Začátek těhotenství nemusí nutně znamenat devět měsíců, během kterých žena pouze opatrně a trpělivě sedí doma na gauči. Naopak taková dovolená u moře může být pro psychiku budoucí maminky skvělým dárkem. Zjistěte, jaká jsou zdravotní rizika a podmínky leteckých společností pro přepravu těhulek.

avatar

Redakce Kámoška.cz
Píšeme o všem, co nás zajímá a baví!

Létání v těhotenství

Těhotenství není nemoc

Průběh těhotenství je velmi individuální záležitost. Každá žena ho prožívá zcela odlišně, a proto je třeba v první řadě poslouchat lékaře a signály těla. Zatímco některým budoucím maminkám je kvůli nevolnosti nejlépe doma v posteli, jiné mají hromadu energie a lákají je aktivity, na které mají v těhotenství konečně čas. Pokud i vy přemýšlíte nad tím, že byste měsíce před porodem nějak hezky využila, neváhejte. Stačí být opatrná a spolehlivě informovaná o tom, co si bez ohrožení miminka můžete dovolit. Když mohou některé těhule chodit pravidelně do posilovny a pak porodit absolutně zdravé dítě, proč byste vy nemohla podniknout nějakou tu cestu do vysněného ráje.

Na palubě letadla s pupíkem

Asi není velkým překvapením, že vhodnost létání v těhotenství úzce souvisí s fází, ve které se žena nachází. První trimestr je obecně špatnou volbou, protože je u něj vysoké riziko potratu. Chcete-li si někam zaletět, ideální je druhý trimestr. Ve třetím trimestru je zase vhodné myslet na riziko předčasného porodu nebo jiných zdravotních problémů. Než se kamkoliv vydáte, vše konzultujte s gynekologem, který vám cestu na základě vašeho stavu buď doporučí, nebo naopak zakáže.

Každá letecká společnost má jiné podmínky pro přepravu těhotných. V pokročilejších týdnech těhotenství (přibližně od 28. týdne) může společnost chtít vidět formulář s potvrzením od ošetřujícího lékaře. Pro aerolinky je důležitý nejen termín odletu, ale také datum návratu. Standardně společnosti přepravují těhotné ženy až 1 měsíc před předpokládaným termínem porodu.

Když se správně připravíte

Aby pro vás byla cesta letadlem pohodlná a samotný pobyt v destinaci bezproblémový, nepodceňujte přípravu. Na cestě se protahujte, doplňujte tekutiny a vyberte si vhodné oblečení. Před cestou určitě nezapomeňte na cestovní pojištění. Optimální pochopitelně bude, když ho nebudete vůbec potřebovat, ale jistota je jistota. Už jen taková kontrola u gynekologa a předepsání léků by se mohlo v zahraničí opravdu prodražit. S pojištěním máte k dispozici asistenční linku a nemusíte řešit, kolik vás návštěva u doktora bude stát.

Zdraví miminka na prvním místě

Všechny předcházející řádky spojuje jedno pravidlo, na které musíte myslet. Zdraví miminka by vždy mělo být na prvním místě, a proto cestujte pouze za předpokladu, že se na to skutečně cítíte a nemáte žádné komplikace. Určitě se nenechávejte přemlouvat přáteli a necestujte někam, kde není k dispozici kvalitní zdravotnická péče.

Líbí se ti tento příspěvek?

Nepřehlédni další zajímavé příspěvky

Přidej komentář

  • Petra Lehká

    Když jsem byla těhotná, tak jsme jeli na dovolenou jenom po ČR. Bála jsem se, aby se mi něco nestalo, tak jsem měla větší klid, když jsme jeli jenom kousek. K moři jsme jeli poprvé vloni, když byli synovi 2 roky a bylo to super. Letos už máme dovolenou také za sebou. Od té doby, co ho máme, tak si radši sjednáváme cestovní pojištění přes https://www.insiacare.cz/ , ale ještě jsme ho nemuseli využít.

  • Ivana Navrátilová

    Díky mockrát za článek. To já když jsem byla těhotná, tak jsem se létat bála. Dokonce jsme kvůli tomu odložili naši dovolenou. I přes to, že jsem věděla, že by vše nejspíš proběhlo v pořádku. Teď už je naštěstí situace jiná. Zrovna nedávno jsem měla možnost zažít vyhlídkový let vrtulníkem, který jsem si zařídila přes http://www.pilotemnazkousku.cz/vyhlidkove-lety/vyhlidkove-lety-vrtulnikem/ Byl to úžasný zážitek. :-)