rukavice, kondom, nebo i jen obyčejný balónek může vyvolat nepříjemnou alergickou reakci. Přírodní latex obsahuje přes 150 různých druhů bílkovin, přičemž až 35 z nich může fungovat jako spouštěč.

Alergie na latex

Příčiny a průběh

Tělo nezačne být na látku alergické okamžitě. Při prvním kontaktu si vytvoří protilátky, což znamená, že se tak stane zvýšeně citlivým na alergen. Nejčastějšími oběťmi jsou zdravotníci, kteří denně pracují s gumovými rukavicemi a dalšími věcmi vyrobenými z latexu. Poté je ještě větší pravděpodobnost u lidí trpících nějakou jinou alergií, nebo u těch, kteří často prochází operacemi. Proto, když se ti po souloži objeví svědění, štípání, zarudnutí nebo menší otok, neznamená to ještě, že jsi chytila nějakou pohlavní nemoc.

Co s tím?

Stejně jako ostatní alergie se ani tato nedá přímo léčit. Nejlepší je, když se alergik latexu vyhýbá. Pro ženy to znamená přejít na prášky, nebo pro muže, že musí sáhnout hlouběji do kapsy a sehnat kondomy bez latexu. Na českém trhu je to například kondom Durex Reel Feel TM, který je vyroben z technicky pokročilého materiálu. Balení se třemi kusy seženeš za 100 Kč.

Nelatexový kondom
První kondom bez latexu na českém trhu.

Zajímavosti

S alergií na latex se většinou pojí i alergie na exotické ovoce, jako například na ananas, kiwi nebo banány. Tato alergie se v populaci vyskytuje v rozmezí od 1 do 6,5 procent. Alergie na latex je v pořadí pátým nejčastějším spouštěčem, který způsobí velmi silnou alergickou reakci zvanou anafylaxe.

      

Líbí se ti tento příspěvek?

Nepřehlédni další zajímavé příspěvky

Přidej komentář